MOTOSPORT

Griazin zwycięzcą 75. Rajdu Polski. Grzyb rajdowym mistrzem Polski

Rajd Polski 2018

Rosjanin Nikołaj Griazin z pilotem Jarosławem Fedorowem wygrali w tegorocznym Rajdzie Polski.

Po 15 odcinkach specjalnych i blisko 215 kilometrach rywalizacji załoga jadąca Skodą Fabią R5 wyprzedziła fiński duet Jari Huttunen/Antti Linnaketo (Hyundai i20 R5) o 8,3 sekundy. Trzecie miejsce wywalczyli Brytyjczycy – Chris Ingram i Ross Whittock (Skoda Fabia R5).

W klasyfikacji rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski drugie z rzędu zwycięstwo odnieśli Mikołaj Marczyk z Szymonem Gospodarczykiem. Kolejne miejsce zajęli Łukasz Habaj i Daniel Dymurski, a na trzeciej pozycji finiszowali Grzegorz Grzyb z Jakubem Wróblem. Wszystkie trzy załogi jechały Skodami Fabiami R5. Na rozstrzygnięcie kwestii tytułu mistrza Polski musimy jednak poczekać aż do przejazdu Jakuba Brzezińskiego i Kamila Kozdronia. Aby zdobyć tytuł Brzeziński i Kozdroń muszą zająć co najmniej drugie miejsce na Power Stage, czyli finałowym, dodatkowo punktowanym odcinku rajdu.

Klasyfikacja końcowa PZM 75. Rajdu Polski – 7. rundy FIA ERC 2018

1. Griazin/Fedorow (RUS/RUS, Skoda Fabia R5) 01:53:45,3 s.
2. Huttunen/Linnaketo (FIN/FIN, Hyundai i20 R) +8,3 s.
3. Ingram/Whittock (GBR/GBR, Skoda Fabia R5) +2:25,9 s.
4. Kreim/Christian (DEU/DEU, Skoda Fabia R5) +2:43,2 s.
5. Marczyk/Gospodarczyk (POL/POL, Skoda Fabia R5) +3:27,0 s.
6. Habaj/Dymurski (POL/POL, Skoda Fabia R5) +3:33,6 s.
7. Grzyb/Wróbel (POL/POL, Skoda Fabia R5) +3:38,4 s.
8. Mares/Hlousek (CZE/CZE, Skoda Fabia R5) +5:33,7 s.
9. Kasperczyk/Syty (POL/POL, Ford Fiesta R5) +5:50,6 s.
10. Herczig/Ferencz (HUN/HUN, Skoda Fabia R5) +6:10,2 s.

PZM 75. Rajd Polski – zwycięzcy odcinków specjalnych (w klasyfikacji FIA ERC)

OS 1 – Mikołajki Arena (2,5 km): Lukyanuk/Arnautov (Ford Fiesta R5)
OS 2 – Paprotki (15,22 km): Griazin/Fedorov (Skoda Fabia R5)
OS 3 – Świętajno (19,6 km): Griazin/Fedorov (Skoda Fabia R5)
OS 4 – Stare Juchy (13,31 km): Griazin/Fedorov (Skoda Fabia R5)
OS 5 – Mikolajki Max (9,13 km) – ex aequo: Griazin/Fedorov (Skoda Fabia R5) i Huttunen/Linnaketto (Hyundai i20 R5)
OS 6 – Paprotki (15,22 km): Griazin/Fedorov (Skoda Fabia R5)
OS 7 – Świętajno (19,6 km): Griazin/Fedorov (Skoda Fabia R5)
OS 8 – Stare Juchy (13,31 km): Huttunen/Linnaketto (Hyundai i20 R5)
OS 9 – Mikolajki Max (9,13 km): Huttunen/Linnaketto (Hyundai i20 R5)
OS 10 – Pozedrze (13,24 km): Huttunen/Linnaketto (Hyundai i20 R5)
OS 11 – Gołdap (19,9 km): Griazin/Fedorov (Skoda Fabia R5)
OS 12 – Baranowo (15,6 km): Griazin/Fedorov (Skoda Fabia R5)
OS 13 – Pozedrze (13,24 km): Huttunen/Linnaketto (Hyundai i20 R5)
OS 14 – Gołdap (19,9 km): Huttunen/Linnaketto (Hyundai i20 R5)
OS 15 – Baranowo (15,6 km): Huttunen/Linnaketto (Hyundai i20 R5)

Grzegorz Grzyb rajdowym mistrzem Polski 2018

Trzecie miejsce w PZM 75. Rajdzie Polski i trzy punkty wywalczone na kończącym finałową rundę RSMP Power Stage wystarczyły Grzegorzowi Grzybowi do przypieczętowania drugiego w karierze tytułu Rajdowego Mistrza Polski. Zawodnik, który mistrzowską koronę zakładał już w 2016 roku, o zaledwie jeden punkt wyprzedził Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka – zwycięzców klasyfikacji krajowego czempionatu w Rajdzie Polski. Największymi pechowcami sezonu są Jakub Brzeziński z Kamilem Kozdroniem, którzy bardzo długo, aż do Rajdu Polski zdecydowanie prowadzili w punktacji. Po tym jak Jakub i Kamil uszkodzili koło podczas pierwszego etapu, pozostawała im już tylko walka o punkty na Power Stage. Niestety finałowy oes ostatniej rundy sezonu nie poszedł po myśli Brzezińskiego, który ostatecznie musi się zadowolić najniższym stopniem podium. Wicemistrzostwo, w imponującym stylu wywalczyli Marczyk z Gospodarczykiem – w swoim debiutanckim sezonie w samochodzie klasy R5.

Klasyfikacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski po PZM 75. Rajdzie Polski: