LOTNICZE NEWSY

Covid-19. Koniec z obowiązkowym noszeniem maseczek w samolotach i na lotniskach. Jest jednak „ale”…

Koronawirus na świecie

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały aktualizację środków bezpieczeństwa zdrowotnego w podróżach lotniczych.

Rezygnują z zalecenia obowiązkowego noszenia masek medycznych na lotniskach i na pokładzie samolotu. Należy pamiętać, że maseczka jest nadal jednym z najlepszych zabezpieczeń przed przenoszeniem COVID-19!

Aktualizacja wspólnego protokołu bezpieczeństwa zdrowia w lotnictwie uwzględnia najnowsze dane związane z pandemią, w szczególności poziom szczepień i naturalnie nabytej odporności, a także towarzyszące temu zniesienie ograniczeń w coraz większej liczbie krajów europejskich.

Pasażer, który kaszle i kicha powinien zdecydowanie rozważyć założenie maseczki, aby uspokoić osoby siedzące w pobliżu.

Dyrektor ECDC, Andrea Ammon: „Rozwój i ciągłe aktualizacje Protokołu bezpieczeństwa zdrowia w lotnictwie w świetle trwającej pandemii COVID-19 dały podróżnym i personelowi lotniczemu lepszą wiedzę na temat ryzyka przenoszenia SARS-CoV-2 i jego wariantów. Chociaż ryzyko pozostaje, widzieliśmy, że niefarmaceutyczne interwencje i szczepionki pozwoliły naszemu życiu wrócić do normy. Chociaż obowiązkowe noszenie maski we wszystkich sytuacjach nie jest już zalecane, należy pamiętać, że obok dystansu fizycznego i higieny rąk jest to jedna z najlepszych metod ograniczania transmisji. Zasady i wymagania państw wylotu i przeznaczenia powinny być przestrzegane i konsekwentnie stosowane, a operatorzy turystyczni powinni zadbać o to, aby w odpowiednim czasie informować pasażerów o wszelkich wymaganych środkach.”

Nowe zalecenia dotyczące noszenia maseczek wchodzą w życie od 16 maja 2022 r. Jednak po tej dacie przepisy dotyczące masek będą się różnić w zależności od linii lotniczej. Na przykład, zgodnie z zaleceniami, loty do lub z miejsca docelowego, w którym nadal wymagane jest noszenie masek w transporcie publicznym, powinny nadal zachęcać do noszenia masek. Pasażerowie podatni na zagrożenia związane z chorobami powinni nadal nosić maskę niezależnie od przepisów, najlepiej maseczkę typu FFP2/N95/KN95, która zapewnia wyższy poziom ochrony niż standardowa maska ​​chirurgiczna.

Pasażerów zachęca się również do przestrzegania, w miarę możliwości, środków dystansujących w pomieszczeniach zamkniętych, w tym na lotnisku. Jednak operatorzy portów lotniczych powinni przyjąć do tego pragmatyczne podejście: na przykład powinni unikać nakładania wymogów dotyczących dystansu, jeśli z dużym prawdopodobieństwem doprowadzą one do powstania wąskiego gardła w innym miejscu podróży pasażera, zwłaszcza jeśli nie są one wymagane na poziomie krajowym lub regionalnym.

Linie lotnicze powinny utrzymywać swoje systemy gromadzenia danych w stanie gotowości, aby w razie potrzeby mogły udostępnić te informacje organom zdrowia publicznego, na przykład w przypadku nowego wariantu (VOC), który został zidentyfikowany jako potencjalnie bardziej niebezpieczny.

Personel lotniska, członkowie załogi i pasażerowie powinni być czujni oraz postępować zgodnie z zaleceniami czy wymaganiami władz krajowych państwa lub regionu, który odwiedzają.

Linie lotnicze a noszenie maseczek (zasady od 16 maja mogą zmienić się dowolnym momencie)

Ryanair

Zniósł obowiązek noszenia maseczek na pokładach samolotów. Wyjątek dotyczy 15 krajów Unii Europejskiej, w których maseczki są obowiązkowe w transporcie publicznym.
Kraje te to: Austria, Cypr, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia oraz Hiszpania.

Polskie Linie Lotnicze LOT

„Nie ma już obowiązku noszenia maseczek. Jednak, aby zadbać o zdrowie swoje, innych pasażerów i naszych załóg, zachęcamy do ich zakładania podczas lotu” – poinformował LOT 28 marca.

Wizz Air

Zasada miejsca docelowego.

Enter Air

Wymaga noszenia maseczek.

Lufthansa

Obowiązek noszenia maseczek, które muszą być chirurgiczne.

KLM

Nie trzeba nosić maseczek.

Air France

Maseczki chirurgiczne są obowiązkowe.

Emirates

Noszenie maseczek w czasie całego rejsu. Tylko dzieci poniżej 6 lat są zwolnione.

Swiss

Linie zniosły obowiązek noszenia maseczek.

Icelandair

Polityka miejsca docelowego.

Norwegian

Nie trzeba nosić maseczek.

EasyJet

Noszenie maseczek na pokładach samolotów nie jest obowiązkowe. Ale… linia lotnicza stosuje zasadę miejsca docelowego.

Turkish Airlines

Noszenie maseczek obowiązkowe (konieczność zmiany maseczki co 4 godziny).

Jet2

Zniesienie obowiązku noszenia maseczek na pokładach samolotów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button