REPREZENTACJASPORTY WALKI

Boks. Mistrzostwa Europy Juniorów 2020 w Budvie. 2 złote, 1 srebrny i 3 brązowe medale dla biało-czerwonych

Mistrzostwa Europy Juniorów 2020. Mistrzostwa Europy Kadetów

2 złote, 1 srebrny i 3 brązowe medale – to dorobek polskich reprezentantek w Mistrzostwach Europy Juniorów (Youth) w Budvie.

Biało-Czerwone zajęły znakomite 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej, ex aequo z Bułgarią. Lepsi byli tylko Rosjanie 19 medali (9 złotych) i Ukraińcy 15.

Mistrzyniami Europy Juniorek zostały Alexas Kubicki (51 kg, Carbo Gliwice) i Daria Parada (75 kg, Skorpion Szczecin), Wicemistrzynią Izabela Rozkoszek (57 kg, Garda Gierałtowice), a brązowe medale zdobyły Natalia Kuczewska (48 kg, Mazur Ełk), Julia Szeremeta (60 kg, Paco Lublin) i Barbara Marcinkowska (69 kg, Pomorzanin Toruń).

Głównym trenerem reprezentacji jest Tomasz Dylak, a jego najbliższymi współpracownikami Adam Spiecha i Jakub Sawicki.

Boks. Mistrzostwa Europy Juniorów 2020 w Budvie (fot. PZB)

W walkach finałowych Alexas Kubicki wygrała z Rosjanką Anastazją Kirienko 3:2, Daria Parada 5:0 z Rosjanką Margaritą Zujewą (była liczona przez sędziego w 2 rundzie), zaś Izabela Rozkoszek przegrała z Czarnogórką Bojaną Gojkovic 0:5.

Kropkę nad „i” postawiła była Mistrzyni Europy Kadetek Daria Parada, która teraz jest też złotą medalistką ME Juniorek.

W turnieju w czarnogórskiej Budvie nad Adriatykiem w półfinale zawodniczka BKS Skorpion Szczecin wygrała w półfinale z Ukrainką Raisą Piskun i w finale z Rosjanką Margaritą Zujewą. Obie rywalki Polki był liczone przez sędziego. Przewaga Darii Parady była bardzo duża i niepodważalna.

– Długofalowym zamiarem są Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku w Paryżu, a po drodze mam też inne cele sportowe – mówi Daria Parada (75 kg), która do tytułu Mistrzyni Europy Kadetek dołożyła niedawno złoty medal Mistrzostw Europy Juniorów.

Anna Krupka wzięła udział w spotkaniu z medalistkami Mistrzostw Europy Juniorów w boksie (fot. MS)

Sekretarz Stanu Anna Krupka spotkała się z medalistkami Mistrzostw Europy Juniorów w boksie, które odbyły się w Czarnogórze. Reprezentacja Polski wywalczyła w Budvie sześć medali – dwa złote, jeden srebrny i trzy brązowe.

W spotkaniu z Sekretarz Stanu wzięły udział młode reprezentantki naszego kraju – Daria Parada, Izabela Rozkoszek, Alexas Kubicki – oraz prezes Polskiego Związku Bokserskiego, Grzegorz Nowaczek.

Mistrzostwa Europy Juniorów w boksie ułożyły się dla biało-czerwonych znakomicie. Polska zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej imprezy, zdobywając 6 medali (2 złote, 1 srebrny i 3 brązowe). Mistrzyniami Europy Juniorek zostały Alexas Kubicki (51 kg, klub Carbo Gliwice) i Daria Parada (75 kg, Skorpion Szczecin), po srebrny medal sięgnęła Izabela Rozkoszek (57 kg, Garda Gierałtowice), a brązowe krążki zdobyły Natalia Kuczewska (48 kg, Mazur Ełk), Julia Szeremeta (60 kg, Paco Lublin) i Barbara Marcinkowska (69 kg, Pomorzanin Toruń). Głównym trenerem reprezentacji jest Tomasz Dylak, a jego najbliższymi współpracownikami Adam Spiecha i Jakub Sawicki.

– Serdecznie gratuluję pięknych medalowych sukcesów. Dziękuję za godne reprezentowanie naszego kraju. Jestem przekonana, że medale zdobyte podczas Mistrzostw Europy Juniorów to dopiero początek pełnej zwycięstw sportowej drogi naszych reprezentantek w boksie – powiedziała minister Anna Krupka.

