ŁÓDŹ

Hipopotam karłowaty w nowym pawilonie łódzkiego ZOO. Wkrótce dołączy do niego samica

Hipopotam karłowaty w łódzkim ZOO

Przyjechał z Holandii i ma dwa lata.

Jego zupełnie nowe lokum w Łodzi to ponad 318 m2. Kto nie chciałby mieć takiego własnego „M”? Mowa o Jabari – samcu hipopotama karłowatego, który jest w Łodzi od kilku tygodni, a od najbliższej niedzieli, będą mogli go oglądać zwiedzający łódzkie ZOO.

Jabari w łódzkim ZOO (fot. pras.)

Jabari mógł trafić do łódzkiego ZOO dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Projekt powstania nowoczesnego pawilonu przegłosowali mieszkańcy. Budowa pawilonu trwała ponad 9 miesięcy. Wewnątrz budynku znajduje się basen o głębokości ok. 1,5 m i pojemności 22 m3.

Na dachu zainstalowane są szklane świetliki, które przepuszczają światło konieczne dla rozwoju rosnących w pawilonie roślin.

Oprócz hipopotamów karłowatych w budynku będzie również motylarnia i strefa wolnych lotów, czyli ekspozycja ptaków. Całkowity koszt budowy to ponad 3,2 mln zł.

Jabari w łódzkim ZOO (fot. pras.)

Jabari urodził się 21 marca 2017 roku w GaiaZOO, w holenderskiej miejscowości Kerkade. Po aklimatyzacji w nowym miejscu, Jabari zaprasza łodzian na parapetówkę. Już w najbliższą niedzielę, 4 sierpnia, rozpocznie się świętowanie – będzie słodki poczęstunek dla zwiedzających, a potem warsztaty afrykańskiej muzyki bębnowej. Warsztaty odbędą się w dwóch turach – o godz. 13:30 i 14:15 i obowiązują na nie zapisy (do dnia 3.08 na adres dydaktyka@zoo.lodz.pl).

Jabari będzie teraz oczekiwać na swoją partnerkę, która ma dotrzeć z Duisburga w Niemczech pod koniec roku.

Hipopotam karłowaty jest podobny do swojego bardziej znanego kuzyna – hipopotama nilowego, ale jest od niego dwa razy mniejszy i siedem razy lżejszy. Długość jego ciała sięga 2 m, wysokość w kłębie 90 cm, waga dochodzi do 275 kg.
(UMŁ)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button