MUZYKAPOZOSTAŁE

Oficjalnie. Wielka Brytania gospodarzem Eurowizji w 2023 roku

67. Konkurs Piosenki Eurowizji

To już oficjalne: Wielka Brytania będzie gospodarzem w 2023 roku.

To wiadomość, na którą wszyscy czekaliśmy. Wcześniej Europejska Unia Nadawców (EBU) i BBC potwierdziły, że Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 odbędzie się w Wielkiej Brytanii w imieniu tegorocznego zwycięskiego nadawcy, ukraińskiego UA: PBC.

Tim Davie, dyrektor generalny BBC, powiedział:

„Poproszenie o zorganizowanie największego i najbardziej złożonego konkursu muzycznego na świecie to wielki przywilej. BBC jest zaangażowane w to, aby wydarzenie było prawdziwym odzwierciedleniem kultury ukraińskiej, jednocześnie pokazując różnorodność brytyjskiej muzyki i kreatywności”.

Ujawniono kilka kluczowych szczegółów, w tym automatyczną kwalifikację Ukrainy do Wielkiego Finału i plany związane z logo

BBC przejmie obowiązki gospodarza konkursu, który odbędzie się w Wielkiej Brytanii w 2023 roku:

 • Konkurs o Miasto Gospodarza rozpocznie się w tym tygodniu,
 • Ukraina automatycznie zakwalifikuje się do Wielkiego Finału wraz z „Wielką 5” (w tym Wielką Brytanią),
 • Przedstawiciele UA: PBC będzie współpracować z BBC nad opracowaniem ukraińskich elementów programów,
 • Logo odzwierciedlające wyjątkowe okoliczności inscenizacji, które zostanie ujawnione później.

W opublikowanym wcześniej komunikacie prasowym EBU poinformowano, że decyzja ta została podjęta po zbadaniu organizacji Konkursu na Ukrainie i niestety stwierdzono, że ze względów bezpieczeństwa nie jest to możliwe.

W wyniku tych dyskusji BBC, jako drugie miejsce w konkursie 2022, zostało zaproszone przez EBU do pełnienia funkcji nadawcy prowadzącego 67. Konkurs Piosenki Eurowizji.

Ukraina, jako kraj zwycięski w 2022 roku, automatycznie zakwalifikuje się do Wielkiego Finału nadchodzącego Konkursu wraz z tzw. Wielką Piątką (Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania).

Mykola Chernotytskyi, szef zarządu UA: PBC dodał:

„Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 nie odbędzie się na Ukrainie, ale będzie wspierać Ukrainę. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom BBC za okazanie nam solidarności. Jestem przekonany, że razem będziemy w stanie dodać ukraińskiego ducha temu wydarzeniu i ponownie zjednoczyć całą Europę wokół naszych wspólnych wartości pokoju, wsparcia, celebrowania różnorodności i talentu”.

BBC zorganizowało Konkurs Piosenki Eurowizji więcej razy niż jakikolwiek inny nadawca… jak dotąd 8 razy:

 • 1960 Londyn (Royal Festival Hall)
 • 1963 Londyn (Centrum Telewizyjne BBC)
 • 1968 Londyn (Royal Albert Hall)
 • 1972 Edynburg (Usher Hall)
 • 1974 Brighton (kopuła Brighton)
 • 1977 Londyn (Centrum Konferencyjne Wembley)
 • 1982 Harrogate (Harrogate International Centre)
 • 1998 Birmingham (National Indoor Arena)
 • 2023 TBD

Przyszłoroczne Miasto Gospodarz zostanie wybrane w nadchodzących miesiącach po procesie wyboru, który rozpocznie się w tym tygodniu.

Już kilka miast zgłosiło chęć organizacji Eurowizji, tj. Brighton, Bristol, Cardiff, Edynburg, Glasgow, Manchester, Leeds, Liverpool, Londyn, Newcastle, Nottingham, Sheffield i Wolverhampton.

W ubiegłym roku kryteria Miasta Gospodarza EBU opierały się na zapewnieniu obiektu zdolnego pomieścić co najmniej 10 000 widzów (oraz centrum prasowego), które powinno znajdować się w niewielkiej odległości od międzynarodowego lotniska i z dużym zapleczem hotelowym.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button