GOSPODARKAPOLSKA

Bon turystyczny 500 plus. Tylko dla dzieci. Seniorzy obejdą się smakiem

Bon turystyczny 500 +

Prezydencka ustawa o bonie turystycznym została w środę przyjęta przez Sejm.

Pieniądze w ramach bonu będą z jednej strony wakacyjnym wsparciem dla rodzin, a z drugiej – dla polskiej branży turystycznej. To 500 zł na każde dziecko przyznawane – tak jak w programie „Rodzina 500+” – niezależnie od dochodów.

– Prezydencka inicjatywa dotycząca bonu turystycznego dla każdego dziecka na wakacyjny wypoczynek to dowód troski o Polaków, ale też myślenia i działania na wielu płaszczyznach. To realne wsparcie dla polskiej branży turystycznej, która bardzo ucierpiała podczas pandemii koronawirusa – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W środę Sejm przyjął prezydencką ustawę o bonie turystycznym, teraz czeka ona już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Bon turystyczny to niezależnie od dochodów 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia (również przebywające w pieczy zastępczej oraz dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł) oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami do wykorzystania będzie więc 1000 zł.

Rozszerzono beneficjentów bonu turystycznego o dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł.

Wybory i … po wyborach. Niespełnione obietnice

Senackie poprawki do ustawy zakładały m.in. rozszerzenie bonu turystycznego o emerytów i rencistów. Seniorzy nie dostaną dodatkowych pieniędzy.

Na początku bon turystyczny mieli otrzymać wszyscy Polacy zatrudnieni na etacie i miał wynosić 1 tys. złotych.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek:

„To jedna z bardzo ważnych obietnic. Chodzi o to by wspomóc nie tylko rodziny – skorzysta z tego 6,5 mln dzieci, ale celem tej ustawy jest także wspomożenie branży turystycznej”.

Na pewno?!

Jak otrzymać bon?

To ważna informacja – aby otrzymać bon nie trzeba składać żadnego wniosku, trzeba go będzie jedynie aktywować w systemie PUE ZUS.

Bon przyznawany w formie elektronicznej będzie ważny do końca marca 2022 r. Będzie można z niego skorzystać m.in. opłacając pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym.

Wsparcie w formie dopłaty do wypoczynku otrzyma prawie 2,4 mln rodzin – 1,9 mln z nich, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci. W ich przypadku wsparcie wyniesie wiec 1000 zł i więcej. W sumie z programu skorzystać będzie mogło ponad 6 mln dzieci.

Bon turystyczny wyniesie ok. 4 mld zł.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button