POLSKA

Cztery kolejne przypadki koronawirusa COVID-19 w Polsce!

Koronawirus SARS-CoV-2

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o kolejnych zakażonych koronawirusem osobach w Polsce.

Jedną z zarażonych osób jest ta, która podróżowała autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce znaleziono tego wirusa.
Miało to miejsce na trasie Dusseldorf-Olsztyn.

Dwóch następnych pacjentów to mieszkańcy Szczecina, którzy wrócili z północnych Włoch. Jeździły tam na nartach na stoku narciarskim.

Czwarta osoba przebywa we Wrocławiu. Mogła mieć kontakt z koronawirusem w Wielkiej Brytanii.

Przebadano do tej chwili w Polsce ok. 600 próbek.

W Polsce zarażonych COVID-19 jest już 5 osób.

Na świecie zakażonych tym wirusem jest ponad 100 tys. osób w 96 państwach, a ponad 3400 osób już zmarło.

Więcej…

– Zgodnie z obietnicą informujemy opinię publiczną natychmiast jak tylko mamy informację o nowych przypadkach Polaków, którzy są zarażeni koronawirusem – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Mamy cztery nowe przypadki. Spodziewamy się kilku nowych w najbliższym czasie.

Pacjent hospitalizowany w szpitalu w Ostródzie to osoba, która podróżowała w autobusie z tzw. pacjentem zero (u niego po raz pierwszy stwierdzono nowego wirusa), który zaraził się w Niemczech i przebywa teraz w szpitalu w Zielonej Górze.

Dwójka pacjentów hospitalizowanych w Szczecinie wróciła samochodem z Włoch. Zgłosili się do powiatowego sanepidu.

– Ta dwójka pacjentów postępowała zgodnie z instrukcjami – mówi prof. Szumowski. – Zgłosili się do sanepidu, poinformowali, że byli na terenach podwyższonego ryzyka i u nich prawdopodobieństwo zarażenia określono jako umiarkowanie wysokie. Nie mieli wtedy objawów i dlatego zostali objęci kwarantanną domową i zostali zdalnie, telemedycznie zwolnieni z pracy. Gdy poczuli się gorzej, zostali skierowani do szpitala i objęci opieką medyczną.

Czwarty z pacjentów też zgłosił się do lokalnych służb sanitarno-epidemiologicznych, ponieważ miał objawy, a przebywał w Wielkiej Brytanii, która jest zaliczana do krajów o wysokim ryzyku zakażenia.

– Wszyscy pacjenci objęci są opieką medyczną – mówi prof. Szumowski. – Służby sanitarno-epidemiologiczne namierzyły już osoby, które miały z nimi kontakt i jest wdrażana procedura kwarantanny.

Teraz w Polsce jest pięciu pacjentów, u których zdiagnozowano nowego koronawirusa. W sumie zostało wykonane ok. 900 testów, w tym pięć wyników było dodatnich.

Zgodnie z raportem Głównego Inspektora Sanitarnego z 6 marca z godz. 16 hospitalizowanych jest 128 osób, kwarantanną domową objętych – 1299, a w nadzorze sanitarnym – 6184.

– Nie mamy żadnego pacjenta, który jest w stanie zagrożenia życia – podkreśla prof. Szumowski.

Minister zdrowia podał, że wśród ponad 40 osób, które jechały razem z pacjentem zero, na dziś tylko jeden wynik jest pozytywny.

– Wszystkie osoby z autobusu miały pobrane próbki do badań – podał prof. Szumowski. – Mamy wyniki kilkunastu pacjentów i tylko ten jeden wynik jest pozytywny. Czekamy na wyniki kolejnych próbek.

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button