RÓŻNOŚCI

Gdańsk w TOP 4 miast w Europie, gdzie mieszkańcy są szczęśliwi

Raport Komisji Europejskiej

Gdańsk jest w czołówce europejskich miast, których mieszkańcy czują się najszczęśliwsi.

Tak wynika z najnowszego raportu „Jakość życia w miastach europejskich”, powstałego na zamówienie Komisji Europejskiej. To miasto wyprzedzają jedynie Zurych (Szwajcaria), Kopenhaga (Dania) i Groningen (Holandia). Wysoko jest też w kategorii miast, gdzie dobrze żyje się imigrantom oraz rodzinom z małymi dziećmi.

Jakie miasta objęło badanie Komisji Europejskiej?

Badanie KE dotyczące jakości życia w miastach na starym kontynencie dotyczy nie tylko stolic państw i innych dużych ośrodków miejskich Unii Europejskiej. Obejmuje też miasta z krajów zrzeszonych w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu (EFTA), a także z Wielkiej Brytanii, zachodnich Bałkanów i Turcji.

W tegorocznym raporcie pod lupę wzięto 83 miasta, gdzie zebrano ponad 70 tysięcy wywiadów.

Miasta w dokumencie podzielono na pięć grup, według liczby mieszkańców: począwszy na te, których populacja sięga do 250 tysięcy osób, a kończąc na wielkich, ponad 5-milionowych aglomeracjach.

Gdańsk wraz Białymstokiem znalazł się w grupie miast od 250 do 500 tys. mieszkańców. W unijnym raporcie „Jakość życia w miastach europejskich” odnotowano też Kraków i Warszawę.

Gdańsk tuż za podium w kategorii szczęśliwych miast

W ogólnym rankingu miast na pierwszym miejscu znalazł się Zurych, gdzie odsetek zadowolonych mieszkańców wyniósł 97 proc. Za miastem w północno-wschodniej Szwajcarii uplasowała się stolica Danii Kopenhaga oraz położony w północnej Holandii Groningen. Z wynikiem 95 procent Gdańsk otarł się o podium.

Za tym miastem znalazły się: Lipsk (Niemcy), Neapol (Włochy), Sztokholm (Szwecja), Belgrad (Serbia), Genewa (Szwajcaria), Rzym (Włochy), Kluż-Napoka (Rumunia) oraz Braga (Portugalia).

Gdańsk wysoko w rankingu, gdzie dobrze żyje się imigrantom i rodzinom z dziećmi

Wysoko, bo na piątym miejscu, Gdańsk jest też wśród miast w Europie przyjaznych imigrantom. Przed nim są: Cardiff (Wielka Brytania), Lizbona (Portugalia), Braga (Portugalia) i Groningen (Holandia).

Podobnie, w ścisłej czołówce, na piątym miejscu Gdańsk uplasował się też wśród miast w Europie, gdzie żyje się najlepiej rodzinom z małymi dziećmi. Wyprzedzają go tylko: Cardiff (Wielka Brytania), Oulu (Finlandia), Braga (Portugalia) i Lipsk (Niemcy).

Ponadto, wyniki badania KE pokazują, że ogólne zadowolenie w europejskich miastach pozostaje wysokie, a prawie 9 na 10 osób twierdzi, że jest zadowolonych z życia w swoim mieście. Wyniki potwierdzają również znaczną poprawę postrzeganej jakości życia w miastach we wschodnich państwach członkowskich UE.

Raport „Jakość życia w miastach europejskich” w języku angielskim można przeczytać na stronie internetowej.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button