TRÓJMIASTO

Gdańsk. MKDNiS nie wyraża zgody na budowę apartamentów na Westerplatte

Trójmiasto

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu nie zgodził się, żeby Muzeum II Wojny Światowej w ramach planowanej na Westerplatte inwestycji zbudowało również apartamenty.

Dyrekcja Muzeum w wydanym komunikacie poinformowała, że odwołuje przygotowywany przetarg.

Muzeum II Wojny Światowej po przejęciu pod swój zarząd terenu Westerplatte zaplanowało budowę w tym miejscu punktu obsługi ruchu turystycznego i sklep z pamiątkami, a przy okazji w ramach tego obiektu pięciu apartamentów na wynajem. Powstać miał też parking płatny na 80 miejscami postojowych. W tym tygodniu Muzeum miało przedstawić ofertę projektową dla inwestycji, a dokumentacja miała być gotowa w połowie przyszłego roku.

Jednak w czwartek 8 lipca po doniesieniach medialnych minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu nie zgodził się na to, by budować apartamenty.

„W związku z pojawiającymi się w mediach publikacjami na temat budowy w ramach inwestycji Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. w Gdańsku – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej „apartamentów na wynajem”, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu informuje, że nie wyraża zgody na budowę tego typu pomieszczeń (nawet o powierzchni 30 m2) na terenie inwestycji muzealnej.

Minister wezwał odpowiedzialną za nadzór nad inwestycją dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej do unieważnienia przetargu na realizację inwestycji na Westerplatte i opracowanie nowej dokumentacji przetargowej, która będzie uwzględniać cele edukacyjne i związane z charakterem instytucji”

– oto pełna treść komunikatu MKDNiS.

Również 8 lipca na decyzję ministra odpowiedziały władze MIIWŚ. Zastępca dyrektora placówki poinformował o rezygnacji z budowy apartamentów. Zmieniona ma w związku z tym dokumentacja przetargowa.

Poniżej pełna treść oświadczenia:

„W nawiązaniu do oświadczenia Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu informujemy, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rezygnuje z uwzględnienia w przestrzeni budynku Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego pokoi na wynajem i w tym zakresie opracowuje stosowną zmianę opisu przedmiotu zamówienia w dokumentacji przetargowej w prowadzonym postępowaniu przetargowym.

Podkreślamy, że parkingi znajdujące się obecnie na Westerplatte zlokalizowane na obszarze historycznego pola bitwy, za sprawą inwestycji zostaną zlikwidowane. Dzięki temu, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, parking i budynek Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego zostanie zlokalizowany poza obszarem objętym wpisem do rejestru zabytków, czyli przed tzw. „Czerwonym Murem” stanowiącym granicę pola bitewnego. Nieprawdziwa jest zatem informacja powielana w niektórych mediach, że Muzeum buduje „apartamenty” na Westerplatte. Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego, sąsiadujący z projektowanym parkingiem, ma nie tylko pełnić funkcję obsługowe dla turystów, ale również stanowić przestrzeń do prowadzania zajęć edukacyjnych i animacyjnych. Budynek o powierzchni 1655 m2, który stanowi funkcjonalnie spójną całość z parkingiem, będzie przeznaczony do kompleksowej obsługi osób zwiedzających MWiW1939 oraz ogólnodostępne tereny półwyspu Westerplatte.

Inwestycja Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jest złożonym, wielopłaszczyznowym procesem. Zakres działań obejmuje dodatkowo szereg prac przygotowawczych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa, jak również ochrony zabytków archeologicznych.

Realizowany aktualnie pierwszy etap inwestycji obejmuje dwa projekty: przebudowy cmentarza wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego oraz remontu budynku byłej Elektrowni wraz z aranżacją jej wnętrz do celów wystawienniczych. W ramach tego etapu budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, prowadzane są działania zmierzające do udostępnienia zwiedzającym w IV kwartale 2022 r. historycznego budynku Elektrowni. Zgodnie z założeniami programowymi, zaprezentowanymi przez Muzeum 25 sierpnia 2020 r., w obiekcie tym znajdować się będzie nowoczesna wystawa prezentująca m.in. najważniejsze zabytki archeologiczne odnalezione w trakcie kolejnych sezonów prac wykopaliskowych na Westerplatte.

Waldemar Szulc
Zastępca dyrektora MIIWŚ ds. organizacyjnych”
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button