RÓŻNOŚCI

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w Gdańsku. Cztery tygodnie świętowania

Trójmiasto

– Jak co roku spotykamy się na Targu Węglowym na jednym z najpiękniejszych świątecznych jarmarków w Europie – powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju, 25 listopada, podczas ceremonii otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Mieszkańcy i turyści licznie zjawili się, aby podziwiać paradę świątecznych i zimowych postaci, wysłuchać hejnału jarmarku i obejść jarmarkowe kramy.

Wydarzenie uznane za jedno z najpiękniejszych w Europie, będzie wprowadzać w przedświąteczny nastrój. Jarmarkowe miasteczko ponownie przemieniło Targ Węglowy, ul. Bogusławskiego, Tkacką oraz Zbrojownię w miejsca pełne przedświątecznej magii.

– Jarmark w tym miejscu stał się już tradycją, którą polubili nie tylko mieszkańcy Gdańska tłumnie odwiedzający stoiska, ale to wydarzenie przyciąga także dużo turystów. Już w kilku plebiscytach zajęliśmy wysokie miejsca, a Jarmark z roku na rok zmienia się na lepsze – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Na jarmarku około 40 stoisk to przedsiębiorcy z Gdańska, nieco ponad 60% to przedsiębiorcy z Pomorza, więc to także pobudzenie naszej lokalnej gospodarki.

W tym roku po raz pierwszy rozświetlony został Zespół Przedbramia. Od 24 listopada do 23 grudnia mieszkańcy Gdańska, Trójmiasta oraz turyści wypełnią jarmark radosnym, świątecznym gwarem. To tradycyjne miejsce spotkań, poszukiwania oryginalnych prezentów oraz zimowych spacerów. Jarmark Bożonarodzeniowy stał się przedświąteczną wizytówką Gdańska, co potwierdził m.in. plebiscyt European Best Christmas Markets 2023. 48 tys. internautów wybrało go drugim najpiękniejszym w Europie.

Parada aktorów i szczudlarzy przed rozpoczęciem jarmarku

Ceremonia otwarcia Jarmarku Bożenarodzeniowego odbyła się w sobotę 25 listopada 2023 roku o godzinie 16.00. Jednak już wcześniej aktorzy i szczudlarze Teatru Gdańskiego Archipelagu Kultury i dzieci z czterech zespołów artystyczno-twórczych Pałacu Młodzież oraz dzieci z ZPiT GAK utworzyli wspólnie korowód zimowych, świątecznych postaci. Towarzyszyły im zespół „Taraban”, czyli grupa rekonstrukcyjna „Garnizon Gdański” oraz zespół instrumentalistów z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wyruszyli w barwnej paradzie z ulicy Tkackiej w kierunku ul. Długiej i przez Złotą Bramę i wmaszerowali na Targ Węglowy przed scenę Jarmarku.

Hejnał Jarmarku Bożonarodzeniowego wybrany

Podczas ceremonii otwarcia poznaliśmy zwyciężczynię konkursu kompozytorskiego na hejnał i logo dźwiękowe Jarmarku Bożonarodzeniowego.

– Pomysł na hejnał wyszedł od Ryszarda Minkiewicza, rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku – powiedział Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora jarmarku. – Pomyśleliśmy sobie, że skoro Jarmark świętego Dominika, starszy brat zimowego jarmarku, ma swój hejnał, dlaczego by nie spróbować? Byłem sceptyczny, nie wiedziałem czy to będzie atrakcyjne dla studentów Akademii Muzycznej, ale okazało się, że jest duże zainteresowanie. Będziemy teraz go odgrywać na naszym Jarmarku Bożonarodzeniowym, który jest jednym z najładniejszych w Europie, a na pewno w Polsce.

Zwyciężczynią konkursu kompozytorskiego na hejnał i logo Jarmarku Bożonarodzeniowego została Magdalena Garbecka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Trzecia i druga nagroda w konkursie trafiła do Szymona Janiszewskiego.

