Australian Open. Hubert Hurkacz powalczy o ćwierćfinał

Melbourne

Po raz drugi z rzędu Hubert Hurkacz osiągnął 1/8 finału w wielkoszlemowym Australian Open, wygrywając z Francuzem Ugo Humbertem 3:6, 6:1, 7:6 (7-4), 6:3.

O ćwierćfinał zagra też z Francuzem Arthurem Cazaux.

Hurkacz zajmuje dziewiąte miejsce rankingu ATP, a jego sobotni przeciwnik jest 21. na świecie. Było to ich trzecie spotkanie i po raz trzeci zwyciężył wrocławianin.

Humbert od początku narzucił niesamowite tempo wymian, często zmieniał rytm gry i kąty, podejmował duże ryzyko, ale robił to z dużą precyzją. Bardzo dobrze czytał serwis rywala zaskakując go często skutecznym returnem. W szóstym gemie udało mu się przełamać podanie Huberta i tę przewagę utrzymał do końca trwającego 35 minut seta.

Odpowiedź Hurkacza była imponująca bo w drugiej partii prowadził grę i właściwie całkowicie zdominował rywala. Szybko odskoczył na 5:0 z przewagą dwóch „break pointów”, zanim zakończył ją wynikiem 6:1, po 28 minutach.

Również w trzeciej Polak miał przewagę, był dokładniejszy, sporo punktów zdobywał dzięki świetnemu serwisowi, a na dodatek przełamał rywala na 4:2 i wydawało się, że szybko obejmie prowadzenie w meczu. Jednak w 10. gemie nieoczekiwanie stracił serwis i doszło do tie-breaka. W nim uciekł przeciwnikowi na 6-0 i pomimo nerwowej końcówki rozstrzygnął jego losy na swoją korzyść 7-4.

Hurkacz nawet na moment nie zgubił koncentracji w czwartym secie, w którym zdobył „breaka” już na 3:1 i potem kontrolował przebieg gry. Nawet gdy przy 4:2 zrobiło się 15-40. Wówczas zaserwował cztery kolejne asy i podwyższył prowadzenie na 5:2.

Przy stanie 5:3 i 40-0 nie wykorzystał trzech kolejnych meczboli, ale przy czwartym świetny serwis sprawił, ze Francuz nie zdołał przebić returnu nad siatką. W ten sposób po dwóch godzinach i 47 minutach po raz czwarty w karierze, a drugi w Melbourne, Hubert osiągnął 1/8 finału w Wielkim Szlemie. Jego najlepszym wynikiem w czterech najważniejszych turniejach w sezonie jest półfinał Wimbledonu 2021.

O godz. 9.00 czasu polskiego na Rod Laver Arena wyjdzie liderka rankingu WTA Iga Świątek, a jej rywalką w 3. rundzie będzie Czeszka Linda Noskova.

Australian Open – Zieliński i Nys wygrali 2. mecz

Drugi mecz na Australian Open 2024 wygrał polsko-monakijski debel Jan Zieliński (PZT Team/CKT Grodzisk Mazowiecki) i Hugo Nys pokonując australijską parę: Maks Purcell i Jordan Thompson 6:3, 6:7 (5-7), 6:1.

Teraz Janek i Hugo, ubiegłoroczni finaliści z Mebourne, powalczą o miejsce w ćwierćfinale z Brytyjczykiem Lloydem Glasspoolem i Holendrem Jeanem-Julienem Rojerem.

Zieliński i Nys bronią w AO punktów za ubiegłoroczny finał. Obaj w sobotę rozpoczną jeszcze wystąp w grze mieszanej.

Magdalena Fręch w 1/8 finału w Wielkim Szlemie

Magdalena Fręch (KS „Górnik” Bytom) po raz pierwszy w karierze awansowała do 1/8 finału w Wielkim Szlemie! W niedzielę zawodniczka PZT Team zagra o miejsce w ćwierćfinale Australian Open 2024 z Amerykanką Coco Gauff, rozstawioną z numerem czwartym. W dramatycznym meczu trzeciej rundy, po dwóch godzinach i 50 minutach, Polka pokonała Anastazję Zacharową 4:6, 7:5, 6:4.

26-latka już na Australian Open zarobiła ponad 250 tysięcy dolarów. W rankingu WTA najwyżej w swojej karierze w wirtualnej klasyfikacji już awansowała z 63. na 49. miejsce.

Polka wyprzedziła Magdę Linette, która jest 54 (spadek aż o 30 miejsc).

Pozostali polscy tenisiści

Duet PZT Team Karol Drzewiecki i Piotr Matuszewski w drugim w tym sezonie starcie w imprezie z cyklu ATP Challenger Tour osiągnął drugi finał. Po ubiegłotygodniowym zwycięstwie w challengerze ATP75 w Oeiras dzisiaj powalczy o tytuł w turnieju rangi ATP 100 na Teneryfie.

W piątkowym półfinale Polacy wygrali z Łotyszem Mikelisem Libietisem i Finem Patrikiem Niklasem-Salminenem 7:6 (7-3), 1:6, 10-4 i w finale spotkają się w sobotę z Amerykaninem Vasilem Kirkovem i Wenezuelczykiem Luisem Davidem Martinezem.

Polscy tenisiści walczyli w tym tygodniu o punkty do rankingów WTA i ATP Tour również w imprezach rangi International Tennis Federation World Tennis Tour. Troje z nich dotarło do ćwierćfinałów: