MOTOSPORT

Baja Poland 2023. PŚ FIA w Rajdach Terenowych. Hołowczyc i Kurzeja najszybsi na prologu

MINI rządzi na prologu – podsumowanie I dnia Baja Poland

Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja (MINI John Cooper Works Rally) byli najszybsi na prologu Baja Poland 2023 – polskiej rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja.

Drugi czas (+8,2 s) uzyskała kolejna z załóg w MINI – Michał i Julita Małuszyńscy. Trzecim duetem w klasyfikacji Pucharu Świata byli Cristiano de Sousa Batista i Fausto Miguel de Almeida da Mota (BRP Can-Am Maverick XRS Turbo RR, +19,0 s).
 
W piątek, 25 sierpnia, właściwą rywalizację w Baja Poland 2023 poprzedził odcinek testowy Wołczkowo w Gminie Dobra. Na 3-kilometrowej próbie najszybszym wśród uczestników Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja był Fernando Alvarez Castellano (Can-Am Maverick X3), pilotowany przez Xaviera Panseri – trzykrotnego mistrza Polski w rajdach drogowych. Z kolei w gronie zawodników walczących w ramach rundy krajowego czempionatu najlepszym rezultatem błysnęli Karol Lenkiewicz i Tomasz Janik (Can-Am Maverick X3 XRS Turbo RR).
 
O godzinie 16 ruszyły zmagania na widowiskowym prologu w Szczecinie. Blisko 6-kilometrowy odcinek specjalny w najkrótszym czasie pokonali Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja w najnowszej ewolucji MINI John Cooper Works Rally. 8,2 s więcej na dotarcie do mety potrzebowali Michał i Julita Małuszyńscy, w bliźniaczej konstrukcji. Podium uzupełniła brazylijsko-portugalska załoga Cristiano de Sousa Batista i Fausto Miguel de Almeida da Mota (BRP Can-Am Maverick XRS Turbo RR), których od zwycięzców dzieliło 19 sekund. Wspomniany duet był jednocześnie najlepszy w grupie T4.
 
W grupie T3 pierwszymi liderami zawodów zostali Mshari Althefiri i Oriol Vidal Montijano (Can-Am Maverick X3).
 
Z kolei w klasyfikacji krajowego i czeskiego czempionatu czołową trójkę utworzyli Hołowczyc i Małuszyński oraz załoga Arkadiusz Nadolny/Michał Marczewski w Can-Am Mavericku (+18,4 s), którzy sobotni etap Baja Poland 2023 rozpoczną jako najwyżej sklasyfikowany duet w grupie T4.
 
W grupie TH na czele klasyfikacji są Piotr Boguta i Inez Kieliba (BMW X6), a zmagania w grupie T2 (samochody seryjne) najlepiej rozpoczęli Piotr Borys i Michał Goleniewski w Mitsubishi Pajero.
 
W rywalizacji potworów, czyli rajdowych ciężarówek najlepiej z prologiem poradzili sobie Czesi – Martin Macik, David Pabiska oraz David Svanda, jadący Iveco Powerstar.
 
Baja Poland to także runda Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych. W tych rozgrywkach, po piątkowej części zawodów, na czele są Emil Bożek i Aleksandra Żurek (Can-Am Maverick X3).
 
Najszybszym motocyklistą na prologu był Bartłomiej Tabin (KTM EXC), a w klasyfikacji quadów z napędem na 4×4 pierwszy czas uzyskał Adam Krysiak (Polaris Sportsman XP 1000 S).
 
W sobotę zawodników czekają dwa przejazdy 160-kilometrowego oesu na Poligonie Drawskim.

Baja Poland 2023. Hołowczyc (fot. Bartek Bakalarczyk)

Informacja o rajdzie

Rajd Baja Poland 2023 odbywa się w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim w dniach 25-27 sierpnia 2023, dzięki wsparciu Miasta Szczecin, Gminy Dobra Szczecińska, Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie oraz Sił Zbrojnych RP i Lasów Państwowych.

Rajd Baja Poland jest najwyższymi rangą międzynarodowymi zawodami w sporcie samochodowym rozgrywanymi na terenie Polski. Zawody stanowią: 5. rundę Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja, 7. rundę Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych, 4. rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, 4. rundę Mistrzostw Republiki Czeskiej w Rajdach Terenowych, 4. rundę Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych, 4. rundę Mistrzostw Polski w Rajdach Baja i 4. rundę Pucharu Polski w Rajdach Baja.

Po raz piętnasty – czas na Baja Poland 2023

Ruszył Baja Poland (25-27 sierpnia) – najważniejsza impreza w rajdach terenowych w Polsce i runda Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja.

Do rywalizacji na bezdrożach w gminach Szczecin, Drawsko Pomorskie i Dobra przystąpi łącznie 147 uczestników z 14 krajów. O wynikach 15. edycji imprezy zdecydują czasy uzyskane na pięciu odcinkach specjalnych o łącznej długości 387,2 km.
 
