POLSKA

Zmiany w programie szczepień – czasu podania szczepionek. Harmonogram rejestracji seniorów w wieku 65-69 lat

Szczepienia w Polsce

Na koniec pierwszego kwartału pierwszą dawką będzie zaszczepionych ok. 3,5 mln Polaków.

Rząd wprowadza pewne zmiany, zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej – w oparciu o aktualny stan wiedzy, który przedstawiają na bieżąco naukowcy.

Będzie wydłużony czas pomiędzy podaniem 1. a 2. dawki szczepionki – zgodnie z zaleceniami producenta. Aktualne wyniki badań wskazują, że tego typu zmiany można wprowadzić bez żadnego uszczerbku dla skuteczności szczepień.

Od przyszłego tygodnia AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od podania 1. dawki, a Pfizer po 42 dniach. Do tej pory było to 21 dni.

Osoby, które przebyły zakażenie, a jest ich ok. 1,5 mln – będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia, jedną dawką. To rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i szczepionkami.

Do 7 marca zaszczepionych zostanie ponad 90 proc. nauczycieli – szkół podstawowych, średnich i wykładowców. Do 14 marca zakończą się szczepienia wszystkich nauczycieli.

8 marca rozpoczną się dodatkowe, uzupełniające szczepienia grupy 0. Do 21 marca wszystkie osoby z tej grupy zostały zaszczepione – będą szczepione szczepionką AstraZeneca.

10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B – pacjentów przewlekle chorych. 15 marca rozpoczną się szczepienia osób z tej grupy. 22 marca rozpocznie się szczepienie osób w wieku 69 lat, a w kolejnych dniach – szczepienia kolejnych roczników.

Harmonogram rejestracji seniorów w wieku 65-69 lat (fot. KPRM)

Harmonogram rejestracji seniorów w wieku 65-69 lat

  • Osoby w wieku 65-69 lat – 11 marca rozpoczną się trzydniowe zapisy dla rocznika 1952,
  • Od 18 do 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954,
  • od 22 do 24 marca 1952-1956.

25 marca rozpocznie się ponowna rejestracja pacjentów w wieku 70+. Cały czas funkcjonują trzy kanały rejestracji – całodobowa infolinia – 989, e-Rejestracja – dostępna na http://gov.pl/szczepimysie lub SMS – na numer 664 908 556.

Seniorzy mogą skorzystać z internetowego formularza na http://pacjent.gov.pl – tak, w szybki i prosty sposób, mogą uzyskać termin szczepienia.

Wykonano już ponad 3,6 mln szczepień. Pierwszą dawkę otrzymało ponad 2,3 mln osób.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button