POLSKA

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Bezpłatny transport miejski (i nie tylko) w Polsce

Polskie miasta - zostaw auto w domu i korzystaj z roweru oraz miejskiej komunikacji

22 września, jak co roku, w Polsce, Europie i na świecie obchodzony jest Dzień Bez Samochodu.

Święto ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Do akcji włączają się także miasta Unii Metropolii Polskich zachęcając zmotoryzowanych mieszkańców do pozostawienia samochodów w domu i korzystania z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami, trolejbusami, czy metrem.

Drogi dla rowerów w miastach Unii Metropolii Polskich (fot. UMP)

Z okazji Dnia bez Samochodu z darmowej komunikacji mogą skorzystać mieszkańcy Szczecina i odwiedzający to miasto turyści. „W środę 22 września kasowniki we wszystkich tramwajach i autobusach będą nieczynne. I nie jest to związane z żadną awarią. Jak co roku, z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu, komunikacja miejska w Szczecinie jest darmowa” – czytamy w komunikacie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie.

Tego dnia także mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską. Kasowniki w stołecznych autobusach i tramwajach zostaną zablokowane, a bramki warszawskiego metra – otwarte. Z darmowej komunikacji miejskiej będzie mógł więc skorzystać każdy, bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego auta. Z darmowych przejazdów w tym dniu będą korzystać także pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM), Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD) oraz Kolei Mazowieckich.

Uwaga wrocławianie – w środę, 22 września, nie kasujemy biletów. Tego dnia przejazdy miejskimi autobusami i tramwajami będą bezpłatne. To, jak co roku, element obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT). Rozpocznie się on 16 września i będzie obfitował w wydarzenia skupione wokół różnych form przemieszczania się po mieście bez użycia samochodu.

Tego dnia (środa, 22 września) za darmo pojedziemy także autobusami łączącymi Wrocław z okolicznymi miejscowościami:

 • Gmina Czernica – linia 920
 • Gmina Długołęka – linie 904, 911, 914, 921, 924, 931, 934, 936, 941
 • Gmina Kąty Wrocławskie – linie 907, 909, 927L, 927P, 933, 947
 • Gmina Kobierzyce – linie 602, 607, 612, 913
 • Gmina Miękinia – linie 917, 923, 938, 948, 958
 • Gmina Siechnice – linie 903, 920
 • Gmina Wisznia Mała – linie 908, 930
 • Gmina Żórawina – linie 903, 913

Natomiast korzystając w środę z rowerów Nextbike, nie zapłacimy za całą pierwszą godzinę.

W obchodach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu uczestniczy także Stolica Małopolski. W tym roku mieszkańcom Krakowa rozdawano sadzonki roślin, a posiadacze rowerów mogli – za darmo – sprawdzić ich stan techniczny w wybranych punktach miasta. Punktem kulminacyjnym wszystkich wydarzeń jest obchodzony co roku, 22 września, Europejski Dzień bez Samochodu. W tym dniu mieszkańcy Krakowa, ale także turyści mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską.

Święto obchodzone jest także w Poznaniu. Miasto przypomina, że hasło tegorocznej, jubileuszowej, bo już 20 edycji tego wydarzenia brzmi „Korzystaj ze zrównoważonego transportu. Dbaj o zdrowie”. W tym roku mieszkańcy mogli robić zdjęcia autobusom wszystkich 9 przewoźników obsługujących miasto, a także uczestniczyć w grze miejskiej.

– Poznań od lat aktywnie bierze udział w wydarzeniach związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. – W tym roku zachęcamy do udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych z tej okazji, ale przede wszystkim do realnego korzystania z różnych form przemieszczania. Tramwaj, autobus, pociąg lub rower nie od dziś stanowią bardzo dobrą alternatywę dla podróży samochodem.

Kulminacją poznańskich obchodów jest – podobnie jak i w innych miastach – Dzień Bez Samochodu. 22 września będzie można nie tylko jeździć miejską komunikacją bez biletu, ale także skorzystać z bezpłatnej, godzinnej jazdy miejskim rowerem. Jednocześnie władze poznania przypominają, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania warunkiem skorzystania z darmowych przejazdów ZTM będzie okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu (jeden dowód – jedna osoba).

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Dzień Bez Samochodu obchodzone są w Lublinie już od 12 lat.

– Tegoroczne lubelskie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu realizowane są w ramach projektu „Działaj jak Lublin – inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie” (MOVE IT like Lublin – a Chisinau public transport sustainable development initiative) współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców Kiszyniowa poprzez wypracowanie dobrych praktyk w zakresie transportu miejskiego. Rolą Gminy Lublin jest przekazanie wiedzy i doświadczenia z zakresu zrównoważonego transportu miejskiego partnerom z Miasta Kiszyniów. Przedstawiciele Kiszyniowa będą uczestniczyć w lubelskich wydarzeniach osobiście, a w przyszłym roku zorganizują Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w swoim mieście przy aktywnej współpracy Gminy Lublin – informują w specjalnym komunikacie władze miasta.

22 września, w ramach akcji „Do pracy inaczej niż autem” mieszkańcy Lublina mogą skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską. – W środę, 22 września ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie – informuje Ratusz.

Dzień Bez Samochodu obchodzony jest także w Rzeszowie. „W związku z trwającym od 16 do 22 września 2021 r. Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu w dniu 22.09.2021 r. obchodzony będzie Dzień Bez Samochodu. W związku z powyższym zapraszamy wszystkich do korzystania tego dnia z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej w Rzeszowie” – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Drogi dla rowerów w miastach Unii Metropolii Polskich (fot. UMP)

Gdynia jak co roku włączyła się w obchody ETZT i aby ułatwić gdynianom ten pierwszy krok ku bardziej ekologicznej i prozdrowotnej komunikacji, z okazji Dnia bez Samochodu przygotowała bezpłatne przejazdy transportem zbiorowym.

Tego dnia każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego będzie mógł bezpłatnie podróżować wszystkimi liniami autobusowymi i trolejbusowymi ZKM Gdynia. Wystarczy, że będzie mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem, i okaże go podczas kontroli biletów.

Na takich samych zasadach właściciele samochodów mogą jutro jeździć również liniami autobusowymi i tramwajowymi ZTM w Gdańsku oraz MZK Wejherowo, a także pociągami SKM i Polregio na terenie województwa pomorskiego.

Dziś, przez cały dzień właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego będzie mógł podróżować bezpłatnie w Gdańsku:

 • liniami autobusowymi i tramwajowymi organizowanymi przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku,
 • liniami autobusowymi i trolejbusowymi organizowanymi przez ZKM Gdynia,
 • liniami autobusowymi organizowanymi przez MZK Wejherowo,
 • pociągami
 • a także pociągami PKP SKM Trójmiasto i POLREGIO na obszarze województwa pomorskiego.

Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny auta i okazać go w razie kontroli biletów.

Dzień bez samochodu w Łodzi uświetni darmowymi przejazdami komunikacją miejską. Wystarczy zabrać dowód rejestracyjny samochodu, a wraz z właścicielem pojazdu za darmo autobusami i tramwajami może podróżować tyle osób na ile zarejestrowany jest samochód.

Zarówno Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Jej celem jest promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmiana zachowań mieszkańców. Dzień bez Samochodu to wydarzenie wieńczące Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) trwający od 16 września. W tym roku w akcji udział bierze blisko 2200 miast.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button