LEKKOATLETYKAREPREZENTACJA

Halowe Mistrzostwa Europy Toruń 2021. Bezpieczeństwo najważniejsze. Rekordowa liczba zawodników

Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu

– Halowe Mistrzostwa Europy są bardzo ważne, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników.

Zabezpieczenie ich zdrowia jest dla nas priorytetem i to nie tylko dlatego, że patrzy na nas cały lekkoatletyczny świat, bo robimy największą imprezę od czasu mistrzostw świata w Dausze – mówi dyrektor HME w Toruniu Krzysztof Wolsztyński. Impreza rozpocznie się w najbliższy czwartek.

W imprezie udział weźmie, w różnych rolach, około dwóch tysięcy osób. Samych zawodników i trenerów jest około tysiąca. – Do tego dochodzą sędziowie, wolontariusze, organizatorzy, dziennikarze, czy obsługa telewizyjna. Logistycznie jest to ogromne przedsięwzięcie, a Halowe Mistrzostwa Europy są największą imprezą sportową, która odbędzie się od początku pandemii koronawirusa – dodaje Wolsztyński.

Na czym polega przyjęty i realizowany tzw. protokół antycovidowy? Przede wszystkim wszyscy uczestnicy mistrzostw przyjadą do Torunia już z negatywnym wynikiem testu.

– Następnie, już na miejscu, przejdą kolejne badania. Dopiero, gdy wynik testu będzie ujemny będą mogli odebrać akredytację i trafić do hotelu. Wszystkie poszczególne grupy pracujące na mistrzostwach żyją w tzw. bańkach. Sędziowie, media, zawodnicy i trenerzy, telewizja, czy wolontariusze będą korzystać z innych hoteli, oczywiście zarezerwowanym wyłącznie dla uczestników mistrzostw. Do tego testy, które robimy w Toruniu, mają ważność czterech dni. Jeśli ktoś będzie w Toruniu dłużej, będzie testowany dwukrotnie – wyjaśnia dyrektor mistrzostw.

Protokół antycovidowy powstał przy ścisłej współpracy z Europejską Federacją Lekkoatletyczną. Oczywiście na trybunach nie będzie mogło być kibiców. – Myślę, że straciłem przez to atut przewagi nad rywalami. Bardzo mocno odczuwam brak kibiców i nawet w trakcie tego rekordowego biegu podczas Copernicus Cup biegłem i myślałem o tym, jakie to jest przykre, że nie ma kibiców. Zawsze kibice dodawali mi skrzydeł, szczególnie w Toruniu, gdzie zawsze mam z nimi wspaniały kontakt. Trudno, trzeba będzie walczyć dla nich, ale bez nich – mówi jeden z czołowych polskich biegaczy Marcin Lewandowski, który w Toruniu walczyć będzie na dwóch dystansach – 1500 i 3000 metrów.

Organizatorzy liczą na grad medali polskiej reprezentacji. – Nasi lekkoatleci są w doskonałej formie, co pokazali podczas ostatnich zawodów. Marcin Lewandowski, Piotr Lisek, reprezentanci na 800 m, w pchnięciu kulą, do tego sztafeta kobiet 4×400, a może też ktoś indywidualnie na 400 m, Ewa Swoboda… Kandydatów mamy sporo, byłoby pięknie, gdybyśmy zdobyli około dziesięciu medali – mówi Wolsztyński.

– Mamy doświadczonych zawodników, jak choćby ja, ale i bardzo dużo zdolnych młodych lekkoatletów. Kibiców nie będzie, ale mam nadzieję, że sama świadomość tego, że biegamy u siebie pozwoli nam osiągać świetne wyniki i co za tym idzie pozwoli nam wygrać klasyfikację generalną – dodaje Lewandowski.

Halowe Mistrzostwa Europy Toruń 2021 rozpoczną się w czwartek o godz. 18.30 uroczystą ceremonią otwarcia. Pierwszego dnia zawodów odbędą się eliminacje w skoku wzwyż i skoku w dal mężczyzn, pchnięciu kulą kobiet oraz biegach na 3000 metrów kobiet i 1500 metrów mężczyzn.

Rekordowa liczba zawodników

Do Torunia przyjedzie aż 733 zawodników z 47 krajów.

Do imprezy zgłoszono 405 mężczyzn i 328 kobiet. W Grodzie Kopernika ze startu wycofała się m.in. serbska skoczkini w dal Ivana Španović, która mogła zdobyć czwarty złoty medal halowych mistrzostw Europy z rzędu. W skoku o tyczce zobaczymy Szewda Mondo Duplantisa.

Broniący tytułu w biegu na 1500 metrów Marcin Lewandowski wystartuje m.in. na dystansie 3000 metrów. Być może Polak zostanie pierwszym w historii lekkoatletą, który zdobędzie złote medale halowych mistrzostw Europy w biegach na 800, 1500 i 3000 metrów.

Reprezentacja Polski na Halowe Mistrzostwa Europy Toruń 2021

Reprezentacja Polski składa się z 45 osób.

Są to obrońcy tytułów z Glasgow, np. kulomiot Michał Haratyk czy sprinterka Ewa Swoboda.

Kciuki będziemy trzymać za żeńską sztafetę 4 x 400 metrów. Aniołki Matusińskiego zdobyły w trzech ostatnich edycjach brąz i dwa złota.

Poznaliśmy skład reprezentacji Polski na HME

Tytuły zdobyły w 2017 roku w Belgradzie i dwa lata temu w Glasgow.

36. Halowe Mistrzostwa Europy odbędą się w Arenie Toruń pomiędzy 4 i 7 marca.

Toruń będzie drugim polskim miastem-gospodarzem halowych mistrzostw Europy. Poprzednio zawody tej rangi gościła w naszym kraju w roku 1975 w Katowicach.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button