Baja Poland to od 12 lat najważniejsze, najbardziej prestiżowe i najmocniej obsadzone zawody w rajdach terenowych w Polsce. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2009 roku, a już trzy lata później rajd zyskał międzynarodową rangę, dołączając do Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych – najwyższego rangą cyklu w tej dyscyplinie.
 
Niezwykle wymagające odcinki specjalne w województwie zachodniopomorskim już od lat przyciągają zawodników światowego formatu, w tym również z tak odległych Państw jak Argentyna, Kirgistan, Brazylia, Arabia Saudyjska czy Katar.
 
Na kultowych już bezdrożach w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim ścigali się m.in. wielokrotni triumfatorzy Rajdu Dakar tacy, jak Francuz Stephane Peterhansel czy Katarczyk Nasser Al-Attiyah. Wszyscy uczestnicy polskiej rundy Pucharu Świata FIA zgodnie podkreślają wysoki poziom wyzwania jakim dla zawodnika jest rywalizacja w Baja Poland.

Co, gdzie i kiedy w Baja Poland 2023

W tym roku Baja Poland odbędzie się już po raz piętnasty. Zawody zaplanowane na ostatni weekend wakacji (25-27 sierpnia) to nie tylko piąta z ośmiu rund Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja. Impreza stanowi również 7. rundę Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych (FIA CEZ) oraz 4. odsłonę rywalizacji w polskim i czeskim czempionacie. Oprócz tego na trasie Baja Poland zmierzą się uczestnicy Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych, dla których będą to czwarte w tym roku zawody. Do Szczecina przyjechali również motocykliści i quadowcy, by rywalizować w ramach 4. Rundy Mistrzostw Polski w Rajdach Baja i 4. rundy Pucharu Polski w Rajdach Baja.
 
Rywalizacja rozpocznie się od widowiskowego, obleganego przez kibiców prologu w Szczecinie. Blisko 6-kilometrowa próba rozpoczyna się w okolicy ulicy Szafera, nieopodal miasteczka rajdowego przy Netto Arenie. Pierwsza z załóg pojawi się na trasie w piątek, 25 sierpnia o 16:00.
 
O godzinie 18.30 rozpocznie się ceremonia startu Baja Poland, zlokalizowana na Wałach Chrobrego w Szczecinie. W tym miejscu kibice będą mogli zobaczyć z bliska wszystkie pojazdy biorące udział w rajdzie.
 
W sobotę (26 sierpnia) rywalizacja przeniesie się na Poligon w Drawsku Pomorskim, na którym wytyczono najdłuższy w rajdzie, bo 160-kilometrowy odcinek specjalny, który załogi pokonają dwukrotnie (od 9:00 i 13:40). Dystans sprawia, że starcie na Poligonie Drawskim to kluczowy odcinek Baja Poland. To właśnie jego wyniki najczęściej są decydujące dla losów rywalizacji. Między przejazdami oesu w Drawsku Pomorskim zawodników czeka 45-minutowa przerwa na serwis, również zlokalizowany na terenie Poligonu (Od 12:20, Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz).
 
Na niedzielę (27 sierpnia) zaplanowano dwa przejazdy oesu z Gminy Dobra do Szczecina (od 9:38 i 12:10), liczącego 30,7 km. Pomiędzy przejazdami mechanicy będą mieli 30 minut czasu, by sprawdzić i ewentualnie naprawić rajdowe pojazdy w parku serwisowym przy szczecińskiej Netto Arenie (od 11:00).
 
Wyniki Baja Poland poznamy w niedzielę, około 13:30. Na 14:30 zaplanowano ceremonię zakończenia zawodów i wręczenia pucharów, która odbędzie się na Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Baja Poland 2023 (fot. Bartek Bakalarczyk)

Kto wystartuje w Baja Poland 2023?

Organizatorzy zawodów przyjęli łącznie 80 zgłoszeń. 21 duetów z tego grona zmierzy się w ramach rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja. 40 załóg, w tym 11 z Pucharu Świata, wpisano na łączoną listę uczestników FIA CEZ oraz polskiego i czeskiego czempionatu. 
 
Wśród zgłoszonych jest dziewięć załóg, które do Szczecina przywiozły najbardziej zaawansowane rajdówki grupy T1 i T1+. Najwyższy numer startowy (200) otrzymał Miroslav Zapletal (Ford F-150) – wielokrotny mistrz Polski i Czech w rajdach terenowych, którego pilotować będzie Słowak Marek Sykora. Załoga numer 201 to małżeństwo – Michał i Julita Małuszyńscy w Mini John Cooper Works Rally. Identyczną rajdówką będą dysponować zdecydowani faworyci imprezy – Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja (nr 203). Olsztynianin to absolutny rekordzista tych zawodów – puchar za zwycięstwo odbierał w Szczecinie aż ośmiokrotnie. Numer 202 otrzymali Magdalena Zając i Jakub Brzeziński, jadący Toyotą Hilux.
 
