TRÓJMIASTO

Bytów. 100 kilogramowy pocisk lotniczy. Mieszkańcy ewakuowani

Pomorskie

Około 100 kilogramowy pocisk lotniczy wykopany przy jednej z głównych bytowskich ulic, był powodem do ewakuacji przez mundurowych wszystkich osób w promieniu 150 m.

Do czasu przyjazdu saperów, funkcjonariusze wyznaczyli bezpieczną strefę, rozgłaszali głosowe komunikaty o konieczności opuszczenia mieszkań i zorganizowali objazdy, aby cała akcja była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców.

Zgłoszenie o znalezionym niewybuchu podczas prac ziemnych na ul. Górnej, wpłynęło do dyżurnego bytowskiej komendy w godzinach porannych. Na miejscu pojawili się policjanci z nieetatowej grupy minersko-pirotechnicznej bytowskiej jednostki, którzy po rozpoznaniu potwierdzili, iż jest to pocisk, najprawdopodobniej lotniczy pochodzący jeszcze z czasów wojny.

Funkcjonariusze zaalarmowali saperów, służby energetyczne i gazowe, a znalezisko natychmiast odgrodzili od postronnych osób. Następnie policjanci wspólnie ze strażakami wyznaczyli bezpieczną strefę i rozpoczęli ewakuację wszystkich mieszkańców w promieniu 150 metrów. Zamknięta została również ulica przylegająca do znaleziska, a policjanci wyznaczyli objazdy. Mundurowi poprzez radiowóz wygłaszali głosowe komunikaty, aby nikt nie zbliżał się do zamkniętej strefy i oddalił się z miejsca zamieszkania, ze względu na znaleziony niewybuch. W sumie zostało ewakuowanych około 200 osób.

Po około trzech godzinach, saperzy z Lęborka bezpiecznie załadowali pocisk i wywieźli poza rejon miasta. Całe zabezpieczenie odbyło się bez zdarzeń, a policjanci udrożnili ruch i pomagali głównie osobom starszym powrócić do swoich mieszkań.

Policjanci apelują, aby w przypadku znalezienia niewybuchu natychmiast powiadomić funkcjonariuszy. Niebezpiecznych materiałów nie można przenosić, dotykać ani samemu zabezpieczać. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button