SPORTY WALKI

Perth. Oceania Open: cztery brązy dla polskich judoków w Australii. Kaleta z awansem na IO 2024

Australia

Świetny występ Polek w 1. dniu turnieju Ocean Open w australijskim Perth.

Aleksandra Kaleta (-52kg) i Arleta Podolak (-57kg) zdobyły brązowe medale, dopisując punkty do rankingu olimpijskiego. Obie wygrały po 3 walki. Adam Stodolski (-73kg) zajął 5. miejsce.

Po długiej przerwie na podium w międzynarodowych zawodach wróciła Aleksandra Kaleta, 18. w rankingu światowym. Pokonała Cypryjkę Sofię Asvestą, w repasażu Chinkę Liu Yingwei i o brąz Azerkę Gultaj Mammadaliyevą, nr 14 na liście IJF. Przegrała w ćwierćfinale z Azerką Aydan Valiyevą,.

Najbardziej doświadczona w naszej reprezentacji 30-letnia Arleta Podolak też długo czekała na medal. Na antypodach wygrała z Chinką Cai Qi w 1/8 finału i Azerką Fidan Alizadą w 1/4 finału, a w półfinale poniosła porażkę z Koreanką Huh Mimi, 5 zawodniczką tegorocznych Mistrzostw Świata. W ostatnim pojedynku Polka okazała się lepsza od Hiszpanki Jaione Equisoain.

W tej samej wadze -57kg nie powiodło się Julii Kowalczyk, która przegrała z Niemką Seiją Ballhaus w 1/8 finału.

W kategorii -73kg tuż za podium znalazł się Adam Stodolski, srebrny medalista czerwcowego Grand Slam w Kazachstanie. Reprezentant Polski na tatami w Australii triumfował w walkach z Irlandczykiem Joshuą Greenem i Francuzem Benjaminem Axusem. W pófinale zanotował przegraną z Hiszpanem Jorge Garcią Cano. O brąz uległ Wicemistrzowi Świata Juniorów Amerykaninowi Jackowi Yonezukie.

Natomiast Ksawery Morka (-73kg) pokonał Koreańczyka Kanga Heoncheola i doznał porażki z Anglikiem Ericem Hamem.

Oceania Open: Piotr Kuczera i Kacper Szczurowski z brązowymi medalami

Cztery brązowe medale i jedno miejsce piąte – to dorobek polskich judoków w zawodach Oceania Open w Perth. Na podium w Australii stanęli: Piotr Kuczera w kategorii -100kg i Kacper Szczurowski +100kg.

Piotr Kuczera, były Wicemistrz Europy, odniósł 4 zwycięstwa w 5 walkach; wszystkie zakończyły się przed czasem.

Polak pokonał Bułgara Daniela Dicheva, a później trzech zawodników, którzy na dziś są wyżej w rankingu światowym – Turka Merta Sismanlara, Serba Bojana Dosena i Niemca Louisa Maia. Przegrał tylko w półfinale z Brazylijczykiem Leonardo Goncalvesem.

Dla Piotra Kuczery to kolejny udany występ międzynarodowy po długiej przerwie spowodowanej kontuzją. Wcześniej był 5. w turniejach Grand Slam w Mongolii i Grand Prix w Chorwacji.

Na antypodach brązowy medal (takim sam sukces odniósł w Pucharze Świata we Włoszech i Uniwersjadzie w Chinach) wywalczył także Kacper Szczurowski. Również wygrał z trzema wyżej sklasyfikowanymi rywalami, a byli To Turek Munir Ertug oraz Słoweńcy Vito Dragić i Enej Marinić.

Podobnie jak Piotr Kuczera dotarł do półfinału, w którym poniósł porażkę z Niemcem Erikiem Abramovem.

Wcześniej 3 lokaty wywalczyły w Perth Aleksandra Kaleta (-52kg) i Arleta Podolak (-57kg), zaś tuż za podium znalazł się Adam Stodolski (-73kg).

Judo. Oceania Open: Piotr Kuczera i Kacper Szczurowski z brązem (fot. PZJudo)

Aleksandra Kaleta: poleciałam po medal do Perth

– Poleciałam po medal do australijskiego Perth. Nie widziałam innej opcji – mówi Aleksandra Kaleta (-52kg), która zdobył brąz w Oceania Open i po tych zawodach awansowała na 19 miejsce w rankingu olimpijskim, premiowane awansem na Igrzyska w Paryżu.

– Już tydzień wcześniej na Mistrzostwach Europy w Montpellier czułam, że jestem w formie. Niestety jeden błąd zaważył o porażce w pierwszej walce – mówi Aleksandra Kaleta, który po 4-minutowym pojedynku przegrała z utytułowaną Francuzką Amandine Buchard, późniejszą złotą medalistką.

Natomiast na antypodach pokonała Cypryjkę Sofię Asvestą, Chinkę Liu Yingwei i Azerkę Gultaj Mammadaliyevą. Poniosła porażkę w ćwierćfinale z Azerką Aydan Valiyevą.

– Najtrudniejsza była pierwsza walka, bowiem długo czekałam przed matą, przez co lekko „wystygłam” – przyznała reprezentantka Polski.

Po długiej przerwie Aleksandra Kaleta wróciła na podium w turnieju międzynarodowym, ale… – Mocno doskwiera mi brak medalu na imprezie mistrzowskiej, szczególnie, że jestem przekonana, iż mogę go wywalczyć. To napędza mnie do cięższej pracy – przyznała.

Do końca tego roku Aleksandrę Kaletę czekają starty w Mistrzostwach Polski w Katowicach oraz na Grand Slamie w Tokio. – W japońskiej stolicy zostaniemy na campie – dodała.

Igrzyska 2024: Aleksandra Kaleta na miejscu premiowanym awansem

Po zdobyciu brązowego medalu w Oceania Open w Perth, Aleksandra Kaleta (-52kg) awansowała z 26. na 19. miejsce (1534 punktów) w rankingu olimpijskim, premiowane występem w Igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.

Brązowe krążki w Australii wywalczyli także: Arleta Podolak -57kg, Piotr Kuczera -100kg, Kacper Szczurowski +100kg.

Arleta Podolak przesunęła się z 52. na 40. lokatę (897 pkt), a tuż za nią jest Julia Kowalczyk (890 pkt).

Były Wicemistrz Europy Piotr Kuczera jest sklasyfikowany na 30. pozycji (1153 pkt), o 9 „oczek” wyżej niż w poprzednim notowaniu.

Z kolei Kacper Szczurowski awansował z 47. na 37. miejsce (974 pkt).

Oprócz Aleksandry Kalety, dziś na pozycjach gwarantujących start w przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich są:

6 miejsce – Angelika Szymańska (-63kg), 3478 pkt

27 – Beata Pacut-Kłoczko (-78kg), 1298 pkt

27 – Adam Stodolski (-73kg), pula kontynentalna, 1450 pkt

Natomiast w kategorii -70kg Katarzyna Sobierajska plasuje się na 29. lokacie (1198), a Eliza Wróblewska 34. (1015).