POLITYKAPOLSKA

Generalny Gubernator Australii z pierwszą wizytą w Polsce

Polska - Australia

1 sierpnia szef polskiego rządu wziął udział w spotkaniu z Gubernatorem Generalnym Australii.

Politycy rozmawiali m.in. o współpracy dwustronnej między naszymi krajami. Jednym z głównym tematów była również agresja Rosji na Ukrainę oraz związane z nią bezpieczeństwo energetyczne. Wizyta Gubernatora Davida Hurleya w Polsce jest ważnym elementem obchodów 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami.

Współpraca dwustronna oraz agresja Rosji na Ukrainie

Jednym z głównych tematów rozmów Prezesa Rady Ministrów z Gubernatorem Generalnym Australii była perspektywa rozwoju współpracy dwustronnej. Przywódcy omówili również agresję zbrojną Rosji na terenie Ukrainy oraz związane z nią bezpieczeństwo energetyczne. Na spotkaniu została omówiona sytuacja w regionie Indo-Pacyfiku.

Pomoc na wielu płaszczyznach

Polska i Australia zdecydowanie potępiają rosyjską agresję na terenie Ukrainy. Jesteśmy darczyńcami pomocy wojskowej i humanitarnej dla naszego wschodniego sąsiada. Australia popiera Ukrainę, i tak jak Polska chce, by odzyskała wolność i suwerenność.

Polska wspierała Australię w trudnym okresie walki z pandemią COVID-19. Przekazaliśmy milion szczepionek naszym parterom, by mogli ratować życie swoich mieszkańców.

Pół wieku od nawiązania stosunków dyplomatycznych

Wizyta Gubernatora Davida Hurleya w Polsce jest ważnym elementem obchodów 50-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Obchody wpisują się również w zaobserwowaną w ostatnim czasie intensyfikację relacji polsko-australijskich.

Pomimo dzielącej nasze kraje odległości, utrzymujemy od lat dobre relacje dwustronne. Od 1972 r. nasze kraje współpracują, by budować i wzmacniać silne relacje.

Spotkanie prezydenta RP z Gubernatorem Generalnym Australii

W Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się z Gubernatorem Generalnym Australii Davidem Hurleyem. Głównym tematem rozmów – bezpieczeństwo i wsparcie Ukrainy.

To pierwsza wizyta Gubernatora Generalnego Australii w Polsce w historii.

Przywódcy rozmawiali przede wszystkim o współpracy politycznej oraz w sferze bezpieczeństwa w obecnej sytuacji międzynarodowej i w obliczu wojny w Ukrainie. Australia oferuje największe wsparcie dla Ukrainy – militarne i humanitarne – spośród państw niebędących członkami NATO.

Andrzej Duda podkreślał symboliczny wymiar spotkania w dniu, w którym upamiętniamy Bohaterów Powstania Warszawskiego. Przypomniał, że w tym roku obchodzimy 50. rocznicę ustanowienia naszych relacji dyplomatycznych. Wspominał też swoją wizytę w Australii w 2018 roku.

– Rozmawialiśmy z Gubernatorem Hurleyem także o sytuacji gospodarczej i współpracy w tej dziedzinie. Bardzo nam na tym zależy – relacjonował prezydent RP.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button