WODNY

Fredrikstad. Dar Młodzieży pierwszy na mecie drugiego wyścigu regat The Tall Ships Races

W klasyfikacji generalnej drugi jest "Fryderyk Chopin", a "Dar Młodzieży" trzeci

S/V Dar Młodzieży wygrał drugi etap prestiżowych regat The Tall Ships Races, które w tym roku sprawdzają możliwości żaglowców z całego świata na wodach Morza Północnego.

Fregata, na której szkolą się studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i innych szkół oraz uczelni najszybciej pokonała trasę z brytyjskiego Hartlepool do portu w norweskim Fredrikstad. Trzeci na metę dotarł STS Fryderyk Chopin. Pokonali 527 mil morskich.

Dar Młodzieży w pierwszym etapie The Tall Ships Races, z holenderskiego Den Helder do brytyjskiego Hartlepool, był piąty.

Po drugim wyścigu w klasie A (zarezerwowanej dla największych żaglowców) w klasyfikacji generalnej prowadzi norweski „Statsraad Lehmkuhl”, drugi jest „Fryderyk Chopin”, a „Dar Młodzieży” zajmuje trzecie miejsce. Przed wszystkimi załogami jeszcze ostatni etap rywalizacji – rejs z Lerwick, największego miasta szkockich Szetlandów do niewielkiego Arendal na południu Norwegii.

Trudne warunki atmosferyczne dały się we znaki flocie jednostek już na pierwszym etapie regat, na trasie Den Helder – Hartlepool. Wśród żaglowców klasy A „Dar Młodzieży” został sklasyfikowany na piątym miejscu. W drugim, liczącym 527 mil morskich wyścigu, żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dowodzony przez kpt. ż.w. Rafała Szymańskiego linię mety pokonał jako pierwszy. Kolejne żaglowce spodziewane są na mecie kilkanaście godzin później. Na oficjalne wyniki należy jednak poczekać.

– Na razie mamy zapewniony „Line Honours”, co jest bardzo cennym tytułem, zważywszy kolosalną przewagę nad pozostałymi jednostkami z wszystkich klas biorących udział w regatach – informuje Komendant Rafał Szymański. – Zwycięstwo zostało odniesione z mniejszą niż zwykle liczbą praktykantów. Aktualnie na statku jest ich 56, w tym 33 studentów II roku Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz 23 ukraińskich studentów Wydziału Nawigacyjnego z Odessa Maritime Academy.

Komendant „Daru Młodzieży” podkreśla, że ten wynik, w takich warunkach wymagał dużego poświęcenia i ciężkiej pracy przy obsłudze żagli.

– Na trasie panowały dobre warunki wiatrowe, a w ostatnich dwunastu godzinach prędkość wiatru przekraczała 20 węzłów, a momentami było to ponad 30 węzłów. Statek osiągał bardzo dobre prędkości, przez kilka godzin płynęliśmy 14 węzłami, a najwyższa zanotowana prędkość to 15,8 węzła – dodaje Komendant Szymański.

Od soboty do środy (15-18.07.2023 r.) „Dar Młodzieży” cumować będzie we Fredrikstad. Z norweskiego portu flota jednostek popłynie do Lerwick, miasta archipelagu Szetlandów, skąd wystartuje do trzeciego i ostatniego etapu regat The Tall Ships Races 2023, którego meta zaplanowana jest w Arendal.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button