ŚWIAT

Historyczny moment! Powstała pierwsza szczepionka przeciw malarii

WHO rekomenduje powszechne wprowadzenie pierwszej szczepionki przeciw malarii u dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała rekomendację powszechnego stosowania pierwszej szczepionki przeciw malarii Mosquirix i rozpoczęcia masowych szczepień dzieci przeciw malarii.

Eksperci oceniają, że jest to przełomowa decyzja, kiedy po udanym programie pilotażowym w trzech krajach afrykańskich szczepionka RTS,S/AS01 (RTS,S) będzie szerzej dostępna w krajach Afryki Subsaharyjskiej oraz w innych regionach o umiarkowanym lub wysokim przenoszeniu malarii przez P. falciparum. Program ten może uratować życie dziesiątkom tysięcy dzieci w całej Afryce.

– To historyczny moment. Długo oczekiwana szczepionka przeciw malarii dla dzieci jest przełomem w nauce, zdrowiu dzieci i kontroli malarii – powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

– Zacząłem swoją karierę jako badacz malarii i marzyłem o dniu, w którym będziemy mieli skuteczną szczepionkę przeciw tej straszliwej chorobie. A dzisiaj jest ten dzień, historyczny dzień. WHO zaleca szerokie zastosowanie pierwszej na świecie szczepionki przeciwko malarii – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus Tedros na konferencji prasowej w Genewie.

Szczepionkę RTS,S o nazwie Mosquirix opracowała brytyjska firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline (GSK). WHO rekomenduje jej stosowanie po ocenie wyników badania pilotażowego prowadzonego w Ghanie, Kenii i Malawi, w których uczestniczyło ponad 800 tys. dzieci. W ciągu czterech lat badań wykazano ograniczoną skuteczność szczepionki na poziomie zapobiegania 39% przypadków malarii i 29% ciężkich przypadków malarii wśród małych dzieci w Afryce. Z ostatnich badań Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej wynika, że w sytuacji kiedy małym dzieciom podawano zarówno szczepionkę RTS,S, jak i leki przeciwmalaryczne, liczba hospitalizacji lub zgonów zmniejszyła się o 70%. Stosowanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi narzędziami zapobiegającymi malarii może każdego roku uratować dziesiątki tysięcy młodych ludzi – powiedział Dyrektor WHO. Działanie to jest bezpieczne. Znacząco zmniejsza zagrażającą życiu, ciężką malarię i oceniamy, że działanie to jest wysoce opłacalne- powiedział Dyrektor WHO.

Obecnie szczepionka przeciwko malarii RTS,S, opracowywana od ponad 30 lat, zmienia bieg historii zdrowia publicznego. Przed nami jeszcze bardzo długa droga. Ale to długi krok na tej drodze.

Historyczne zalecenie WHO dotyczące szczepionki RTS,S/AS01 może ożywić walkę z malarią. Malaria pozostaje główną przyczyną chorób wieku dziecięcego i śmierci w Afryce Subsaharyjskiej. Co roku na malarię umiera ponad 260 000 afrykańskich dzieci poniżej piątego roku życia.

W ostatnich latach WHO donosiła o stagnacji w walce ze śmiertelną chorobą jaką jest malaria. Od wieków malaria prześladuje Afrykę Subsaharyjską, powodując ogromne osobiste cierpienia – powiedział dr Matshidiso Moeti, Dyrektor regionalny WHO na Afrykę. Od dawna mieliśmy nadzieję na skuteczną szczepionkę przeciw malarii, a teraz po raz pierwszy ją mamy. Dzisiejsze zalecenie daje promyk nadziei dla kontynentu, który dźwiga największy ciężar choroby i oczekujemy, że o wiele więcej afrykańskich dzieci będzie chronionych przed malarią i wyrośnie na zdrowych dorosłych- powiedział dr Matshidiso Moeti.

Szczepionkę przeciw malarii RTS,S/AS01 należy podawać w schemacie 4 dawek dzieciom od 5 miesiąca życia w celu zmniejszenia zachorowalności i obciążenia malarią.

Malaria, zwana zimnicą, jest ostrą lub przewlekłą chorobą, którą przenoszą samice komara widliszka (Anopheles). W chwili ukłucia zarażona samica wprowadza do organizmu człowieka ślinę ze sporozoitami pierwotniaka (z rodzaju Plasmodium). Po wstępnej replikacji w wątrobie pasożyt atakuje krwinki czerwone, w których namnaża się, powodując ich rozpad.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button