MOTOSPORTWODNY

Dominacja polskich zawodników na motorowodnych MŚ w klasie OSY400

Mistrzostwa świata w klasie OSY400

Znakomicie zaprezentowali się we włoskim San Nazzaro reprezentanci Polski w sporcie motorowodnym.

Mistrzostwa świata w klasie OSY400 wygrał Jakub Rochowiak, a wicemistrzem został Cezary Strumnik. Trzeci z Polaków startujących w tym czempionacie – Michał Poźniak – zakończył zawodny na 9. pozycji.

Polacy byli zaliczani do faworytów tych mistrzostw i nie zawiedli. Cezary Strumnik jechał do Włoch z myślą o obronie tytułu mistrza świata sprzed roku, a Jakub Rochowiak w poprzednim sezonie zdobył pierwszy w karierze medal mistrzostw Europy, stając na najniższym stopniu podium.

Zawody we Włoszech rozpoczęły się jednak od pecha Strumnika. Polak wygrał kwalifikacje, ale w sobotę na starcie do pierwszego mistrzowskiego biegu jego silnik nie odpalił za pierwszym razem i nasz reprezentant ruszył w pogoń za rywalami z trzydziestosekundowym opóźnieniem. Na dystansie, co nie jest łatwym zadaniem w sporcie motorowodnym, wyprzedził kilku rywali i dopłynął do mety na siódmej pozycji. Ten bieg wygrał kapitalnie przygotowany do mistrzostw Jakub Rochowiak.

W drugim sobotnim biegu Rochowiak, który jako lider startował z najlepszej pozycji, znowu nie dał się zaskoczyć i dowiózł kolejne zwycięstwo. Strumnik startując ze środka stawki musiał walczyć na wodnym torze o jak najlepsze miejsce i udało mu się wywalczyć trzecią lokatę.

Na niedzielę zaplanowano dwa kończące mistrzostwa świata ślizgi i tu klasę pokazał Cezary Strumnik. Reprezentant klubu Przygoda Chodzież zdawał sobie sprawę, że tylko zwycięstwa w trzecim i czwartym biegu mogą dać mu podium MŚ. Wiedział także, że po stracie odniesionej pierwszego dnia zawodów obrona tytułu mistrza świata znacznie się od niego oddaliła. Reprezentant Polski zrobił jednak wszystko, by stanąć na jak najwyższym stopniu podium. Wygrał trzeci i czwarty bieg. Za jego plecami w trzecim biegu dopłynął do mety Jakub Rochowiak, a to oznaczało, że po zsumowaniu punktów to właśnie on zostanie nowym mistrzem świata bez względu na wyniki ostatniego ślizgu (zgodnie z regulaminem imprezy mistrzowskiej, do końcowego wyniku każdego zawodnika liczą się rezultaty i punkty uzyskiwane w trzech najlepszych biegach). Cezary Strumnik, który mozolnie odrabiał straty po pechowym początku mistrzostw, zakończył imprezę w San Nazzaro ze srebrnym medalem.

Niezłe zawody ma też za sobą Michał Poźniak. Zawodnik Klubu Sportów Motorowych i Motorowodnych w Trzciance ostatecznie został sklasyfikowany na dziewiątym miejscu.

Medaliści motorowodnych MŚ w klasie OSY400

1. Jakub Rochowiak (Polska, WKS Zegrze) 1100 pkt
2. Cezary Strumnik (Polska, UKS Przygoda Chodzież) 1025
3. Luca Finotti (Włochy) 652
—————
9. Michał Poźniak (Polska, KSMiM Trzcianka) 262

Czy wiesz, że…

Zasady punktowania i ustalania klasyfikacji generalnej podczas motorowodnych MŚ:

  • w motorowodnych MŚ OSY400 rozgrywane są cztery biegi mistrzowskie w jeden weekend wyścigowy;
  • do klasyfikacji generalnej mistrzostw zalicza się trzy najlepsze biegi każdego zawodnika wybrane z czterech;
  • zawodnicy zdobywają w każdym biegu określoną regulaminem liczbę punktów: 1 miejsce – 400 punktów, 2 – 300, 3 – 225, 4 – 169, 5 – 127, 6 – 95, 7 – 71, 8 – 53, 9 – 40, 10 – 30, 11 – 22, 12 – 17, 13 – 13, 14 – 9, 15 – 7, 16 – 5, 17 – 4, 18 – 3, 19 – 2, 20 – 1.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button