INNEWODNY

Auronzo. MŚ U-23 i juniorów w sprincie kajakowym. Polacy zdobyli osiem medali

Polscy kajakarze

Osiem medali zdobyli reprezentanci Polski w zakończonych w niedzielę mistrzostw świata U-23 i Juniorów we włoskim Auronzo.

Aż trzykrotnie na podium stawali kajakarz Alex Borucki i kanadyjkarz Adrian Kłos. Reprezentanci Polski, w łącznej klasyfikacji medalowej z dwoma złotymi, czterema srebrnymi i dwoma brązowymi krążkami, uplasowali się na piątym miejscu.

Borucki, rywalizujący z juniorami, wywalczył złoto w K1 500 metrów, srebro z Pawłem Słowińskim w K2 500 metrów oraz brąz razem ze Słowińskim, Mateuszem Kubalskim i Kacprem Jastrzębiem w K4 500 metrów. To wszystkie medale wywalczone przez polskich juniorów, którzy w klasyfikacji medalowej uplasowali się na siódmym miejscu.

Z kolei w rywalizacji młodzieżowców biało-czerwoni wywalczyli pięć krążków – jeden złoty, trzy srebrne i jeden brązowy. Ze złota cieszyli się Adrian Kłos i Amelia Braun w sztafecie C1 Mix 5000 metrów, a srebrne medale trafiły do Katarzyny Szperkiewicz w C1 200 metrów, Kłosa i Kacpra Sieradzana w C2 500 metrów oraz Kłosa, Sieradzana, Juliusza Kitewskiego i Krystiana Hołdaka w C4 500 metrów. Dorobek medalowy reprezentacji Polski uzupełnił brązowy medal Julii Olszewskiej w K1 200 metrów, a ten wynik dał biało-czerwonym młodzieżowcom szóste miejsce w klasyfikacji medalowej.

Wprawdzie ostatnie starty biało-czerwonych w imprezach rangi mistrzowskiej w tych kategoriach wiekowych były nieco bardziej owocne, bo np. przed rokiem biało-czerwoni wywalczyli szesnaście medali, ale trzeba pamiętać, że w ostatnich miesiącach w obu reprezentacjach nastąpiła spora rotacja zawodników. Seniorami stali się m.in. medalistka ostatnich igrzysk olimpijskich Helena Wiśniewska oraz inna kajakarka Martyna Klatt, kajakarze Przemysław Korsak i Jakub Stepun, czy kanadyjkarz Norman Zezula, medalista ostatnich Igrzysk Europejskich 2023.

Jeszcze w tym sezonie zaplanowane są mistrzostwa świata seniorów, które będą jednocześnie kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Impreza odbędzie się w dniach 23-27 sierpnia w niemieckim Duisburgu.