ŚWIAT

Doha. Andrzej Duda z wizytą w Katarze

Katarskie Forum Ekonomiczne

Prezydent Andrzej Duda składa wizytę w Dosze, gdzie na zaproszenie Emira Kataru Szejka Tamima bin Hamada bin Khalifa Al Thaniego bierze udział w Katarskim Forum Ekonomicznym.

Podczas sesji „Head of State & Government Spotlight” Katarskiego Forum Ekonomicznego prezydent zwrócił uwagę, że w Europie odradza się rosyjski imperializm.

– Jeśli zwyciężą, jeśli wolny świat pozwoli Putinowi wygrać wojnę na Ukrainie, to będziemy mieli do czynienia z kolejną rosyjską agresją – wskazał Andrzej Duda.

Polski przywódca podkreślił, że od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę Polska udziela swojemu sąsiadowi znacznej pomocy militarnej.

– Byliśmy pierwszym krajemy, który wysłał na Ukrainę poważne uzbrojenie – mówił. Zauważył, że dzisiaj Polska znajduje się w strefie zagrożenia, dlatego konieczne jest przeznaczanie ponad 4 proc. PKB na zbrojenie oraz przeprowadzanie modernizacji naszej armii.

– Kupujemy w tej chwili nowoczesne systemy obronne – w Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej, uzupełniając ten zasób, którego potrzebujemy – mówił prezydent.

Rano Duda odbył spotkanie z Emirem Państwa Katar Szejkiem Tamimem bin Hamadem bin Khalifem Al Thanim.

Katar. Sheikh Tamim bin Hamad bin Khalifa Al Thani i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Tematem rozmowy było m. in. zacieśnianie współpracy gospodarczej między Polską i Katarem, współpraca w sektorze bezpieczeństwa i wojskowości. Duda mówił także o sytuacji bezpieczeństwa w naszej części Europy.

Na marginesie Forum polski przywódca rozmawiał także z premierem Malezji Seri Anwarem bin Ibrahimem.

Po południu planowane jest spotkanie prezydenta z polskimi żołnierzami z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku stacjonującymi w bazie Al Udeid.

Obecna wizyta Dudy w Dosze jest trzecią, po wizycie oficjalnej w grudniu 2021 roku i wizycie roboczej w marcu 2023 roku w związku z organizacją V Konferencja ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych (LDC5).

Katar. Sheikh Tamim bin Hamad bin Khalifa Al Thani i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Prezydent z wizytą w Katarze

Prezydent Andrzej Duda przybył do Kataru, gdzie weźmie udział w Katarskim Forum Ekonomicznym. W programie wizyty również spotkanie z Emirem Kataru Szejkiem Tamimem bin Hamada bin Khalifa Al Thanim, a także z polskimi żołnierzami z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku stacjonującymi w bazie Al Udeid.

To kolejna „wycieczka” pisowskiego prezydenta na koszt podatników… W dodatku zabierając ze sobą jakieś dziennikarzyny z pseudotworów. Żenujące!

– W Dosze prezydent weźmie udział w Katarskim Forum Ekonomicznym jako gość honorowy na zaproszenie Emira Kataru, z którym także się spotka – powiedział przed wylotem szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.

– Relacje Polski z Katarem rozwijają się znakomicie. Katar jest naszym ważnym partnerem gospodarczym, to z niego przyjmujemy gaz skroplony do terminala w Świnoujściu – dodał.

– Podczas wizyty planowany jest szereg spotkań biznesowych. Prezydent będzie tu reprezentował nie tylko Polskę, ale i cały region Trójmorza – podkreślił minister Pawlak.

Szef BPM przypomniał, że Andrzej Duda był w Katarze z oficjalną wizytą w 2021 roku. Ponadto w zeszłym roku prezydent brał udział w Konferencji ONZ w Dosze.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button