POLSKA

Gwałtowne wichury nad Polską. 5 tys. interwencji, 3 osoby zginęły

Ekstremalne zjawiska pogodowe

Od niedzieli (9 lutego br.) strażacy w związku z gwałtownymi wichurami, które przechodzą nad Polską interweniowali blisko 5 tysięcy razy.

W całym kraju 12 osób zostało rannych, a trzy zginęły. Minister Mariusz Kamiński na bieżąco przekazuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu informacje o działaniach służb.

Najwięcej interwencji strażaków zanotowano w województwie podkarpackim, dolnośląskim i małopolskim. W działaniach w całym kraju do tej pory uczestniczyło ponad 25 tysięcy funkcjonariuszy z PSP i druhów z OSP.

Wiatr uszkodził ponad 800 budynków, w tym 607 mieszkalnych. Najwięcej zabudowań ucierpiało w województwie podkarpackim. Z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że 6,6 tysiąca odbiorców pozbawionych jest prądu. Liczba ta systematycznie się zmniejsza, ponieważ służby energetyczne na bieżąco usuwają skutki awarii.

Do tragicznego zdarzenia doszło w Bukowinie Tatrzańskiej. Porywisty wiatr zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Konstrukcja spadła na cztery osoby. Trzy z nich zmarły, a jedna jest ranna. Ofiary to 15-latka, 21-latka i ich 52-letnia matka. Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności wypadku.

Służby podległe MSWiA są gotowe do podejmowania działań związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Do dyspozycji są zarówno funkcjonariusze PSP, jaki i druhowie OSP. Strażacy mają niezbędny sprzęt, który umożliwia szybkie udzielenie niezbędnej pomocy.

10/11.02.2020 – inne wydarzenia

– PSP: akcje 5164, w tym pożary 289, miejscowe zagrożenie 4678, alarmy fałszywe 197. Pożary: ofiary śmiertelne 4, ranni 6. Miejscowe zagrożenia: ofiary śmiertelne 16, ranni 188.

– nikt nie zatruł się czadem. Od 1 października, wg danych Państwowej Straży Pożarnej, w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 25 osób.

– nikt nie zmarł w wyniku wychłodzenia. Od 1 listopada 2019 roku Komenda Główna Policji odnotowała 25 przypadków zgonów w wyniku wychłodzenia.

– straż pożarna na terenie kraju odnotowała 4 240 interwencji związanych ze skutkami silnego wiatru – najwięcej w województwach: podkarpackim (907), dolnośląskim (699) i małopolskim (550). Podejmowane przez nią działania polegały głównie na usuwaniu wiatrołomów ze szlaków komunikacyjnych.

– dostaw prądu (stan na godz. 6.00) pozbawionych jest 6 645 odbiorców – najwięcej w województwie łódzkim (3 017) i dolnośląskim (1 908).
W wyniku silnego wiatru zginęły 3 osoby oraz 4 zostały ranne. Uszkodzonych zostało 88 budynków gospodarczych (najwięcej w województwie dolnośląskim – 30) oraz 544 budynki mieszkalne (najwięcej w województwie podkarpackim – 344).

Silny wiatr powodował utrudnienia komunikacyjne:

– 10 lutego, od godz. 18.00 do odwołania, Koleje Śląskie zawiesiły kursowanie pociągów na odcinku: Ustroń – Wisła – Głębce. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową;
– w portach lotniczych: Warszawa-Chopina, Rzeszów-Jasionka i Poznań-Ławica, odwołano przyloty 12 i odloty 9 samolotów rejsowych;
– z portu w Świnoujściu wstrzymano wyjście 2 promów;
– Polskie Koleje Państwowe zanotowały 149 wydarzeń związanych z silnym wiatrem, które spowodowały opóźnienie 325 pociągów pasażerskich oraz 23 pociągów towarowych.

Od godz. 0.00 do godz. 6.00, 11 lutego straż pożarna na terenie kraju odnotowała 56 interwencji – najwięcej w województwie małopolskim (16) i podkarpackim (14).

11 lutego (stan na godz. 7.00), w Tatrach, Karkonoszach, Bieszczadach i na Babiej Górze obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego (umiarkowany).

Dziś nadal silny wiatr prawie w całej Polsce

Przez cały dzień obowiązują ostrzeżenia 1. stopnia w 12 województwach.
Dziś silnego wiatru możemy się spodziewać w południowej i zachodniej części kraju. Wiatr silny i porywisty o prędkości 45 km/h, lokalnie w porywach do 95 km/h.

Silny wiatr – 11 lutego 2020 roku (fot. RCB)

Pamiętajcie o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa

Jak zabezpieczyć się przed wichurą? (fot. RCB)
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button