POLSKA

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Godzina „W” i (nie)zakazane piosenki

Warszawa

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

W 78. rocznicę tamtego zrywu prezydent Andrzej Duda oddał hołd Bohaterom Walczącej Warszawy.

O godz. 17.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach weterani, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych z prezydentem na czele uczcili minutą ciszy pamięć Bohaterów Walczącej Warszawy. Andrzej Duda w towarzystwie Powstańców złożył wieniec przed Pomnikiem Gloria Victis.

Prezydent złożył także wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK.

Wcześniej Andrzej Duda oddał hołd pomordowanym mieszkańcom Woli, a następnie zwiedził wystawę „Warszawa–Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”.

Premier Mateusz Morawiecki: nie byłoby nas dzisiaj tutaj bez Powstańców Warszawskich

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 (godzina „W”) wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni Powstańcy walczyli o wolność i niepodległość stolicy. Co roku oddajemy cześć ich pamięci. W rocznicowych obchodach uczestniczył szef polskiego rządu. Podkreślił rolę Powstania Warszawskiego i podziękował Powstańcom za ich poświęcenie i walkę o wolność za wszelką cenę. Premier spotkał się również z Powstańcami w ogrodach KPRM.

– Wszystkim żyjącym Powstańcom Warszawy dziękuję za ich wielką ofiarę, ofiarę całego życia – ofiarę, która nie poszła na marne – podkreślił premier. – Cześć i chwała bohaterom.

Pragnienie wolności

Szef polskiego rządu zwrócił uwagę, że wszyscy jesteśmy dziećmi tamtego pragnienia wolności, które w 1944 roku wybuchło w sierpniu na ulicach Warszawy. To rodzi zobowiązanie, aby nie tylko dbać o pamięć, ale także o prawdę o tamtych czasach.

– Zwycięstwem Powstańców i wszystkich bohaterów z tamtego okrutnego czasu jesteśmy wszyscy my. My, którzy doświadczamy dzisiaj wolności, żyjemy w wolnej Rzeczypospolitej. Żyjmy tak, aby Powstańcy Warszawy – ci, którzy jeszcze są dzisiaj wśród nas i ci, którzy są w naszych sercach i patrzą na nas gdzieś z góry – byli z nas dumni – zaapelował premier.

Obrona Warszawy i Polski

Szef polskiego rządu uczestniczył w Apelu Pamięci przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego oraz wziął udział w wyjątkowym spotkaniu z Powstańcami w ogrodach KPRM. Rozmowy dotyczyły bolesnych wspomnień i barbarzyństwa ze strony niemieckiej w czasie powstańczego zrywu.

Warszawa, zgodnie z planem okupantów, miała zostać kompletnie zniszczona i wymazana z mapy. A ludność wypędzona lub zamordowana. Jednak po wojnie Polacy odbudowali Warszawę. Jak podkreślił szef polskiego rządu: – Odbudowali ją w innym kształcie, ale wielką, piękną i wspaniałą. Dziękuję pokoleniom powojennej Polski za wielki wysiłek trudu odbudowy, odbudowy Warszawy i wielu innych miast, miejsc w całej Polsce.

Godzina „W”

Premier o godzinie „W” oddał hołd Powstańcom przed Pomnikiem „GLORIA VICTIS”. Złożył kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela, ps. „Monter” i na Kurhanie przed Pomnikiem „Polegli-Niepokonani”.

– Powstańcy Warszawscy byli najdzielniejszymi żołnierzami w historii narodu polskiego. Żołnierzami, którzy przechowali wartości wolności, którzy walczyli nieustraszenie do samego końca – powiedział szef polskiego rządu.

(nie)zakazane piosenki

Premier uczestniczył w koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. W sercu stolicy, o którą toczyły się walki 78 lat temu, rozbrzmiały powstańcze piosenki. To kolejny element upamiętnienia bohaterów Powstania Warszawskiego.

– Dziękuję wszystkim, którzy dbają o pamięć o Powstaniu Warszawskim. Ta pamięć daje nam dzisiaj zupełnie inne perspektywy na przyszłość – podziękował premier. – Nie byłoby „Solidarności” bez Powstania Warszawskiego. Nie byłoby więc naszej wolności współczesnej. Nie byłoby nas dzisiaj tutaj takich jakimi jesteśmy bez Powstania Warszawskiego, bez Powstańców Warszawskich.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button