POLSKA

Błaszczak i Morawiecki na spotkaniu wigilijnym ze specjalsami

Wojska Specjalne w Krakowie

Szef rządu oraz MON przyjechali na spotkanie wigilijne z żołnierzami jednostek Wojsk Specjalnych w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie.

Mateusz Morawiecki podziękował żołnierzom i ich rodzinom za ofiarną służbę i poświęcenie w różnych miejscach na świecie. „Wszystkim żołnierzom życzę, aby nadchodzące święta były czasem spokoju, radości, wytchnienia i refleksji” – podkreślił szef rządu.

Premier podziękował wszystkim jednostkom specjalnym: Grom, Formoza, Agat, Nil, 7. Eskadra Działań Specjalnych, Jednostka Wojskowa Komandosów, oraz jak dodał wszystkim tym, „którzy walczycie i ćwiczycie się po to, aby zabezpieczać nasze granice i wschodnią flankę NATO”.

Jak zaznaczył szef rządu, Polska jest w awangardzie wojsk specjalnych NATO. „To, że nasza sprawność jest przedmiotem zazdrości niejednego kraju Paktu Północnoatlantyckiego jest waszą ogromną zasługą” – zaznaczył Mateusz Morawiecki, który pogratulował żołnierzom wojsk specjalnych uzyskania certyfikacji NATO.

„Naszym zobowiązaniem jest to, aby armia polska była coraz lepiej uzbrojona, wyszkolona i wyćwiczona, żeby można było walczyć w profesjonalny sposób, z najlepszym sprzętem, o bezpieczeństwo naszej ojczyzny” – podkreślił premier.

Spotkanie wigilijne z żołnierzami jednostek Wojsk Specjalnych w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie (fot. Leszek Chemperek/COMON)

1 stycznia polscy specjalsi rozpoczynają dyżur w ramach Sił Odpowiedzi NATO

– Udowodniliście swoje wysokie umiejętności, wyszkolenie, swoją gotowość, żeby zadbać o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania wigilijnego z kadrą dowódczą oraz żołnierzami jednostek Wojsk Specjalnych.

W środę, 18 grudnia w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie, szef MON razem z premierem Mateuszem Morawieckim wzięli udział w żołnierskiej wigilii specjalsów. Przedświąteczne spotkanie było także okazją do podsumowania działań żołnierzy jednostek Wojsk Specjalnych w mijającym roku.

– To był rok również bardzo ważny dla komponentu wojsk specjalnych. To w tym roku przeszliście jako dowództwo certyfikację. Już od 1 stycznia rozpoczniecie swój dyżur w ramach Sił Odpowiedzi NATO – mówił podczas spotkania szef MON.

Minister podziękował premierowi, że w budżecie są pieniądze na rozwój kompetencji i zdolności Wojska Polskiego. Minister przypomniał, że wydajemy 2 proc. naszego PKB na obronność, które rośnie z roku na rok.

– To też jest sukces rządu, na którego czele stoi premier Mateusz Morawiecki. Wzmacniamy zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej, rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie, które jest wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, a ta certyfikacja, którą zdobyliście jest dowodem tego, że żołnierze Wojska Polskiego są świetnie przygotowani do tego, żeby stać na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny – podkreślił minister.

– Dziękuję za to, że kiedy rozmawiam z dowódcami i ministrami, dowódcami sił zbrojnych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, słyszę najlepsze opinie na temat profesjonalizmu żołnierzy Wojska Polskiego i ich zaangażowania – powiedział minister.

Słowa podziękowania za codzienną służbę oraz życzenia do żołnierzy skierował także premier Mateusz Morawiecki.

– Wszystkim żołnierzom, którzy są rozsiani po Polsce, po świecie, życzę, aby te nadchodzące święta były czasem spokoju, radości, wytchnienia, refleksji – podkreślił szef rządu.

Premier zacytował gen. Stanisława Maczka, który mawiał, że „żołnierz polski walczy o wolność wszystkich narodów, ale gdy przychodzi mu ginąć to ginie za Polskę”.

Dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych podlegają jednostki Wojsk Specjalnych, tj. Jednostka Wojskowa GROM, Jednostka Wojskowa Komandosów, Jednostka Wojskowa FORMOZA, Jednostka Wojskowa NIL, Jednostka Wojskowa AGAT oraz Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych a także, operacyjnie – znajdująca się w strukturze sił powietrznych – 7. eskadra działań specjalnych przeznaczona do wsparcia działań specjalnych z powietrza. DKWS podlega bezpośrednio Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wojska Specjalne są przeznaczone do prowadzenia operacji specjalnych w kraju i poza jego granicami, w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Stanowiąc integralną część Sił Zbrojnych RP, wpisują się w ich wszystkie misje. Działania prowadzone przez komandosów wspólnie z siłami konwencjonalnymi lub samodzielnie, mogą mieć znaczenie operacyjne, jak i strategiczne. Wojska Specjalne utrzymują gotowość sił i środków do wsparcia innych służb w zwalczaniu terroryzmu na terenie państwa. Poprzez zaangażowanie w operacje Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz dyżury w Siłach Odpowiedzi NATO wojska te wnoszą istotny wkład w stabilizację sytuacji międzynarodowej.

Personel DKWS stanowi trzon Sojuszniczego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych Sił Odpowiedzi NATO (SON), którego dowódcą jest gen. bryg. dr inż. Sławomir Drumowicz, na co dzień Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych. Dyżur Sojuszniczego Komponentu Operacji Specjalnych w ramach Sił Odpowiedzi NATO rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku i trwać będzie cały rok. Żołnierze polskich Wojsk Specjalnych występują w tej roli po raz kolejny, gdyż swój pierwszy dyżur w ramach SON pełnili w 2015 roku.
(MON, KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button