TRÓJMIASTO

Ćwiczenia Renegade/Sarex-21 na Bałtyku. Doszło do kolizji dwóch okrętów

Pomorskie

Jednostki pływające Morskiego Oddziału Straży Granicznej SG-111 i SG-215 uczestniczyły w morskim epizodzie ćwiczenia Renegade/Sarex-21.

Zakładał on, że na Bałtyku, w rejonie Łeby, doszło do kolizji dwóch okrętów, a w jej wyniku do rozerwania poszycia poniżej linii wody i pożaru.

Zadaniem jednostek pływających SG-111 i SG-215 z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej była asekuracja podnoszenia rozbitków z pokładu okrętu ORP ŚLĄZAK przez śmigłowiec ratowniczy. Według scenariusza treningu część poszkodowanych członków załóg znalazła się w wodzie, a jednostki zdryfowały na mieliznę. Służby ratownicze, po otrzymaniu sygnału o zdarzeniu, przystąpiły do działania zgodnie z procedurami. Rozbitkowie wymagający hospitalizacji zostali przetransportowani śmigłowcem do 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Pozostali poszkodowani zostali ewakuowani drogą powietrzną na lądowisko lub morską do portu w Łebie.

Ćwiczenie taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21 potrwa do 21 maja, a jego głównym celem jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym właściwym dla systemu obrony powietrznej oraz ratownictwa lotniczego i morskiego.

Trening został zorganizowany przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Policjanci wspierali wojsko w ćwiczeniach Renegade/Sarex-21 (fot. policja)

Policjanci wspierali wojsko w ćwiczeniach Renegade/Sarex-21

Policjanci z Łeby i Lęborka oraz funkcjonariusze OPP KWP w Gdańsku zabezpieczali ćwiczenia zorganizowane przez Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego w Gdyni. Mundurowi dbali o bezpieczeństwo w ruchu drogowym i porządek prawny w rejonie działań.

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy Policji zabezpieczało przebieg wojskowych ćwiczeń Renegade/Sarex-21 Plan działań podczas tych ćwiczeń zakładał symulowaną kolizję dwóch okrętów i konieczność przetransportowania poszkodowanych członków załogi na ląd drogą powietrzną i morską. W tym celu tymczasowo z ruchu wyłączony został fragment drogi na ulicy Kościuszki w Łebie. Policjanci z Łeby, Lęborka i Oddziałów Prewencj

Policji KWP w Gdańsku dbali o bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym i o to, by wojskowe ćwiczenia przebiegły bez zakłóceń. Mundurowi kierowali ruchem w rejonie działań i torowali drogę specjalistycznym pojazdom wojskowym oraz służbom ratunkowym, biorącym udział w tej akcji.

Podczas wczorajszych ćwiczeń, policjanci nie odnotowali żadnych incydentów związanych z zakłócaniem porządku prawnego w rejonie działań.
(KWP, SG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button