TRÓJMIASTO

Helski Neptun stracił przyrodzenie. 22-latek przyznał się do winy [ZDJĘCIA]

Helski Neptun

W nocy z 2 na 3 sierpnia (1:12), grupa osób bezmyślnie uszkodziła rzeźbę Neptuna.

Niezwykle smutny jest fakt, że takie pomysły w ogóle przychodzą ludziom do głowy. Z czego to wynika? Z braku wyobraźni, z braku odpowiedzialności, z braku poszanowania cudzej własności?

W nocy mężczyzna wszedł na pomnik i utrącił kopniakiem przyrodzenie Neptuna. Razem z nim były dwie kobiety. Jedna z dziewczyn urwaną część schowała do kieszeni.

22-latek z Warszawy przyznał się do winy. Policjanci postawili mężczyźnie zarzut zniszczenia mienia zagrożony karą do pięciu lat więzienia.

Helski Neptun (fot. UM Hel)

Sprawa została zgłoszona na policję, wraz ze zgłoszeniem zostały przekazane nagrania z kamer zlokalizowanych na Bulwarze Nadmorskim. Policjantów w czynnościach wspomagał funkcjonariusz Straży Miejskiej, który przekazał burmistrzowi, że udało się odzyskać utraconą część rzeźby i najprawdopodobniej ustalić sprawcę. Za przestępstwo niszczenia mienia o znacznej wartości sprawca może podlegać karze pozbawienia wolności, a tu mamy do czynienia z przestępstwem zniszczenia dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Wartość Neptuna Helskiego znacznie przewyższa kwotę wymienianą w Kodeksie Karnym przy przestępstwach przeciwko mieniu. Kamień (biały granit) został specjalnie sprowadzony z Portugalii, kilka lat pracy rzeźbiarza, specjalny transport do Helu i posadowienie na Bulwarze. Ale pieniądze nie są tu najważniejsze. Bezdyskusyjnie Neptun stał się nową wizytówką miasta i niezwykle smutne jest to, że ktoś postanowił to zniszczyć.

Burmistrz Helu, za ten akt wandalizmu, domaga się surowego ukarania sprawcy i osób mu towarzyszących.

– Uspokajamy miłośników rzeźby, że przywrócony zostanie poprzedni wygląd Neptuna tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Odzyskaliśmy odłamaną część, więc z pewnością nie trzeba będzie długo czekać – poinformował UM Helu.

Helski Neptun odzyskuje przyrodzenie (fot. UM Hel)

4 sierpnia, godz. 16:00

Neptun odzyskał poprzedni wygląd!

Burmistrz Helu zlecił firmie kamieniarskiej montaż uszkodzonego elementu i dzisiaj został przeprowadzony.

Helski Neptun odzyskuje przyrodzenie (fot. UM Hel)

Obecnie założona czarna opaska nie jest w żaden sposób „cenzurą” i jutro w godzinach popołudniowych, kiedy masa klejąca zwiąże się z pozostałą częścią rzeźby, opaska zostanie usunięta, a Neptunowi zostanie przywrócony poprzedni wygląd.

Helski Neptun odzyskuje przyrodzenie (fot. UM Hel)

Burmistrz Helu Mirosław Wądołowski przekazuje funkcjonariuszom Policji i Straży Miejskiej w Helu słowa uznania za profesjonalne i sprawne działania, w wyniku których, w ciągu godziny od złożenia zawiadomienia sprawca tego haniebnego czynu został ustalony i zatrzymany.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button