POLSKA

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka. Sprzęt od WOŚP za 6 mln złotych

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. Św. Jana Pawła II w Katowicach otwarta została Pracowania Rezonansu Magnetycznego wyposażona przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Sercem pracowni jest nowoczesny aparat MRI Signa Artist 1,5T. Dodatkowo Orkiestra zakupiła dla katowickiego szpitala aparat do znieczulenia przeznaczony do pracy w środowisku rezonansu magnetycznego marki DAMECA, oraz kardiomonitor również przeznaczony do pracy w środowisku MRI. Wartość przekazanego przez WOŚP sprzętu wynosi blisko 6 mln złotych. Sprzęt sfinansowany został ze środków zebranych w 27. Finale WOŚP.

Rezonans magnetyczny przekazany do Katowic został zakupiony przez Fundację podczas rekordowego 52. Konkursu Ofert, organizowanego wiosną 2019 roku. W sumie w czasie tego konkursu ofert Fundacja zakupiła m.in. 13 tomografów komputerowych, 9 rezonansów magnetycznych oraz 15 stacjonarnych aparatów RTG. Urządzenia te pracować będą w całej Polsce, zdecydowanie podnosząc standardy diagnostyki w medycynie pediatrycznej.

– Celem 27. Finału WOŚP był zakup sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych i od początku myśleliśmy o tym, aby w tych placówkach, do których trafiają najciężej chore dzieci, stworzyć zupełnie nowy standard diagnostyki. Rekordowy wynik Finału był dla nas zaskoczeniem, ale także dał nam pewność, że będziemy mogli „porywać się” na tak rewolucyjne inwestycje, jak chociażby rezonans magnetyczny przekazany dziś do Katowic wraz z pozostałym oprzyrządowaniem przeznaczonym do pracy w środowisku rezonansu. To warte niemal 6 mln złotych zdobycze najnowszej myśli technicznej, urządzenia, które stanowią najwyższy poziom zaawansowania medycznego na całym świecie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu organizatorów, wolontariuszy i darczyńców w styczniu tego roku dziś ten kosmiczny sprzęt rozpoczyna pracę w szpitalu w Katowicach, za co bardzo, bardzo dziękujemy – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, dyrektor ds. medycznych i członek zarządu Fundacji.

– Przekazany nam rezonans to aparat najwyższej klasy światowej. Pozwoli na wykonywanie u dzieci wszystkich potrzebnych badań diagnostycznych, również tych najbardziej zaawansowanych – podkreśla dr Magdalena Machnikowska-Sokołowska, kierownik Pracowni Rezonansu Magnetycznego GCZD.

Mali pacjenci katowickiego ośrodka będą mogli korzystać z nowego rezonansu magnetycznego SIGNA™ Artist od GE Healthcare, który łączy w sobie korzyści dla personelu medycznego – łatwą obsługę, krótszy czas badania i dużą wydajność kliniczną – z wysokim komfortem pacjenta. Typowe badanie rezonansem magnetycznym generuje hałas porównywalny do pędzącego pociągu, w tym aparacie zastosowano jednak technologię SilentScan, która sprawia, że badanie jest bardzo ciche, porównywalne do szeptu. Dodatkowo szeroki otwór pozwala na wsunięcie pacjenta do skanera od strony nóg, zmniejszając jego dyskomfort. Rezonans wyposażony jest także w specjalistyczne rozwiązanie AirCoil, które można porównać do koca wyposażonego w cewki RF przekazujące sygnał z ciała pacjenta i przekształcające je w obrazy. Ta technologia pozwala uzyskać dokładne obrazy bez konieczności układania pacjenta w niewygodnej pozycji – elastyczna i lekka mata z cewkami układana jest na brzuchu czy owijana wokół nogi pacjenta. Zastosowanie AirCoil umożliwia poruszanie się podczas badania, co jest niezwykle istotne w diagnostyce dzieci, dla których pozostanie nieruchomym przez dłuższy czas jest szczególnie trudne.

Co to oznacza? Badanie rezonansu magnetycznego wymaga ścisłej współpracy z pacjentem. Jest głośne, trwa nawet godzinę. W tym czasie dziecko musi leżeć bez ruchu w dość wąskim, klaustrofobicznym otworze, czasem oddychać zgodnie z poleceniami, wiele razy wstrzymując oddech.

W ofiarowanym szpitalowi aparacie są dostępne unikalne sekwencje pozwalające na skrócenie czasu badania przy zachowaniu jego wysokiej jakości oraz zmniejszeniu ilości artefaktów, w tym ruchowych. To funkcje ogromnie ważne dla współpracy z dziećmi. Dodatkowo wygodę dzieci niewymagających znieczulenia podniesie funkcja cichego skanowania oraz miękka, niczym kocyk, cewka urządzenia.

– Aparat umożliwia badanie całego ciała, co jest szczególnie ważne dla dzieci z chorobami nowotworowymi – pozwala przyspieszyć proces rozpoznania i usprawnić monitorowanie leczenia dzieci, które przecież podczas terapii onkologicznej przechodzą te badania kilka, a nawet kilkanaście razy – mówi dr Magdalena Machnikowska-Sokołowska.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat konsekwentnie wspiera Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka. Z pomocy WOŚP korzystają wszystkie oddziały i pracownie GCZD. Dzięki środkom Orkiestry zakupiono m. in. aparaturę i wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego o wartości ok. 1 mln zł, ultrasonograf dla Oddziału Kardiochirurgii (500 tys. zł), a także meble, materace żelowe i dziesiątki innych urządzeń, z których codziennie korzystają mali pacjenci GCZD. Wartość sprzętu i aparatury przekazanej dotychczas katowickiemu szpitalowi przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy od początku działalności wyniosła w sumie ponad 12 mln zł. Do placówki trafiło w sumie 611 urządzeń zakupionych dzięki corocznym Finałom WOŚP.

Uroczystość otwarcia Pracowni Rezonansu Magnetycznego nie byłaby możliwa bez zaangażowania Fundacji ISKIERKA, dzięki której został przeprowadzony remont pracowni przy udziale pracowników katowickiego oddziału firmy Sii Polska. – Badanie rezonansem magnetycznym nie jest przyjemne nawet dla dorosłego, tym bardziej należy zadbać o komfort najmłodszych. Dlatego, poprzez pomalowanie i ciekawe ozdobienie pomieszczeń przy pracowni rezonansu, chcemy chociaż na chwilę przenieść dzieci w kolorowy świat, oderwać ich myśli od mniej przyjemnych, ale koniecznych czynności medycznych i zmniejszyć ich stres przed badaniem – mówi Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji ISKIERKA.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button