POLSKA

Dostawa 62 tys. szczepionek AstraZeneca opóźniona. Dwie nauczycielki zmarły po ich zaszczepieniu

Szczepionki AstraZeneca

W czwartek do Polski miały dotrzeć 62 tysiące dawek szczepionki od firmy AstraZeneca.

– Sytuacja jest absolutnie skandaliczna. Demolują harmonogram szczepień – powiedział szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michał Kuczmierowski.

AstraZeneca miała dostarczyć do końca lutego 389 tys. dawek szczepionki, a na początku marca 241 tys. dawek. W ubiegłym i tym tygodniu nie ma tych dostaw. Firma zobowiązała się w pierwszym kwartale dostarczyć 2,7 mln dawek.

8 marca spodziewana jest dostawa szczepionki firmy Pfizer, a Moderny jeszcze nie znamy terminu.

Wykonano 3 619 316 szczepień, pierwszą dawką wykonano 2 338 137 szczepień, drugą dawką wykonano 1 281 179 szczepień.

W Polsce zutylizowano do tej pory ~0,15% dawek (~5 tys. na ~3,5 mln szczepień).

AstraZeneca – śmierć nauczycielek po przyjęciu szczepionki

Wg. AstraZeneca ich preparat jest skuteczna także u seniorów. Kolejne kraje zmieniają swoje rekomendacje ws. niepodawania jej osobom powyżej 65 r.ż.

1 marca po przyjęciu szczepionki AstraZeneca przeciw Covid-19 zmarła 36-letnia nauczycielka z Leszna. Nie była wcześniej chora na inne choroby. Prokuratura wyjaśnia tę sprawę. Nauczycielka technologii żywienia w Zespole Szkół Ekonomicznych w Lesznie uskarżała się na bóle po przyjęciu tego preparatu.

– Odbyła się już sekcja zwłok. Z wstępnych ustaleń wynika, że kobieta ta zmarła z przyczyn naturalnych. Biegli zlecili dodatkowe badania. Ostateczna opinia powinna być znana najwcześniej za ok. 3 tygodnie. Śledztwo jest prowadzone na podstawie 155 kk (nieumyślne spowodowanie śmierci) – powiedział redakcji Kronika24.pl prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

2 marca w Brzegu zmarła też 49-letnia nauczycielka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3. Dzień wcześniej przyjęła dawkę tej szczepionki.

– Dzisiaj ma zostać przeprowadzona sekcja zwłok nauczycielki z Brzegu. O szczegółach poinformujemy w późniejszym czasie – dowiedzieliśmy się od Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Nie wiadomo, czy przyczyną śmieci tych kobiet była akurat ta szczepionka.  Śledztwo w tych sprawach trwa.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button