POLSKA

Bitwa o wozy strażackie, a raczej o… prezydenta. Znamy wyniki I tury. Rusza II edycja… dla 49 gmin

"Bitwa o wozy strażackie 2020" - jeden wóz w każdym z byłych 49 województw

MSWiA rozstrzygnęło akcję Bitwa o wozy, podczas której promesy na zakup nowych wozów strażackich wręczył minister Mariusz Kamiński.

Promesy na zakup nowych wozów strażackich wręczył minister Mariusz Kamiński (fot. MSWiA)

Maciej Wąski, zastępca Mariusza Kamińskiego:

„13 dni temu ogłosiliśmy początek akcji Bitwa o wozy. Akcja polegała na tym, że gmina do 20 tys. mieszkańców w każdym województwie, która będzie miała najwyższą frekwencją wyborczą otrzyma promesę na zakup średniego wozu ratowniczo-gaśniczego.

Ochotnicze Straże Pożarne mają niezwykle duży udział w zapewnieniu bezpieczeństwa społeczności lokalnych – w większości sytuacji kryzysowych pierwsze są na miejscu zdarzeń, pierwsze niosą pomoc, działają szybko, sprawnie i profesjonalnie.

Chcemy, żeby OSP miały profesjonalny sprzęt, dlatego z przyjemnością witam przedstawicieli samorządów, którzy odbiorą promesy na zakup samochodów. Chciałbym im pogratulować wspaniałych społeczności lokalnych i tak licznego udziału w wyborach.”

Gminy z najwyższa frekwencją w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku (fot. Andrzej Miland/Twitter)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński:

„W ciągu ostatniego półtora tygodnia przyszło do nas mnóstwo pozytywnych informacji dot. oddolnej mobilizacji lokalnych społeczności, co miało duży wpływ na to, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich frekwencja w Polsce była w tym roku historyczna.

Do wójtów i burmistrzów gmin o najwyższej frekwencji wyborczej: Kierujecie świetnie zorganizowanymi lokalnymi społecznościami i wszyscy byśmy chcieli by była to inspiracja aktywności obywatelskiej dla całej Polski.

Do przedstawicieli gmin do 20 tys. mieszkańców o najwyższej frekwencji wyborczej: Jest dla mnie wielką radością, że dziś będę mógł przekazać Wam promesy na zakup nowoczesnych wozów dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Waszych gminach.

Chciałabym wyrazić szacunek i najwyższe uznanie dla ponad 600 tys. druhen i druhów, którzy są członkami Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce. To jest niezwykły, unikatowy w skali światowej oddolny ruch, którego zazdrości nam zagranica.

Zdajemy sobie sprawę z wielkiej roli, jaką dla bezpieczeństwa naszych obywateli lokalnie odgrywają Ochotnicze Straże Pożarne. Dlatego w tym roku do OSP trafi rekordowa liczba ok. 600 nowoczesnych wozów bojowych, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców

Każdy dzień przekonuje nas jak ważne są OSP – widzieliśmy jak skutecznie walczyli nad Biebrzą z potężnym pożarem parku narodowego. Kilka dni temu widzieliśmy ich w Małopolsce, na Podkarpaciu i Śląsku, razem ze strażakami z KGPSP.

Cieszę się, że akcja profrekwencyjna spotkała się z żywym odzewem wśród naszych obywateli. Chcemy przed II turą wyborów prezydenckich ogłosić nową edycję Bitwa o wozy. Przeznaczymy środki na 49 nowoczesnych wozów strażackich dla 49 gmin w całym kraju.

Chcemy, żeby rozłożenie dysponowania wozami było równomierne w całej Polsce. Przyjęliśmy, że środki trafią do gminy na terenie każdego dawnego województwa, gdzie będzie najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich.

Szczegółowy regulamin w najbliższym czasie znajdzie się na stronie internetowej MSWiA. Chcę bardzo mocno podkreślić – jedynym elementem, który będzie brany pod uwagę, będzie tylko i wyłącznie frekwencja, a nie wynik wyborczy.”

Bitwa o wozy (fot. MSWiA)

W drugiej turze Bitwa o wozy w każdym z byłych 49 województw, wg stanu granic województw na dzień 31.12.1998 r., gmina do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją w II turze wyborów prezydenckich otrzyma wóz strażacki.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button