MOTOSPORT

Billy Bolt pierwszym w historii mistrzem świata FIM Hard Enduro

Mistrzostwa Świata FIM Hard Enduro

Brytyjczyk Billy Bolt zdobył tytuł Mistrza Świata 2021 FIM Hard Enduro podczas ostatniego przystanku sezonu – GetzenRodeo e.V..

Zawodnik Factory Racing zapisał się tym samym na kartach historii jako pierwszy Mistrz Świata FIM Hard Enduro. Pomimo wygranej w ósmej i ostatniej rundzie Mistrzostw, Manuel Lettenbichler z KTM Factory Racing ukończył rywalizacje jako Wicemistrz Świata. Na podium dołączył do nich Wade Young z Sherco Factory Racing zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Mistrzostwa Świata FIM Hard Enduro w Getzen – podium (fot. org.)

Po niesamowitym inauguracyjnym sezonie Mistrzostw Świata FIM Hard Enduro, wszystkie oczy skupiły się na GetzenRodeo, gdzie miał zostać wyłoniony pierwszy Mistrz Świata w historii tej wymagającej dyscypliny.

Poranny, dwugodzinny wyścig GetzenRace rozgrany został na wymagającej technicznie trasie, na której 60 zawodników stoczyło zaciętą walkę o jedno z 15 miejsc w popołudniowym finale. Lettenbichler i Bolt nie próżnowali i po długiej batalii to młody Niemiec jako pierwszy przekroczył linię mety.

Nadszedł moment, na który wszyscy czekaliśmy – 80 minutowa rywalizacja podczas GetzenChamp miała wkrótce rozstrzygnąć losy najlepszych zawodników świata. Jako pierwszy wystartował Lettenbichler, a cztery sekundy po nim Bolt. Następni byli Young, Mario Roman, Alfredo Gomez i Jonny Walker.

W połowie pierwszego okrążenia Bolt dogonił i wyprzedził Lettenbichlera, zyskując 10 sekund różnicy. Niestety Brytyjczyk po błędzie na technicznym podjeździe zapoczątkował pechową serię i spadł aż na szóstą pozycję podczas gdy Lettenbichler objął prowadzenie. Po chwili złej passy Bolt ponownie poczuł wiatr w skrzydłach. W połowie dystansu awansował na drugie miejsce. Na trzeciej pozycji pewnie plasował się Mario Roman. W miarę upływu wyścigu pierwsza trójka stopniowo odjeżdżała pozostałym zawodnikom. Na ostatnim okrążeniu Bolt zmniejszył różnicę do Lettenbichlera do jednej minuty i zyskał pewną przewagę nad Romanem.

Dla Mani’ego były to niemal bezbłędne zawody i trzeci z rzędu triumf podczas Getzen Rodeo. Niestety zwycięstwo nie wystarczyło do wygrania klasyfikacji generalnej cyklu. Pierwszym w historii Mistrzem Świata FIM Hard Enduro został tym samym Billy Bolt.

Billy Bolt: „Z trudem przetwarzam to, co właśnie się wydarzyło. Jestem kłębkiem emocji. Nie mogę uwierzyć, że zostałem Mistrzem Świata FIM Hard Enduro. To niesamowite uczucie. Wszystko sprowadziło się do tych ostatnich 80 minut. Na początku walczyłem jak szalony – w porannym wyścigu uszkodziłem palec i musiałem wymyślić jak sobie z tym poradzić. Potem popełniłem kilka błędów, spadłem na szóstą pozycję, jednak wiedziałem, że jestem w stanie się pozbierać. W drugiej połowie wyścigu szukałem nowych linii i udało mi się odnaleźć flow. Kiedy awansowałem na drugie miejsce, wiedziałem, że tytuł znów jest na wyciągnięcie ręki, więc utrzymałem się na swoim miejscu i udało się!”

Mistrzostwa Świata FIM Hard Enduro w Getzen (fot. org.)

Klasyfikacja Mistrzostw Świata FIM Hard Enduro 2021:

1. Billy Bolt 104 pkt
2. Manuel Lettenbichler 104 pkt
3. Wade Young 83 pkt
4. Mario Roman 76 pkt
5. Jonny Walker 66 pkt
6. Alfredo Gomez 63 pkt
7. Michael Walkner 46 pkt
8. Teodor Kabakchiev 36 pkt
9. Taddy Błażusiak 29 pkt
10. Dominik Olszowy 24 pkt

Po zakończeniu inauguracyjnych Mistrzostw Świata FIM Hard Enduro czeka nas półroczna przerwa. Sezon 2022 rozpocznie się w pierwszy weekend kwietnia podczas zawodów Minus 400 w Izraelu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button