POLSKA

Berlin. Prezydent Niemiec Steinmeier spotkał się z Andrzejem Dudą. „Dziękuję za Patrioty”

Niemcy

Na zaproszenie strony niemieckiej prezydent Andrzej Duda złożył roboczą wizytę w Berlinie.

Tematy rozmów z prezydentem Niemiec Frankiem–Walterem Steinmeierem to bezpieczeństwo, kryzys humanitarny grożący Ukrainie, potencjalna fala uchodźców, a także relacje dwustronne.

Na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach z prezydentem Niemiec Andrzej Duda zwrócił uwagę, że spotkanie przypadło na czas bardzo trudny w europejskiej i światowej polityce.

– Niemcy były i są wielkim państwem europejskim, wielkim mocarstwem europejskim, a także naszym wielkim sąsiadem, z którym Polska jest związana najsilniejszymi nićmi wynikającymi nie tylko ze wspólnej granicy, ale też z ogromnych powiązań gospodarczych, wspólnych interesów oraz ważnych wydarzeń we wspólnej historii, czasem trudnych, ale w istocie ważnych – a na przestrzeni ostatnich 30 lat na pewno dobrej historii – mówił Andrzej Duda. 

– Jestem tu też po to, by złożyć podziękowanie dla władz niemieckich za decyzję o wysłaniu do Polski rakiet Patriot – zapewnił. – Polacy przyjęli to jako ważny gest. Wzmocnienie ochrony przeciwlotniczej Polski ma ogromne znaczenie dla budowy naszego bezpieczeństwa – zaznaczył.

Jak dodał prezydent RP, niemiecka propozycja odebrana została „jako bardzo ważny gest sojuszniczy w ramach NATO oraz bardzo ważny gest sąsiedzki w relacjach między Polską a Niemcami”.

Rozmowy dotyczyły dwustronnych stosunków, współpracy gospodarczej m.in. w dziedzinie energetyki oraz dalszego wsparcia Ukrainy.

– Nasze państwa są zdeterminowane, by dalej wspierać Ukrainę w walce z rosyjską inwazją – zapewnił prezydent Niemiec. 

– Polska przyjęła więcej osób z Ukrainy niż jakikolwiek inny kraj w Europie – zwrócił uwagę Frank–Walter Steinmeier, dodając, że czuje z tego powodu ogromny respekt w stosunku do Polski.

Po spotkaniu z Frankiem–Walterem Steinmeierem Andrzej Duda – w przededniu 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – odwiedził Instytut Pileckiego w Berlinie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button