ŚWIAT

USA. Wołodymyr Zełenski o spotkaniu z Bidenem. „Dziękuję Amerykanom za pomoc”. Wspomniał też o Dudzie

Wojna na Ukrainie

– Kiedy mówimy „patrioci” na Ukrainie i w USA, mamy na myśli w równym stopniu ochronę państwa i ludzi – przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Dzisiaj będzie bardzo krótka przemowa i w niecodziennych warunkach, ale jak zwykle o tym, co osiągnęliśmy.

Wracamy z Waszyngtonu – wyjeżdżamy z dobrymi wynikami.

Kiedy mówimy „patrioci” na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych, mamy na myśli w równym stopniu ochronę państwa i narodu. Ten problem został rozwiązany dla Ukrainy. Jest też wsparcie finansowe. Istnieją inne umowy – o nich później.

Dziękuję prezydentowi Bidenowi za jego pomoc, za jego międzynarodowe przywództwo i za determinację, by wygrać z Rosją.

Dziękuję Kongresowi Stanów Zjednoczonych Ameryki – obu izbom, obu partiom, wszystkim tym, którzy wspierają Ukrainę, wszystkim tym, którzy pragną zwycięstwa tak samo jak my wszyscy. Będzie zwycięstwo!

Chwała każdemu z naszych żołnierzy! Chwała wszystkim, którzy bronią naszego państwa! Dostarczamy rozwiązania, na które czekały nasze siły obronne, na Ukrainę, do Donbasu, w okolice Bachmutu i na południe.

W drodze do domu spotkałem się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Podziękowałem mu, wszystkim Polakom, miastu – naszemu zbawicielowi – Rzeszowowi za wszystko, co robią dla Ukrainy i naszej opieki socjalnej, ochrony Europy.

Dzisiaj w specjalnym formacie omówiliśmy naszą interakcję z Andrzejem jeden na jednego. Opowiedziałem mu o tym, co usłyszałem w Stanach Zjednoczonych, o naszej strategicznej wizji na przyszły rok… Przygotowujemy się, wzmacniamy nasze wspólne siły.

Chwała Ukrainie!”

Prezydent Ukrainy spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych

W ramach wizyty w Stanach Zjednoczonych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem USA Josephem Bidenem w Białym Domu w Waszyngtonie.

Zełenski podziękował za zaproszenie i serdeczne przyjęcie w gronie prawdziwych przyjaciół Ukrainy. W imieniu narodu ukraińskiego wyraził wdzięczność Bidenowi i wszystkim Amerykanom za ogromne wsparcie i przywództwo, jakie Stany Zjednoczone wykazały, pomagając Ukrainie.

„Panie Prezydencie, to dla mnie wielki zaszczyt być tutaj. Chciałem przyjechać wcześniej, ale nie mogłem ze względu na trudną sytuację. A skoro tu jestem, to znaczy, że mamy kontrolę. A to przede wszystkim dzięki Waszemu wsparciu” – powiedział ukraiński szef państwa podczas krótkiej rozmowy z przedstawicielami mediów przed rozpoczęciem negocjacji.

USA. Biały Dom. Prezydenci Wołodymyr Zełenski i Joe Biden (fot. president.gov.ua)

Biden złożył gratulacje Wołodymyrowi Zełenskiemu w Waszyngtonie

„Panie prezydencie, cieszę się, że znów pana widzę, cieszę się, że mógł pan do nas dotrzeć. I to dla mnie zaszczyt być po Waszej stronie we wspólnej obronie w brutalnej wojnie rozpętanej przez Putina. Trudno w to uwierzyć, ale minęło już 300 dni od straszliwego zamachu na prawo do istnienia Ukraińców” – powiedział prezydent USA.

Przywódca Stanów Zjednoczonych zwrócił uwagę na odwagę i determinację narodu ukraińskiego w obronie swojej przyszłości. USA będą nadal zapewniać Ukrainie zdolność do samoobrony, w szczególności za pomocą obrony powietrznej.

„I dlatego dajemy Ukrainie baterię Patriot i będziemy szkolić wasze wojsko, aby skutecznie z niej korzystało” – powiedział Joseph Biden.

Prezydent Ukrainy wręczył swojemu koledze odznaczenie „Krzyż Zasługi Bojowej” od ukraińskiego oficera wojskowego – dowódcy baterii HIMARS. Oficer otrzymał to odznaczenie za udział w działaniach bojowych na najgorętszym kierunku, a podczas spotkania z Wołodymyrem Zełenskim w Bachmucie poprosił o przekazanie odznaczenia Bidenowi w dowód wdzięczności za nieocenione wsparcie Ukrainy i wniesiony wkład przez Stany Zjednoczone do wzmocnienia ukraińskich zdolności obronnych.

„To prawdziwy bohater, kapitan. Poprosił mnie, abym wręczył jego nagrodę prezydentowi Bidenowi. Jest bardzo odważny. Powiedział: „Daj to bardzo odważnemu prezydentowi”. I chcę wręczyć ten „Krzyż Zasługi Bojowej” od niego” – powiedział szef państwa ukraińskiego.

Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że podczas spotkania z Bidenem w rozszerzonym formacie zapoznał stronę amerykańską z sytuacją na polu walki i w sektorze energetycznym oraz potrzebami Ukrainy w zakresie zwrot terytoriów okupowanych, ochrona ludności cywilnej i system energetyczny.

Również prezydent Ukrainy powiedział, że strony omówiły środki wsparcia jego kraju w okresie zimowym oraz pomoc finansową ze strony Stanów Zjednoczonych.

Ponadto Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że poruszył w szczególności tematy realizacji ukraińskiej formuły pokojowej, zwiększenia presji sankcji na Rosję, a także stworzenia mechanizmu kompensacyjnego i specjalnego trybunału.

Prezydent Ukrainy złożył swoją pierwszą wizytę zagraniczną od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, konkretnie do Stanów Zjednoczonych, przede wszystkim w celu podziękowania kluczowemu sojusznikowi za wsparcie udzielone podczas ponad 300 dni wojny na pełną skalę. Kolejnym celem wizyty było omówienie współpracy Ukrainy ze Stanami Zjednoczonymi w nadchodzącym roku.

Wołodymyr Zełenski wystąpił także w Kongresie USA – do obu izb i obu partii.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button