WODNY

Historyczny wyczyn Polaka. Maciej Rutkowski z brązem na MŚ PWA Tour Windsurfing

Regaty w Japonii

Maciej Rutkowski (AZS Poznań) brązowym medalistą zawodowego cyklu PWA World Tour Windsurfing w slalomie!

W finałowych regatach w Japonii Polak zajął czwarte miejsce i niestety nie udało mu się obronić tytułu mistrza świata wywalczonego w roku ubiegłym. Absolutnie nie można jednak mówić o porażce. Kolejny rok na podium tego prestiżowego cyklu to wydarzenie bez precedensu w historii polskiego żeglarstwa.

W ubiegłym roku Maciej Rutkowski, po niezwykle dramatycznych ostatnich regatach w Japonii, zdobył upragniony tytuł mistrza świata wygrywając cały cykl PWA World Tour Windsurfing i przechodząc do historii polskiego żeglarstwa, jako pierwszy Polak, który tego dokonał. W tym roku historia się powtórzyła, a losy medali ważyły się do ostatniego wyścigu. Maćkowi Rutkowskiemu tym razem w udziale, zamiast tortu głównego, przypadła nagroda pocieszenia.

– Pływałem równo, ale do wygrania tytułu zabrakło po jednym dobrym wyścigu w regatach na Fuerteventurze, Sylcie i w Japonii. Za każdym razem, gdy wyścig eliminacyjny poszedł mi dobrze, później wydarzało się coś złego. A to drobny błąd i falstart, albo coś niezależnego ode mnie – jak tutaj w Japonii. Minutę przed startem uderzyłem w jakąś betonową konstrukcję pod wodą i cały się pociąłem. To oczywiście nie zmienia faktu, że ten tytuł był w moim zasięgu i miałem ku temu wszystkie narzędzia – mówi Maciej Rutkowski.

Mistrzem świata w slalomie tegorocznego cyklu został Włoch Matteo Iachino, drugi był Holender Amado Vrieswijk, który wywalczył w „generalce” tyle samo punktów co Polak (40300), ale miał więcej wygranych zawodów w sezonie.

– Nie jest to wymarzony wynik, ale jest to na pewno najlepsza nagroda pocieszenia, którą mogę przywieźć z Japonii. To pokazuje, jak daleką drogę przeszedłem, bo jeszcze trzy lata temu w ogóle bym nie marzył o podium w Mistrzostwach Świata, a teraz mówimy o tym jako o nagrodzie pocieszenia – dodaje reprezentant Maciej Rutkowski.

PWA, czyli Professional Windsurfers Association to organizacja sankcjonująca regaty w trzech dyscyplinach windsurfingowych: slalom, freestyle i wave. Biorą w nich udział zawodnicy, którzy plasują się na najwyższych miejscach światowego rankingu i specjalizują się konkretnie w tych konkurencjach, ale też ci, którzy na co dzień rywalizują w olimpijskiej klasie iQFoil. Takim zawodnikiem jest choćby Maciej Rutkowski, który jest członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w klasie iQFoil, ale największe doświadczenie ma właśnie w slalomie.

Slalom to najbardziej ekstremalna odmiana windsurfingu. Zawodnicy ściągają się w krótkich wyścigach na trasie wyznaczonej przez znaki, które muszą opłynąć. Rywalizują bardzo blisko siebie, a na hydroskrzydłach pozwalających oderwać deskę od wody osiągają prędkości nawet 70 km/h. Nie brakuje tutaj spektakularnych kraks, kolizji. To zdecydowanie bardzo widowiskowa konkurencja.

MACIEJ RUTKOWSKI

Rok urodzenia: 1991

Klasa: iQFoil/Slalom PWA

Klub: AZS Poznań

Sukcesy: mistrz świata PWA World Tour Windsurfing (2022), brązowy medalista PWA World Tour Windsurfing (2023), wicemistrz świata w klasie Formuła Windsurfing Foil, srebrny medal regat Defi Wind, 19 tytułów mistrza Polski w różnych konkurencjach windsurfingowych.

Maciej Rutkowski od początku swojej przygody z windsurfingiem specjalizuje się w konkurencji slalom. Dwa razy był mistrzem świata juniorów, dwa razy młodzieżowym mistrzem świata, młodzieżowym mistrzem Europy, aż w końcu trafił do PWA – zawodowej ligi, w której ścigają się najlepsi na świecie windsurferzy specjalizujący się w slalomie. Ciężka praca zaowocowała, dzisiaj Maciej jest jednym z czołowych zawodników PWA, ma na swoim koncie zwycięstwa w regatach Pucharu Świata, wielokrotnie stawał na podium, a 15 listopada 2022 roku zwyciężył w całym cyklu i zapewnił sobie tytuł mistrza świata. W 2023 roku ponownie stanął na podium zdobywając brązowy medal. Dokonał tego jako pierwszy Polak w historii. Jest też pierwszym Polakiem na Jaws – legendarnej fali na wyspie Maui, uznawanej za jedną z największych i najbardziej niebezpiecznych na świecie.

Maciej zdobył również tytuł wicemistrza świata w slalomie oraz srebrny medal mistrzostw świata w klasie Formuła Windsurfing Foil. W roku 2021 zajął 2. miejsce w największych windsurfingowych zawodach świata, Defi Wind, w których rokrocznie startuje 1200 zawodników. Gdy trzy lata temu okazało się, że klasa iQFoil będzie w programie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, postanowił spróbować rywalizacji także i tutaj. Dobre wyniki zaowocowały powołaniem do Kadry Narodowej, a sam Maciej zapowiada walkę o awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Jego pasje to muzyka, koszykówka, surfing i produkcja wideo.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button