INNEZIMOWE

Historyczny dzień polskiego short tracku. Trzy medale, w tym złoto

Kazachstan

Wielki dzień polskiego łyżwiarstwa! Diane Sellier wygrywa na 500 m!

Natalia Maliszewska wywalczyła srebrny srebrny medal na dystansie 500 metrów. To kolejny medal w trakcie Pucharu Świata w Ałmatach.

Trzeci medal w sztafecie mieszanej. Brązowe medale zdobyli Kamila Stormowska, Gabriela Topolska, Michał Niewiński i Diane Sellier.

To historyczne podium męskiego short tracku.

??? – ??? ? (?) – ??????

1. Diane Sellier (POL) 41.104
2. Steven Dubois (CAN) 41.153
3. Denis Nikisha (KAZ) 41.267
4. Itzhak de Laat (NED) 41.294
5. Sungwoo Jang (KOR) 41.352

????? – ??? ? (?) – ??????

1. Suzanne Schulting (NED) 43.123
2. Natalia Maliszewska (POL) 43.372
3. Yara van Kerkhof (NED) 43.420
4. Corinne Stoddard (USA) 43.481
5. Selma Poutsma (NED) 1:13.049

????? – ???? ?????- ????? ?

1. Korea Południowa 2:37.791
Gilli Kim, Yong Jin Lim, Ji Won Park, Suk Hee Shim
2. Belgia 2:38.103
Tineke den Dulk, Hanne Desmet, Stijn Desmet, Ward Petre
3. Polska 2:43.228
M. Niewiński, Diane Sellier, Kamila Stormowska, Gabriela Topolska
4. Holandia 3:00.217
Itzhak de Laat, Kay Huisman, Suzanne Schulting, Xandra Velzeboer

Więcej

  • W Pucharze Świata w Ałmatach w short tracku jednego dnia Polacy zdobyli aż trzy medale!
  • Najpierw Diane Sellier (złoto), potem Natalia Maliszewska (srebro), a na zakończenie sztafeta mieszana (brąz).

Calgary. Magdalena Czyszczoń zajęła 9. miejsce w Dywizji A na 5000 metrów i z czasem 7:05.50 ustanowiła nowy rekord Polski.

Diane Sellier zwyciężył, a Natalia Maliszewska była druga w sobotniej rywalizacji mężczyzn i kobiet na dystansie 500 metrów podczas zawodów Pucharu Świata w short tracku, które w weekend są rozgrywane w Ałmatach. Trzecia wśród sztafet mieszanych była reprezentacja Polski.

To z pewnością jeden z najpiękniejszych dni w dziejach polskiego short tracku. Biało-czerwoni po raz kolejny w tym sezonie PŚ przekonali, że znajdują się w wysokiej dyspozycji, ale nikt nie przypuszczał, że jednego dnia zdołają wywalczyć aż trzy medale. Podobnie jak w poprzednich tygodniach, najlepiej z naszych reprezentantów spisali się Diane Sellier i Natalia Maliszewska.

Lider męskiej reprezentacji w swoim półfinale finiszował tuż za plecami Stevena Duboisa. W finale A Sellier ruszył ze startu za Kanadyjczykiem i długo utrzymywał się na drugiej pozycji. 21-latek skorzystał jednak z nieuwagi ówczesnego lidera PŚ i wysunął się na prowadzenie, którego nie oddał do samej mety. Złoto Selliera to pierwszy historyczny pucharowy medal dla męskiej kadry Polski w short tracku. Dzięki sobotniej wygranej reprezentant biało-czerwonych przesunął się na trzecią pozycję w rankingu PŚ na 500 metrów.

Łyżwiarstwo. Diane Sellier (fot. Mateusz Słodkowski)

Swój trzeci medal w tym sezonie PŚ na swoim koronnym dystansie zdobyła Maliszewska. 27-latka najpierw w walce o finał przyjechała druga, za plecami będącej w świetnej formie Kanadyjki Kim Boutin. W biegu o medale jadąca na trzeciej pozycji Maliszewska skorzystała na upadku jadącej przed nią Holenderki Selmy Poutsmy i ostatecznie finiszowała za jej rodaczką Suzanne Schulting. Drugie miejsce w sobotniej rywalizacji sprawia, iż Polka objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ na tym dystansie.

Miłą niespodziankę sprawiła polskim kibicom nasza sztafeta mieszana, która również wywalczyła pierwszy historyczny medal. Biało-czerwoni w składzie Michał Niewiński, Sellier, Kamila Stormowska i Gabriela Topolska awansowali z półfinału z drugiego miejsca. W finale A zamykająca stawkę polska sztafeta niemal w samej końcówce rywalizacji wykorzystała upadek w holenderskiej ekipie i przesunęła na trzecie, medalowe miejsce. To pierwszy pucharowy krążek Polaków w tej konkurencji.

W Kazachstanie walczyły także kobieca (Maliszewska, Nikola Mazur, Stormowska, Topolska) i męska sztafeta (Łukasz Kuczyński, Niewiński, Sellier, Neithan Thomas). Panie zanotowały upadek w początkowej fazie biegu, jednak zdaniem sędziów, winę za to ponosiły Chinki. Polki zostały więc dołączone do grona finalistek i w niedzielę powalczą o medale. W finale B wystąpią natomiast mężczyźni, którzy w półfinale zajęli czwarte miejsce.

W niedzielę ostatni dzień zawodów PŚ w Kazachstanie. Poza rywalizacją sztafet łyżwiarze szybcy z krótkiego toru powalczą ponownie na 500 metrów (w ćwierćfinałach Maliszewska, Sellier, Mazur, Topolska i Kuczyński) czy na 1000 metrów (w ćwierćfinale Stormowska).

Transmisja z rywalizacji w Azji będzie bezpłatne dostępna na YouTube, na kanale Skating ISU.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button