TRÓJMIASTO

Bursztynowa szopka w Gdańsku. Można ją podziwiać do 6 stycznia 2019 roku

Wyjątkowa bursztynowa szopka w Gdańsku

Kilka drewnianych rzeźb i kilkanaście mniejszych figurek, przedstawiających ludzi i zwierzęta – to wszystko składa się na szopkę bożonarodzeniową.

Eksponowana jest w oknie wystawowym na ul. Mariackiej w Gdańsku. Na czym polega jej wyjątkowość? Chyba jeszcze nigdy tak wielu elementów nie wykonano z bursztynu. Bałtycki jantar w dużych ilościach leży u stóp drewnianych rzeźb, a szczególnie interesujące są te mniejsze figurki, dzieło gdańskich bursztyniarzy.

Tę wyjątkową szopkę bożonarodzeniową można oglądać w oknie wystawowym kamienicy przy ulicy Mariackiej, gdzie mieści się siedziba Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu w Gdańsku. Wszystkie mniejsze figurki – ułożone u stóp drewnianych rzeźb, przedstawiających Maryję z Dzieciątkiem, św. Józefa oraz Trzech Króli – zostały wykonane z pojedynczych brył bursztynu bałtyckiego.

– Moja firma zajmuje się bursztynem od 30. lat. Ponad 5 lat temu zaczęliśmy zbierać bursztynowe figurki. To nie było łatwe – odpowiednie kształty i wielkości musiały być przypisane do danej figury, do tego każda została wykonana z jednego kawałka bursztynu – wspomina Basiukiewicz, pomysłodawca i współtwórca szopki.

Po kilku latach jemu oraz jego dwóm pracownikom – rzeźbiarzom udało się stworzyć całkiem sporo bursztynowych rzeźb w różnych rozmiarach. Z nich wybrano kilkanaście, które dziś możemy podziwiać w Gdańsku. Wszystkie mają wysokość od 10. do 15. centymetrów. Waga – np. w przypadku słonia – to ok. 340 gramów.

– Zrobiliśmy to jako dzieło, nie produkt na sprzedaż. To nasz prezent dla mieszkańców i turystów na nowy rok, ale i na tegoroczne święta Bożego Narodzenia – dodaje Basiukiewicz. – Z moich informacji wynika, że to pierwsza taka bursztynowa szopka tej wielkości w Polsce. Być może i pierwsza na świecie.

Drewniane rzeźby Maryi z dzieciątkiem Jezus i Józefa oraz Trzech Króli wykonał Stanisław Suska – ceniony pomorski twórca ludowy.

Wyjątkowe dzieło można podziwiać do niedzieli, 6 stycznia, 2019 roku, w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu w Gdańsku (ul. Mariacka 40/41-42/43), w godz. 10:00-18:00. Szopka, jak zdradza Basiukiewicz, jest plan, żeby wróciła na ulicę Mariacką na następne święta.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button