POLSKA

Hel. Rozmowy prezydentów Polski i Litwy Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy

Wojna na Ukrainie

Na Helu trwają dwudniowe konsultacje prezydentów Polski i Litwy Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy.

Rozmowy są poświęcone sytuacji w regionie.

Prezydenci do 26 lipca omówią sytuację na Ukrainie i Białorusi, politykę energetyczną naszych krajów, ich stosunki w dziedzinie bezpieczeństwa oraz obecny stan sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji.

Spotkanie zostało zaplanowane podczas niedawnej wizyty obu przywódców w rejonie tak zwanego przesmyku suwalskiego.

Rozmowy prezydentów odbędą się w formule w cztery oczy.

– Jest to format konsultacji, który miał już miejsce między innymi w styczniu tego roku w czasie spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch. Dodał, że w podobnym formacie prezydent przyjmował między innymi Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa czy poprzedniego prezydenta Słowacji Andreja Kiskę.

Polska i Litwa są jednymi z najbliższych partnerów w sprawach dotyczących współpracy regionalnej oraz bezpieczeństwa. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy prezydenci Duda i Nausėda spotykali się kilkunastokrotnie, z czego dwukrotnie wspólnie udali się do Kijowa. Pierwsza wizyta miała miejsce dzień przed atakiem rosyjskim na Ukrainę – 23 lutego 2022 roku, drugi raz wizytę w Kijowie Andrzej Duda i Gitanas Nausėda złożyli wraz z prezydentami Estonii i Łotwy 13 kwietnia 2022 roku – jako pierwsi prezydenci od momentu wybuchu wojny.

Znaczącej intensyfikacji uległa współpraca w ramach grupy B3 + Polska, grupującej obok naszego kraju trzy państwa bałtyckie: Litwę, Łotwę i Estonię.

– W czasach prezydentury Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy osiągnięto też olbrzymi postęp w dialogu polsko–litewskim, czego symbolem jest nowa litewska ustawa w sprawie pisowni nazwisk – dodał Jakub Kumoch.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button