POLSKA

Auschwitz–Birkenau. Marsz Żywych z udziałem prezydenta Dudy

Dzień Pamięci o Ofiarach Zagłady

Na terenie byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz–Birkenau prezydent Andrzej Duda wziął dziś udział w Marszu Żywych.

– Jesteśmy tutaj, żeby pokazać, że każdy naród ma święte prawo do życia, ma święte prawo do kultywowania swoich tradycji, ma święte prawo do rozwoju – podkreślał prezydent.

Auschwitz–Birkenau. Marsz Żywych z udziałem prezydenta Dudy (fot. KPRP)

– I krzyczymy głośno: nie dla nienawiści, nie dla antysemityzmu, nie dla antyukrainizmu, nie dla antypolonizmu, nie dla nienawiści – akcentował.

Marsz jest hołdem i wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu. Tradycyjnie odbywa się w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady. W 2022 r. przypada on 28 kwietnia. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Ocaleni z Zagłady, a także około dwóch tysięcy młodych uczestników, w tym około 350 Polaków.

Wizytę na terenie obozu prezydent RP rozpoczął od złożenia wieńca przy Ścianie Śmierci. Następnie trasą wiodącą spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym niemieckim obozie Auschwitz I przeszedł do byłego Auschwitz II–Birkenau.

Auschwitz–Birkenau. Marsz Żywych z udziałem prezydenta Dudy (fot. KPRP)

– Wymowa tego wydarzenia, jakim jest Marsz Żywych, jest niezwykle poruszająca. Jest zawsze bardzo głębokim przeżyciem. Ale zarazem, choć temu marszowi zawsze towarzyszy zaduma i żałoba, jest jednak wydarzeniem życia, jest to wydarzenie zwycięstwa życia – podkreślał prezydent podczas uroczystości przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu w Brzezince.

– Przychodzimy tutaj po to, aby pokazać, że o ile w czasie II wojny światowej Niemcom hitlerowskim udało się zetrzeć mój kraj, Polskę z mapy, wymazać ją i mordować Polaków, także Żydów polskich, to nigdy więcej nie dopuścimy, by coś takiego tutaj się powtórzyło – mówił prezydent, dodając, że „właśnie dlatego dbamy o to miejsce pamięci”.

– Jesteśmy tutaj także po to, aby pokazać, że absolutnie nie ma zgody wobec próby odebrania wolności i bezkarnego zabijania narodu ukraińskiego, tak jak to się dzisiaj dzieje na okupowanych terenach Ukrainy – zaznaczył.

Auschwitz–Birkenau. Marsz Żywych z udziałem prezydenta Dudy (fot. KPRP)

Prezydent podkreślał, że „kto morduje, kto łamie prawo międzynarodowe, musi za to ponieść twardą i bezwzględną odpowiedzialność”.

– Nigdy więcej wojny, nigdy więcej Holokaustu. Wieczna pamięć pomordowanym, wieczna pamięć wszystkim ofiarom nienawiści – zakończył swoje wystąpienie Andrzej Duda.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button