POLSKA

Ćwiczenia Dragon24. Duda do prezydenta Litwy: polscy żołnierze będą bronić każdej piędzi ziemi Sojuszu Północnoatlantyckiego

25-lecie obecności Polski w NATO

Sojusz Północnoatlantycki rozpoczął ćwiczenia pod wspólnym kryptonimem Steadfast Defender–24.

W manewrach, które odbywają się głównie w Europie Środkowej, weźmie udział łącznie około 90 000 żołnierzy ze wszystkich krajów NATO oraz Szwecji. Ćwiczenia sprawdzają zdolność sił Sojuszu do odstraszania i obrony, w tym przeciwstawiania się agresji potencjalnego przeciwnika na państwa NATO.

– Ćwiczenia Dragon24 pokazują naszą gotowość do obrony terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Korzeniewie, gdzie wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą obserwował współdziałanie wojsk Sojuszu w ramach manewrów Steadfast Defender–24.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych podkreślał, że „Polska jest gotowa, aby realizować zobowiązania wynikające z artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego”.

– Zapewniam prezydenta Gitanasa Nausėdę, że Litwa może liczyć na nas. Gdyby była taka potrzeba, polscy żołnierze staną ramię w ramię z litewskimi do tego, by bronić każdej piędzi ziemi Sojuszu Północnoatlantyckiego przed wrogim atakiem – mówił Andrzej Duda.

Steadfast Defender–24. Ćwiczenia Dragon24 (fot. KPRP)

Prezydent mówił, że dzisiaj obserwowane manewry polegały na przeprawie przez Wisłę sprzętu. – To poważna próba dla żołnierzy, ale to także pokazuje znakomite przygotowanie i naszą gotowość do tego, aby przemieszczać siły alianckie z Zachodu w kierunku wschodnim, w odpowiedzi na ewentualny atak, który mógłby nastąpić na państwa NATO w naszej części Europy – mówił Zwierzchni Sił Zbrojnych.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że „manewry mają charakter obronny i są one odpowiedzią na wyzwania dzisiejszych czasów”. Jak wskazał, największym zagrożeniem jest Rosja, która prowadzi od ponad dwóch lat wojnę na Ukrainie.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że w tym roku obchodzimy 25. rocznicę przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Za tydzień wraz z premierem Donaldem Tuskiem udamy się do Waszyngtonu na zaproszenie prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, by rozmawiać o sytuacji w Sojuszu – mówił Andrzej Duda.

Jak dodał, podczas spotkania zostanie podjęty temat sytuacji bezpieczeństwa, współpracy sojuszniczej i zakupów uzbrojenia, które obecnie realizujemy.

Steadfast Defender–24. Ćwiczenia Dragon24 (fot. KPRP)

Prezydent zapowiedział zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego na poniedziałek 11 marca, przed wylotem do Stanów Zjednoczonych.

– Chciałbym, abyśmy się spotkali w pełnym składzie polskiej sceny politycznej reprezentowanej w Parlamencie, po to by rozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa, modernizacji polskiej armii, a także zbliżającym się Szczycie NATO – mówił Zwierzchnik Sił Zbrojnych. Wskazał, że ważna jest jedność polskich władz w zakresie bezpieczeństwa.

Manewry Sojuszu podzielone są na dwie części. Pierwsza, „morska” trwać będzie do 14 marca i skupi się na wzmocnieniu obrony na morzu – przez Atlantyk i w Arktyce. W ramach drugiej części Steadfast Defender–24 organizowanych w Polsce ćwiczeń Dragon24 zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych, przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button