KATOWICE

Częstochowa. Bryła lodu spadła z budynku na ojca i roczne dziecko

Śląsk

W Częstochowie doszło do groźnego zdarzenia.

21 grudnia przed wejściem do czteropiętrowego bloku przy al. Armii Krajowej bryła lodu (sopel lodu) spadła na dwie osoby. Poszkodowanymi są mężczyzna i dziecko, które leżało w wózku. Mają urazy głowy.

34-latek i 13-miesięczne dziecko trafili do szpitala.

Dopiero po tym wypadku zarządca budynku powiadomił straż pożarną, by ta usunęła ten zwisający z dachu lód.

Wg art. 61 pkt 2 prawa budowlanego to właściciel lub zarządca odpowiada za zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu, jeśli oddziałują na niego czynniki takie jak m.in. intensywne opady atmosferyczne.

Zaś w art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach jest zapisane, że obowiązkiem właściciela jest:

„Uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.”

Wg art. 117 kodeksu wykroczeń za nieodśnieżenie chodnika przy posesji grozi „kara grzywny do 1500 złotych albo kara nagany”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button