Jarmarkowe atrakcje i smakołyki do 23 grudnia

– Zabrzmiał dźwięk hejnału, to znaczy że oficjalnie możemy rozpocząć Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 – powiedział zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak. – Jak co roku spotykamy się na Targu Węglowym na jednym z najpiękniejszych świątecznych jarmarków w Europie i w Polsce. W tym roku Międzynarodowe Targi Gdańskie przygotowały mnóstwo atrakcji, niemal codziennie będzie działo się tu coś nowego. Mamy 150 wystawców z Gdańska i z całego świata. Cieszmy się, odwiedzajmy stoiska, próbujmy pyszności, wąchajmy piękne zapachy. Niech to będzie czas spotkania się z drugim człowiekiem, spójrzmy sobie w oczy, zatrzymajmy się na chwilę, porozmawiajmy i przygotujmy się do pięknych Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkiego najlepszego od prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Podobnie jak przed rokiem, kolorowe kramy ustawiono na Targu Węglowym, a także wzdłuż zabytkowej Katowni – po obu stronach budynku, częściowo na ul. Bogusławskiego oraz na ul. Tkackiej. Sporym zainteresowaniem w pierwszych godzinach funkcjonowania jarmarku cieszyła się głównie gastronomia: mieszkańcy i turyści najczęściej brali w rękę smakołyki, bądź napoje i zwiedzali kolejne stoiska. Popularnością cieszyły się „foto – iluminacje”: przy świetlnych saniach ustawionych obok Katowni co rusz pozowały do zdjęcia dzieci lub zakochane pary. Wielu amatorów miały także świetlne skrzydła ustawione przy ul. Tkackiej, przy których chętnie robiono pamiątkowe fotografie. Kilkuosobowe kolejki ustawiały się do nowej atrakcji jarmarku, którą są tzw. Wirujące Beczki, czyli mini kolejka górska.

Co można kupić na Jarmarku Bożonarodzeniowym?

Stoiska z żywnością oferują miody – w różnych smakach, w różnych pojemnościach. Jest dużo serów i wędlin: z Kaszub, z południa Polski, ale też z Litwy, Włoch i innych regionów. Można znaleźć stoiska z wyrobami rybnymi, czy kaszubskimi. Nie zabraknie słodyczy, są: cukierki, pierniki, ciasteczka, ale też wspaniałe wyroby z czekolady – dla każdego coś dobrego.

Oferta gastronomiczna także powinna zadowolić – poza bigosem, przy jarmarkowych stoiskach zjemy m.in. kiełbasy na ciepło, pierogi czy potrawy kuchni wschodniej. Jest dużo punktów oferujących grzane wino, jak i jego bezalkoholową wersję, serwowane są również inne alkohole, kawa i herbata.

Nie tylko żywność znajdziemy na jarmarku. Jest sporo stoisk z ciepłymi czapkami: dzierganymi i z futerkiem, są bluzki, rękawiczki, świąteczne skarpety, ale też torby, torebki, plecaki – wykonane przez rzemieślników. Na jarmarku cieszą oko również świąteczne ozdoby. Warto zajrzeć do Zbrojowni, gdzie ustawiono kilkadziesiąt stoisk oferujących oryginalne ubrania, dużo biżuterii, jak również zabawek i ciekawych ozdób.
Program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku. Jakie atrakcje?

Ceremonia Otwarcia była pierwszym punktem bogatego programu artystycznego, który wypełni prawie każdy dzień Jarmarku. We wtorki fani muzyki będą mogli posłuchać koncertów świątecznych. Pojawi się: Zespół Słowiańska Dusza Świątecznie, Gospelowe Kolędowanie oraz Kolędowanie z Chórem GUMED. W środy odwiedzający mogą chwycić za mikrofony i wyśpiewać najpiękniejsze, polskie i zagraniczne hity świąteczne podczas karaoke. W czwartki pojawią się niespodzianki, które będą cieszyć oko: Teatr Ognia czy Parady, a także ucho: Czytanie baśni z Teatrem Wybrzeże oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną. W piątki organizatorzy zaproszą najmłodszych na animacje z Akademią Zabawy i Edukacji Wykrzyknik, a starszych na wieczorną potańcówkę przy świątecznych setach DJ-skich. W soboty pojawi się świąteczny miks: występy Zespołu Pieśni i Tańca Gdańsk oraz Neptun czy Zimowa Przygoda z Treflikami.

Tradycyjnie Jarmark będzie odwiedzał św. Mikołaj oraz oficjalne maskotki wydarzenia, czyli Państwo Orzechowscy, którzy czekają, żeby zrobić sobie z odwiedzającymi zdjęcie lub nagrać świąteczne pozdrowienia. Niedziele to czas dla bliskich. Dzieci i ich rodzice będą mogli obejrzeć spektakle i wziąć udział w animacjach w wykonaniu Teatru Qfer, posłuchać kolędowania z Carillonem czy bawić się z Caritas, który będzie promować działania wolontariatu i radość dzielenia się dobrem.

Od 1 grudnia rozpocznie się otwieranie okienek kalendarza adwentowego, który tradycyjnie stanie się częścią bramy adwentowej. Szczegółowy program jest dostępny na stronie Jarmarku Bożenarodzeniowego. Klimatyczne dekoracje, stoiska z nietuzinkowymi produktami i bogaty program artystyczny, w tym warsztaty kreatywne – to wszystko zorganizowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button