WODNY

Finał SSL Gold Cup. Polacy rozpoczęli rywalizację w żeglarskim mundialu

Gran Canaria. MŚ w żeglarstwie

Już we wtorek polscy żeglarze rozpoczną zmagania w finale SSL Gold Cup, czyli pierwszym w historii żeglarskim mundialu, który odbywa się na Gran Canarii w Las Palmas.

Polska reprezentacja, której kapitanem jest Mateusz Kusznierewicz, a sternikiem Dominik Buksak, przystępuje do rywalizacji od 1/8 finału.

Format rywalizacji w SSL Gold Cup jest wzorowany na piłkarskich mistrzostwach świata. Po fazie grupowej, czyli serii eliminacyjnej, najlepsze zespoły będą rywalizowały ze sobą w fazie play-off. Reprezentacja Polski, dzięki dobrym wynikom młodych żeglarzy na akwenach całego świata, zajmuje w rankingu narodów 11. pozycję co zapewniło jej udział w SSL Gold Cup od 1/8 finału.

Żeglarstwo – MŚ. SSL Gold Cup – drabinka (fot. SSL Gold Cup)

Polacy od dzisiaj, przez cztery dni rywalizować będą w grupie z reprezentacjami Brazylii, Litwy i Tahiti. Rozegrane zostaną 4 wyścigi, w tym ostatni podwójnie punktowany. Dwie najlepsze załogi uzyskają awans do ćwierćfinału. Każda reprezentacja ma do dyspozycji identyczne jachty – to jednostki klasy SSL47 One-Design, a ich cechą charakterystyczną są błyszczące, złote kadłuby.

Kapitanem polskiego teamu jest Mateusz Kusznierewicz. Najbardziej utytułowany polski żeglarz w historii zajął się tym razem sprawami organizacyjnymi, pełni też rolę konsultanta i doradcy, ale nie będzie członkiem załogi. Za sterem stanie Dominik Buksak, świeżo upieczony wicemistrz Europy w klasie 49er. W decyzjach wesprze go Jakub Marciniak, który w składzie pełni rolę taktyka. Na pokładzie nie zabraknie znakomitych polskich żeglarzy.

W załodze znalazła się Jolanta Ogar-Hill, wicemistrzyni olimpijska z Tokio w klasie 470. Są też: Jakub Surowiec, wielokrotny medalista mistrzostw świata w różnych klasach katamaranowych; Igor Tarasiuk, zdobywca brązowego medalu Żeglarskiej Ligi Mistrzów; Jacek Nowak, niegdyś znakomity żeglarz klasy 49er, dziś trener; Piotr Przybylski, który ma bardzo duże doświadczenie w regatowym żeglarstwie oceanicznym; Krzysztof Żełudziewicz i Aleksander Michalski, żeglarze z sukcesami w match-racingu (wyścigi jeden na jeden) i w regatach Polskiej Ligi Żeglarskiej.

W składach innych zespołów również nie brakuje sław światowego żeglarstwa, z doświadczeniem w klasach olimpijskich, w żeglarstwie offshorowym, w regatach takich, jak SailGP, World Match Racing Tour, czy America’s Cup.

– To dla mnie niesamowita przygoda i kolejny krok w mojej sportowej karierze. Łódka klasy SSL47 to zupełnie inne żeglowanie niż olimpijski 49er. Przede wszystkim większa jest liczba członków załogi i na więcej aspektów trzeba zwracać uwagę. Największym wyzwaniem na pewno będzie sam start. To jest coś zupełnie innego niż to, co robię na co dzień, bo na trasie żeglują cztery łódki, jest krótka linia startu, duża inercja – komentuje sternik SSL Team Polska, ambasador Sailing Team – Dominik Buksak.

„Wilki Morskie” przez cztery dni będą ścigać się z załogami z Tahiti, Litwy oraz Brazylii.

Co wiemy o wyżej wymienionych składach?

Na sterze teamu z największej wśród wysp Polinezji Francuskiej – SSL Teamu Tahiti zasiada Teva Plichart. Załoga rozpoczęła tegoroczny finał od wygrania 1/32 rundy z kompletem zwycięstw. „Performance” jest godny podziwu, bowiem w kolejnym etapie zmagań SSL Gold Cup, załoga Tedy Plicharta nie zwolniła tempa i awansowała do 1/8 rundy z drugiego miejsca.

Team z Litwy podobnie jak załoga z Tahiti są uważani za dotychczasowych liderów tegorocznych finałów. Rozgrzana załoga prowadzona przez Rokasa Milevičiusa ma zdecydowanie apetyt na więcej. Litwinie z przewagą 3 punktów nad załogą z Słowenii zwyciężyli i awansowali z pozycji lidera do 1/8 rundy SSL Gold Cup.

Załogę z Brazylii poprowadzi legenda światowego żeglarstwa Robert Scheidt – pięciokrotny medalista igrzysk olimpijskich, jedenastokrotny mistrz świata. W swojej karierze osiągnął niemal wszystko, co możliwe w olimpijskich klasach żeglarskich – 5 medali olimpijskich (2x złoty, 2x srebrny i 1x brązowy), 13 tytułów mistrza świata i dwukrotnie został wybrany „Żeglarzem Roku”. Robert Scheidt był wierny klasom żeglarskim takim jak Laser i Star przez całą swoją karierę, choć ma również duże doświadczenie w match racingu i 49er.

Brazylia jak również Polska znalazła się w 1/8 finału SSL Gold Cup ze względu na ranking narodów SSL. Jest on obliczany poprzez dodanie pięciu najwyżej sklasyfikowanych sterników i dwóch najwyżej sklasyfikowanych załogantów z każdego kraju w globalnym rankingu SSL. Im niższa suma, tym wyższa pozycja w rankingu.

– Nie nakładamy sobie zbyt dużej presji, oczywiście chcemy żeglować jak najlepiej jak najmądrzej, chcemy wykorzystywać nasze mocne strony, a jeśli to zrobimy, to wyniki na pewno poukładają się po naszej myśli – komentuje Jolanta Ogar-Hill, wicemistrzyni olimpijska w klasie 470.

Wielki finał Żeglarskiego Mundialu odbędzie się w niedzielę 3 grudnia. Będzie to jeden wyścig, w którym wystartują cztery najlepsze reprezentacje. Zwycięzcy zostaną mistrzami świata w żeglarstwie. Relację na żywo z wyścigów można oglądać na kanale YouTube: Star Sailing League oraz Facebooku SSL Gold Cup.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button