Ministerstwo Sportu wspiera polskich sportowców na wszystkich poziomach wyszkolenia. W 2020 r. dofinansowanie z ministerialnych środków dla Polskiego Związku Bokserskiego wyniesie blisko 3,5 mln zł.

Mistrzostwa Europy Kadetów (EUBC Junior European Boxing Championships) w Sofii

Trójce naszych bokserów – Bartłomiejowi Rośkowiczowi (MOSM Tychy), Ivanowi Kucherenko (Adrenalina Wrocław) i Arturowi Proksie (Góral Żywiec) nie udało się awansować do ćwierćfinałów rozgrywanych w Sofii Mistrzostw Europy Kadetów (EUBC Junior European Boxing Championships).

Dysponujący świetnymi warunkami fizycznymi Ivan Kucherenko uległ na kartach punktowych Kakulovowi 0-5 pierwszą rundę i 2-3 drugą. W ostatniej Polak był zdecydowanie lepszy i wszyscy punktowali dla niego – 5-0. Ostatecznie minimalnie przegrał 2:3 (29-28, 29-28, 28-29, 28-29, 28-29).

Bartłomiej Rośkowicz i Artur Proksa przegrali po 1:4, odpowiednio z Rosjaninem Alekseiem Starodubtsevem i Rumunem Danielem Girleanu, obaj mieli identyczną punktację 29-28, 28-29, 27-30, 27-30, 27-30.

W czwartek boksować będzie jeszcze czterech naszych pięściarzy. O medal w wadze 46 kg będzie walczył Nikolas Pawlik (LKS Myszków), a jego przeciwnikiem Petar Arsovski z Macedonii Północnej.

Z kolei o awans do ćwierćfinału, w kategoriach 50 kg Nikodem Szafarz (Boxing Radom) zmierzy się z Mołdawianinem Sergheiem Novacem, 60 kg Oliwier Szot (LKS Myszków) z Francuzem Mohammedem Stitou, +80kg Olaf Pera (Ziętek Team Kalisz) z Rumunem Florinem Ionitą.

Nikolas Pawlik (LKS Myszków) zapewnił sobie w czwartek medal Mistrzostw Europy Kadetów (EUBC Junior European Boxing Championships) w Sofii. W walce ćwierćfinałowej w wadze 46 kg pokonał 3:2 Petara Arsovskiego z Macedonii Północnej.
Polak wygrał 1 i 2 rundę po 3:2, a w ostatniej lepszy był Macedończyk, ale ostatecznie to podopieczny trenera Krzysztofa Szota zwyciężył 3:2 (29-28, 29-28, 29-28, 26-30, 27-30). W półfinale 30 listopada Nikolas Pawlik spotka się z Bułgarem Kristiyanem Tsvetanovem.

Do ćwierćfinału awansował dziś walczący w kategorii 50 kg Nikodem Szafarz (Boxing Radom). W pojedynku 1/8 finału wygrał z Mołdawianinem Sergheiem Novacem 3:2 (30-27, 29-28, 30-27, 28-29, 28-29). Pierwsze starcie dla Mołdawianina 3:2, drugie dla Polaka 3:2, więc zadecydowała ostatnia rundą, którą Nikodem Szafarz rozegrał koncertowo i w ten sposób przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść. O medal powalczy ze Słowakiem Samuelem Zupko w sobotę.

Niestety w 1/8 finału odpadli dwaj inni nasi reprezentanci, w wadze 60 kg Oliwier Szot (LKS Myszków) i w +80kg Olaf Pera (Ziętek Team Kalisz).

Oliwier Szot przegrał z Francuzem Mohammedem Stitou 1:4 (29-28, 28-29, 28-29, 28-29, 28-29). Polski pięściarz wygrał pierwszą rundę, a dwie kolejne sędziowie przyznali Francuzowi. Podobnie było w pojedynku Olafa Pery z Rumunem Florinem Ionitą – 1:4 (29-28, 28-29, 28-29, 28-29, 28-29). Nasz zawodnik był lepszy w pierwszym starciu, następne dla przeciwnika.

W piątek do turnieju przystąpią polskie zawodniczki. Na liście startowej jest 9 Biało-Czerwonych. Polki zaczynają od ćwierćfinałów (7 pięściarek) i półfinałów (2 pięściarki). Trenerem głównym jest Tomasz Winiarski.