INNEZIMOWE

Igrzyska w Gangwon 2024. Łyżwiarka szybka Hanna Mazur z brązem

IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024

Łyżwiarka szybka Hanna Mazur zdobyła brązowy medal IV Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Gangwon 2024.

To trzeci medal Polaków w Korei Południowej, drugi brązowy, ale pierwszy w historii startów reprezentacji Polski w młodzieżowych igrzyskach wywalczony przez łyżwiarzy szybkich na długim torze.

Polka na dystansie 1500 m wystartowała w ostatniej parze, co już stawiało ją w korzystnej sytuacji, ponieważ miała przed swoim startem już cały przegląd sytuacji i wyników. Na torze zrealizowała ustaloną przez trenera ojca taktykę, dała z siebie wszystko, a na mecie cieszyła się jak ze złota.

Gangwon 2024. Łyżwiarstwo szybkie. Hanna Mazur z brązowym medalem YOG (fot. Szymon Sikora)

– Chyba nie było po co wczoraj płakać, skoro dziś jest ten brązowy medal na tysiąc pięćset metrów. To był ostatni dystans na jakim bym się go spodziewała. Kiedy jechałam do Korei myślałam, że kolejność powinna być taka: mass start, pięćset metrów, mikst i na końcu tysiąc pięćset, a tu mój pierwszy medal zdobyłam właśnie na tym ostatnim dystansie. To było bardzo niespodziewane. Myślałam, że tu będę jakaś szósta, siódma, kompletnie poza podium – powiedziała szczęśliwa Mazur, już z medalem na szyi.

Gangwon 2024. Łyżwiarstwo szybkie. Hanna Mazur z brązowym medalem YOG (fot. Szymon Sikora)

– To jest niesamowite uczucie zdobyć medal na takiej imprezie, tym bardziej, że mój koronny dystans jest wciąż przede mną. Mam nadzieję, że to taki malutki przedsmak mass startu. Ale szok jest teraz, bo zdobyłam medal jadąc tu z dziewiątym czasem. Jednak byłam rozstawiona w ostatniej parze, a im później się startuje, tym lepiej się wie, jak co trzeba zrobić. Ma to wielkie znaczenie, bo wiesz jak musisz pojechać każdą rundę. Jest szok, zaskoczenie i medal. Ale zasługiwałam na ten medal – dodała rozpromieniona polska panczenistka, która pierwsze kroki na imprezie rangi olimpijskiej stawiała podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Friuli Venezia Giulia 2023. Tam startowała w short tracku i zdobyła cztery medale – złoto, dwa srebra i brąz – stając się absolutną rekordzistką i gwiazdą Młodzieżowej Reprezentacji Polski.

Co ciekawe, Hanna Mazur była praktycznie skazana na sport za sprawą sportowych rodziców. Jej ojciec – Witold Mazur – to wieloletni reprezentant Polski i medalista mistrzostw kraju w łyżwiarstwie szybkim. Wiele lat pracował z kadrą żeńską i męską panczenistów, przyczyniając się do jednych z największych sukcesów tej dyscypliny sportu. Mama – Agnieszka Ziemczonek – to z kolei była narciarka. Po zakończeniu kariery pracowała jako trenerka w reprezentacji Polski w narciarstwie alpejskim, a także trenuje łyżwiarzy szybkich toru długiego i krótkiego oraz wrotkarzy. Warto wspomnieć, że Hania uprawia wszystkie te trzy dyscypliny, dzięki czemu może swoją moc zaprezentować w mass starcie.

Gangwon 2024. Łyżwiarstwo szybkie. Hanna Mazur z brązowym medalem YOG (fot. Szymon Sikora)

Medal Polce na podium wręczała Maja Włoszczowska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, a dziś członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024 potrwają do 1 lutego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button