GOSPODARKAPOLSKA

Budżet na 2019 rok. Deficyt za zeszły rok to 10-11 mld zł

Budżet na 2019 rok

„Tegoroczny budżet jest kolejnym etapem pracy realizowanej w poczuciu odpowiedzialności społecznej, pokoleniowej i środowiskowej.

Jego kluczem jest rozwój i solidarność” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Senatu poświęconemu ustawie budżetowej na 2019 rok.

Ponad sto poprawek zgłosili senatorowie opozycji do budżetu na 2019 rok.

16 stycznia Sejm przyjął budżet na 2019 rok. 28,5 miliarda złotych to deficyt.

Premier zaznaczył, że plan finansowy państwa na obecny rok zakłada ambitne cele, dzięki m.in. stabilnemu deficytowi na poziomie 28,5 mld zł. W ustawie budżetowej założono również, że przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej zwiększy się o 0,5 proc., co doprowadzi do dalszego zmniejszenia bezrobocia do poziomu 5,6 proc. Przyszły budżet przewiduje także realny wzrost gospodarczy w wysokości 3,8 proc.

Tegoroczna ustawa budżetowa pozwala na realizację polityki społecznej, rozwojowej i inwestycyjnej rządu zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dochody budżetu państwa mają wynieść 387,7 mld zł, z czego ok. 179,6 mld zł z podatku VAT. Premier podkreślił, że zeszłoroczne wpływy z VAT wyniosły 175 mld zł wobec zakładanych ok. 166 mld zł.

Jak powiedział Mateusz Morawiecki, w ciągu czterech lat obecnych rządów wpływy z VAT wzrosną o prawie 50 proc. „Do tego trzeba jeszcze dodać ściągalność podatku CIT, głównie od korporacji międzynarodowych” – wyjaśniał premier. Dodał, że rosnąca ściągalność podatków PIT i CIT świadczy o skuteczności mechanizmów wdrażanych przez rząd.

Wynik deficytu budżetowego za zeszły rok, który wyniesie ok. 10-11 mld zł.

Deficyt całego sektora instytucji rządowych i samorządowych będzie niższy niż 1 proc. PKB. „Stanie się tak przede wszystkim ze względu na skuteczną politykę podatkową” – wyjaśnił premier. Jak dodał, w 2018 roku osiągnęliśmy także cel obniżenia udziału długu w walutach obcych poniżej 30%, co oznacza większą odporność finansów publicznych. Premier zaznaczył także, że dzięki stabilnemu tempu wzrostu gospodarczego bezrobocie w Polsce spadło od 2015 roku niemal dwukrotnie, a pensja minimalna wzrosła z 1750 zł do 2250 zł, a więc o 500 zł również w tym samym czasie ostatnich czterech lat.

Mateusz Morawiecki wskazał jednocześnie, że Polska dołączyła do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, jako pierwszy kraj od ponad 10 lat w rankingu jednej z głównych agencji giełdowo-finansowych świata FTSE Russell. Szef rządu przypomniał także, że polska gospodarka przez ostatnie pięć kwartałów rozwija się na poziomie ponad 5%, czyli dwa razy szybciej niż europejska średnia. Nasz kraj jest również liderem pod względem wydatków społecznych. Według raportu Oxfam zajmujemy pierwsze miejsce w tej kategorii na 154 państwa. Wsparcie z programu Rodzina 500+ otrzymało w Polsce 2,46 mln rodzin, a 4,5 mln uczniów skorzystało ze wsparcia w ramach programu Dobry Start.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button