INNE

Festiwal Szachowy w Ustroniu. Garri Kasparow w Polsce

Szachy

Garri Kasparow, jeden z najwybitniejszych szachistów w historii, przyleci w środę do Polski.

Trzynasty szachowy mistrz świata będzie gościem specjalnym szachowego festiwalu „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”, organizowanego przez Śląski Związek Szachowy.

Ostatnio o szachach w Polsce, w dużej mierze za sprawą świetnej postawy Jana Krzysztofa Dudy i organizacji dużych międzynarodowych zawodów na Śląsku, mówi się bardzo dużo. – Bez wątpienia przyjazd do Polski tak wybitnej postaci szachowej, jak Kasparow, jest wielkim wydarzeniem i olbrzymią szansą dla popularyzacji szachów w naszym kraju – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji Szachowej, jeden z organizatorów przyjazdu Kasparowa do Polski.

– To najmłodszy mistrz świata w historii, bo mając 22 lata, 6 miesięcy i 27 dni zdobył tytuł najlepszego na świecie, a do tej pory nikt młodszy nie został mistrzem świata. W wieku 17 lat był już szachowym arcymistrzem. To postać wybitna i tym bardziej jesteśmy dumni, że przyjął nasze zaproszenie – dodaje Turlej.

Jan Krzysztof Duda (fot. LeenartOotesFIDE)

W środę Kasparow pojedzie do Ustronia, by uświetnić trwający Festiwal „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”.

Garri Kasparow w Ustroniu weźmie udział w symultanie, czyli meczu szachowym, w którym będzie grał jednocześnie z wieloma przeciwnikami. Co ciekawe, poprzednia symultana z udziałem Kasparowa w Polsce odbyła się 28 lat temu!

– Mamy nadzieję, że arcymistrz przekaże kilka cennych wskazówek naszym juniorom. Dla większości z nich Kasparow jest autorytetem i wzorują się na jego partiach. Podczas rywalizacji na szachownicy dzieci mogą kształtować takie cechy jak wytrwałość, cierpliwość, pokora i postawa fair play. Są to uniwersalne wartości, które na pewno przydają się w kształtowaniu współczesnego świata – wyjaśnia Łukasz Turlej.

Festiwal „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia” zakończy się w niedzielę. Gospodarzem festiwalu jest miasto Ustroń, a patronat nad imprezą objął marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button