Na trasie kibice zobaczą również cztery rajdowe potwory, czyli terenowe ciężarówki. Będą to Iveco Powerstar Torpedo, MAN TGA oraz dwa egzemplarze Iveco Powerstar. W zróżnicowane stawce Baja Poland są również zawodnicy w efektowych pojazdach SSV oraz dysponujący rajdówkami opartymi o seryjne konstrukcje takie, jak Mitsubishi Pajero, Toyota Landcruiser czy Dacia Duster.
 
Pięć zgłoszonych załóg to uczestnicy Pucharu Polski w Rajdach Terenowych, a osiem duetów pokona trasę zawodów w ramach cyklu Adventure Pucharu Polski Samochodów Terenowych.
 
6 motocyklistów będzie rywalizować w ramach Mistrzostw Polski w Rajdach Baja, a do rundy Pucharu Polski w Rajdach Baja zgłosiło się czterech zawodników na motocyklach, jeden na quadzie z napędem na jedną oś i szóstka kierowców dysponujących quadami 4×4.
 
Łącznie w Baja Poland 2023 weźmie udział 147 zawodników z 14 krajów.

Skrócony program Baja Poland 2023

Trasa: 656,24 km w tym 5 odcinków specjalnych o łącznej długości 387,2 km.
 
Piątek, 25 sierpnia:

 • 8:00-20:00 – Miasteczko Rajdowe (Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera, Szczecin)
 • 8:00-12:00 – Odcinek testowy (Wołczkowo, Gmina Dobra)
 • Od 16:00 – Odcinek specjalny 1: Prolog (ulica Szafera, Szczecin, 5,8 km)
 • Od 17:00 – Serwis A: 30 min. (ulica Szafera, Szczecin)
 • Od 18:30 – Ceremonia startu, konferencja prasowa i wybór pozycji startowych (Wały Chrobrego, Szczecin) 

Sobota, 26 sierpnia:

 • 8:00-20:00 – Strefa serwisowa Drawsko Pomorskie (Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz, Poligon Drawski)
 • Od 9:00 – Odcinek specjalny 2: Poligon Drawski (160 km)
 • Od 12:20 – Serwis B: 45 min. (Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz, Poligon Drawski)
 • Od 13:40 – Odcinek specjalny 3: Poligon Drawski (160 km)
 • Od 16:15 – Serwis C: 45 min. (Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz, Poligon Drawski)

Niedziela, 27 sierpnia:

 • 8:00-16:00 – Miasteczko Rajdowe (Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera, Szczecin)
 • Od 9:10 – Odcinek specjalny 4: Gmina Dobra – Szczecin (30,7 km)
 • Od 11:00 – Serwis D: 30 min. (ulica Szafera, Szczecin)
 • Od 12:10 – Odcinek specjalny 5: Gmina Dobra – Szczecin (30,7 km)
 • 14:30 – Ceremonia mety (Wały Chrobrego, Szczecin)

Baja Poland 2023 w liczbach:

 • 80 zgłoszeń otrzymali organizatorzy Baja Poland 2023.
 • 15. edycja imprezy, pierwsza odbyła się w 2009 roku.
 • 147 zawodników będzie się ścigać na bezdrożach województwa zachodniopomorskiego, w tym 17 kierowcówquadów i motocykli, 59 duetów składających się z kierowcy i pilota oraz cztery trzyosobowe załogi ciężarówki.
 • 8 zwycięstw w Baja Poland ma na swoim koncie rekordzista tej imprezy – Krzysztof Hołowczyc.
 • 5 odcinków specjalnych przygotowali organizatorzy Baja Poland
 • 14 startów w Baja Poland zaliczył Krzysztof Hołowczyc.
 •  Baja Poland to 5. runda tegorocznego Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja
 • 40 punktów do klasyfikacji Pucharu Świata FIA może zdobyć kierowca startujący w Baja Poland.
 • Blisko 100 km/h po poligonie – z taką średnią prędkością czołowe załogi samochodów pokonują 160-kilometrową próbę sportową w Drawsku Pomorskim
 • 14 krajów świata reprezentują zawodnicy zgłoszeni do Baja Poland.
 • 656,24 km liczy trasa zawodów, z czego 387,2 km to odcinki specjalne – zamknięte dla ruchu sekcje, na których zawodnicy walczą o jak najkrótszy czas przejazdu ze startu do mety.
 • Na terenie 3 gmin będą rozegrane odcinki specjalne Baja Poland: Szczecin, Drawsko Pomorskie i Dobra.

Punktacja Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja przed Baja Poland 2023:

1. Nasser Al. Attiyah (QAT) 148 pkt
2. Juan Cruz Yacopini (ARG) 78 pkt
3. Yazeed Al Rajhi (SAU) 53 pkt
4. Joao Ferreira (PRT) 46 pkt
5. Krzysztof Hołowczyc (POL) 35 pkt
6. Lucas Moraes (BRA) 33 pkt
7. Denis Krotov (KGZ) 31 pkt
8. Otavio Sousa Leite (BRA) 28 pkt
9. Guoyu Zhang (CHN) 27 pkt
10. Cristiano De Sousa Batista (BRA) 24 pkt 

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button