CIEKAWOSTKI

Dąb z Białołęki „Warszawskim Drzewem Roku 2023”

Stolica

Monumentalny dąb szypułkowy na Białołęce zwyciężył w plebiscycie Zarządu Zieleni na Warszawskie Drzewo Roku.

Spośród niemal 21 tys. głosów internautów, co piąty został oddany właśnie na tegorocznego laureata.

W konkursie na Warszawskie Drzewo Roku 2023 o zwycięstwo walczyło 13 drzew reprezentujących 13 stołecznych dzielnic. Internauci mogli zapoznać się z historiami finalistów na stronie Zarządu Zieleni.

W pierwszej edycji konkursu oddano łącznie 20826 głosów. Aż 4280 z nich zostało oddanych na dąb szypułkowy Robert, który rośnie na Białołęce przy ul. Głębockiej. Taki wynik zapewnił Robertowi bezapelacyjne zwycięstwo. Na kolejnych dwóch miejscach znalazły się: grusza rosnąca przy ul. Nowy Świat (2729 głosów) i ponadstuletni dąb z ul. Płatnerskiej w Rembertowie (2561 głosów).

Warszawa. Grusza rosnąca przy ul. Nowy Świat (fot. UMW)

Zwycięzca plebiscytu zostanie uhonorowany pamiątkową tabliczką podczas spaceru dendrologicznego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 listopada, o godz. 12:00. Spotkanie poprowadzą dendrolodzy ZZW. Start przy zwycięskim drzewie na ul. Głębockiej 66/68.

Ponadstuletni dąb z ul. Płatnerskiej w Rembertowie (fot. UMW)

W koronach miasta

Plebiscyt na Warszawskie Drzewo Roku jest częścią większego projektu „W koronach miasta” realizowanego przez warszawski Zarząd Zieleni od 2019 r. Poprzez działania edukacyjne – warsztaty, spacery czy pikniki, edukatorzy i dendrolodzy ZZW dzielą się swoją wiedzą na temat drzew, ich wpływu na przestrzeń miejską, powietrze, temperaturę oraz na jakość życia mieszkańców miasta – ludzi i zwierząt.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button