GOSPODARKAPOLSKA

Ceny energii elektrycznej w 2019 roku nie wzrosną. Sejm i Senat przyjęły ustawę

Ceny energii elektrycznej

Sejm i Senat błyskawicznie przyjęły ustawę 28 grudnia br., która ma zagwarantować, że rachunki za prąd nie wzrosną.

Teraz dokument trafi do podpisu Prezydenta RP.

– Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom w ustawie, która m.in. obniża akcyzę na energię elektryczną, rachunki za energię dla odbiorców pozostaną na tym samym poziomie, co w 2018 roku – powiedział w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewski.

28 grudnia Sejm zebrał się na ostatnim w tym roku posiedzeniu. Posłowie znowelizowali ustawę o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw – uchwalone przepisy będą przeciwdziałać podwyżkom cen prądu. Wejście w życie nowych regulacji oznacza dla odbiorców oraz firm z branży energetycznej oszczędności w wysokości ponad 9 mld zł.

Przyjęte rozwiązania to obniżenie akcyzy z 20 zł na 5 zł za MWh. Dzięki temu rozwiązaniu rachunki odbiorców zostaną obniżone o 1 mld 850 mln zł, obniżenie opłat przejściowych o 95 proc., który da odbiorcom zysk w wysokości 2 mld 240 mln zł, bezpośredni zwrot utraconego przychodu spółkom obrotu, na który zaplanowano 4 mld zł oraz inwestycje prośrodowiskowe, dzięki którym zmniejszy się emisyjność polskiej gospodarki, na które przewidziano 1 mld zł.

Senat przyjął ustawę o podatku akcyzowym bez poprawek (fot. Senat/Twitter)

70. posiedzenie Senatu

70. posiedzenie Senatu rozpoczęło się 28 grudnia 2018 r. późnym wieczorem, a zakończyło się ok. godziny 2:30 w nocy. Po kilkugodzinnej debacie Izba bez poprawek przyjęła ustawę – o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, której celem jest przeciwdziałanie podwyżkom cen energii elektrycznej.

Na początku posiedzenia senatorowie minutą ciszy uczcili pamięć 13 górników, którzy zginęli w wyniku wybuchu metanu w kopalni w czeskiej Karwinie. Także minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego 27 grudnia biskupa Tadeusza Pieronka.

W 2019 r. ceny energii zostają ustalone na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących 30 czerwca 2018 r. Te umowy na dostawy w 2019 r., które zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, do 1 kwietnia 2019 r. będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 r., z mocą od 1 stycznia 2019 r.

Sprzedawcy, którzy w 2019 r. kupią energię na rynku drożej niż ustalona cena sprzedaży, będą otrzymywać bezpośredni zwrot utraconego przychodu z utworzonego przez ustawę Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny (państwowego funduszu celowego). Sposób zwrotu określi minister energii w rozporządzeniu, używając średnioważonej ceny rynkowej energii.

Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny ma zostać zasilony przez 80 proc. pieniędzy uzyskanych przez rząd ze sprzedaży aukcyjnej dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO w roku 2019. 1 mld z tego tytułu ma trafić do nowo utworzonego krajowego systemu zielonych inwestycji, który będzie dofinansowywać inwestycje prośrodowiskowe, mające na celu redukcję emisyjności polskiej gospodarki.

W uzasadnieniu ustawy czytamy, że cenniki i taryfy na rok 2019 przygotowane przez przedsiębiorstwa energetyczne sprzedające energię elektryczną były nieakceptowalne ze społecznego punktu widzenia.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r

Premier Mateusz Morawiecki

Wg premiera Mateusza Morawieckiego wprowadzone rozwiązania zapobiegną wzrostowi cen prądu.

Szef rządu, na ostatnim w tym roku posiedzeniu Sejmu, przedstawił założenia rządowego projektu ustawy przeciwdziałającej wzrostowi cen energii elektrycznej.

„Dbamy o portfele Polaków, by ceny energii elektrycznej nie szły do góry” – mówił premier.

Nowelizacja ustawy zakłada m.in. czterokrotne obniżenie stawki akcyzy na energię oraz zredukowanie o 95 proc. opłaty przejściowej.

Skutkiem proponowanych zmian będzie obniżenie rachunków odbiorców indywidualnych oraz przedsiębiorstw i samorządów o ponad 3,5 miliarda złotych, a także utrzymanie cen energii na poziomie z pierwszej połowy 2018 roku.
(CIS,KPRM, Senat)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button