POLSKA

Dobowy rekord szczepień. 85 mln dawek szczepionki dla Polski

Ponad 118 000 zaszczepionych osób jednego dnia

26 stycznia we wszystkich punktach w kraju zaszczepiono 118 915 pacjentów.

To dobowy rekord od początku procesu szczepień w Polsce. Do końca marca 2021 r. rząd planuje zaszczepić na COVID-19 w sumie 3,1 mln osób.

Rosnące zainteresowanie szczepieniami

Coraz więcej osób planuje zaszczepić się przeciw COVID-19. Według rządowych informacji obecnie ponad 60 proc. Polaków deklaruje gotowość do przyjęcia szczepionki. Wspomniany trend ma swoje odzwierciedlenie również w liczbie wykonywanych szczepień.

– 26 stycznia we wszystkich punktach w kraju zaszczepiono 118 915 pacjentów. Łącznie pierwszą dawką zaszczepiliśmy już przeszło 775 000 osób – powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu odpowiedzialny za szczepienia przeciw COVID-19. – Dziękujemy wszystkim, którzy udowadniają, że Narodowy Program Szczepień działa – dodał.

Do końca 2021 r. Polska ma zapewnione 85 mln dawek szczepionki

Polska wykorzystuje wszystkie dawki szczepionki, które do nas docierają. Łącznie nasz kraj zamówił 85 mln dawek szczepionki – z czego 25 mln z puli dawek dodatkowych.

Do końca marca 2021 r. rząd planuje zaszczepić 3,1 mln osób. Ale system, który został w tym celu stworzony, pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln pacjentów.

To, jak szybko będzie przebiegał proces szczepień, zależy przede wszystkim od dostępności szczepionek i jej dostaw, które gwarantuje producent. Z problemem dostępności dawek borykają się wszystkie państwa Unii Europejskiej.

Do końca 2021 r. Polska ma zapewnione 85 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Początkowo zamówiono 60 mln dawek szczepionki na podstawie umów z firmami: Astra Zeneca, J&J, Moderna, Pfizer/BioNTech (pierwsza umowa), CureVac.

Następnie skorzystano z puli dawek dodatkowych Pfizer/BioNTech w ramach zamówienia z 29 grudnia 2020 r., jak i w ramach drugiej umowy z firmą Pfizer/BioNtech, której zawarcie Komisja Europejska ogłosiła 6 stycznia 2021 r. W ramach dodatkowych umów zamówiono kolejne 25 mln dawek szczepionek. Zgodnie z zobowiązaniami producenta, szczepionki będą dostarczane od II kwartału 2021 r. (z określoną liczbą dostaw w ujęciu na każdy kwartał).

Ze względu na dostawy dopiero na przełomie 2021 i 2022 r., Polska nie potrzebowała kolejnych dawek szczepionki firm Moderna i Pfizer. To zamówienie nie zmieniłoby nic w procesie szczepień populacyjnych w 2021 r.

Harmonogram będzie na bieżąco aktualizowany na podstawie informacji od producentów (fot. KPRM)

Duże zapotrzebowanie na szczepionki w całej UE

Wszystkie kraje Unii Europejskiej zmagają się ze zbyt dużym zapotrzebowaniem na szczepionki w porównaniu do ich obecnej dostępności. Ten problem dotyczy również Polski. Przygotowany przez Polskę proces szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień umożliwia znacznie szybsze szczepienia, niż ma to obecnie miejsce.

W Polsce funkcjonuje obecnie ponad 5 tys. punktów szczepień. W sytuacji, gdyby nie występowały problemy z dostępnością oraz dostawą szczepionek, do końca marca moglibyśmy zaszczepić ok. 11 mln osób.

Aktualne informacje

Do tej pory w Polsce (stan na 27.01.2021, godz. 10:00):

  • wykonano 776 987 szczepień,
  • do punktów szczepień dostarczono 1 225 454 dawek szczepionki,
  • zutylizowano 2 335 dawek,
  • odnotowano 435 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button