KONCERTY

Asaf Avidan w lutym 2021 roku na dwóch koncertach w Polsce

Asaf Avidan w 2021 wystąpi w Warszawie i w Krakowie

Asaf Avidan powraca do Polski.

Artysta obdarzony wyjątkowym głosem o hipnotyzującej barwie już w lutym 2021 wystąpi w Krakowie oraz Warszawie. Izraelska gwiazda rocka, folku i bluesa zaprezentuje materiał z najnowszego albumu „Anagnorisis”, który zapowiadają single „Earth Odyssey” oraz „Lost Horse”.

Anagnorisis to termin literacki ukuty przez Arystotelesa, określający nagłą chwilę rozpoznania, jakiego doświadczyć może postać. Oznacza moment, w którym poprzez odsłonięcie ukrytego wcześniej elementu fabuły, bohater zmierza się ze swoją prawdziwą tożsamością, przekraczając granicę ignorancji i zmierzając w kierunku wiedzy.

Po 10-letnim cyklu systematycznego koncertowania, zbliżający się do swoich 40. urodzin Asaf Avidan postanowił zrobić sobie co najmniej roczną przerwę od występów, by zastanowić się nad swoim życiem, karierą oraz sztuką. Wokalista zapragnął doświadczyć czasu i przestrzeni w inny sposób, niż w trakcie minionych lat. Avidan wybrał w tym celu stary wiejski dom we Włoszech, który następnie przekształcił w studio nagraniowe oraz swoiste miejsce odosobnienia. Jak sam przyznał, otaczały go tam zielone pola i gaje oliwne, dużo niebieskiego nieba, a także cisza i spokój.

Podczas gdy poprzednie albumy artysty, takie jak „Different Pulses” czy „The Reckoning” powstały w ciągu kilku tygodni, tym razem było inaczej. Otaczająca go natura i cisza zaczęły przenikać sztukę, a sprawy zaczęły wymagać czasu. „Pamiętam, jak uczyłem się ścinać gałązki oliwne, aby przygotować drzewa na przyszły rok. Byłem zdumiony, widząc, jak dużo trzeba ich ściąć, by drzewo mogło rozwijać się lepiej. Miejscowi rolnicy uświadomili mi, że dzięki wycinaniu tych gałęzi, do wnętrza drzew dociera więcej powietrza, więcej słońca, co czyni je silniejszym i bardziej odpornym na pasożyty i choroby. Próbowałem zrobić to samo z moimi piosenkami. Wyciąć, przyciąć i usunąć duże części, by wykorzystać energię to wyhodowania silniejszych korzeni i mocniejszej struktury. Poświęcić trochę czasu i pozwolić, by piosenka urosła naturalnie” – przyznał w jednej z najnowszych wypowiedzi Asaf Avidan.

W trakcie pracy nad albumem, Asaf Avidan, znudzony dotychczasowymi muzycznymi inspiracjami, sięgnął po pozornie zaskakujące gatunki, jak hip-hop lat 90., pop oraz muzykę gospel. Jak przyznał, słuchał w tym czasie m.in. Toma Yorke’a, Davida Bowiego, Old School Jazzu, a nawet współczesnego popu, jak chociażby Billie Eilish czy Kanyego Westa.

Asaf Avidan zadecydował, że na płycie będzie można usłyszeć wyłącznie jego głos – zarówno jako główny wokal, jak i wokale wspierające. Artysta zarejestrował w tym celu swój głos wielokrotne, aby uzyskać efekt pracy wielu osób – od falsetu, przez teatralny baryton, aż po jego słynny androgyniczny śpiew. Wszystkie te emocje i techniki spotkały się, by podkreślić złożoność i bogactwo każdej chwili życia.

Do pracy nad nowym albumem artysta zaprosił swojego dawnego muzycznego kompana, Tamira Muskata (producenta „Different Pulses” i „Gold Shadow”). W związku z pandemią koronawirusa, artyści zostali zmuszeni do pracy na odległość – Tamir pozostał w Tel Awiwie, a Asaf we Włoszech. Tętniące życiem odgłosy Tel Awiwu oraz cisza włoskiej wsi nadały albumowi swoiste napięcie i bogactwo, stanowiące odzwierciedlenie istoty tego projektu.

Prawdziwą Anagnorisis tego albumu jest fakt, że niejasność, złożoność, wielość i zamieszanie są częścią prawdziwej struktury naszego istnienia. Poszukiwania Asafa Avidana, by opisać swoje jedyne prawdziwe „ja”, prowadzą do niekończącego się wiru zmieniających się przypływów i prądów, a wszystkie z nich to on.

Na okładce nowego albumu Asafa Avidana znalazły się bezkształtne plamy o żywych kolorach, uporządkowane na czarnym tle. Podczas gdy artysta wykorzystuje te wybuchy mocnych kolorów do zaprezentowania siebie, w rzeczywistości leży w ich czarnym i tajemniczym negatywie. Kolory i nasze osobowości, które pokazujemy światu nie są nami, jednak dzięki nim możemy stworzyć wyraźniejszy kształt tego, co nami jest.

Album „Anagnorisis” to siódmy album w karierze artysty, w tym czwarty wydany solowo. Nowa płyta będzie następczynią wydanego w 2017 r. „The Study on Falling”, który odniósł w naszym kraju wielki sukces. Już 8 lutego 2021 premierowy materiał z najnowszej płyty izraelskiego artysty będzie można usłyszeć w krakowskim Klubie Kwadrat, a 10 lutego 2021 w warszawskim Klubie Proxima.

Asaf Avidan w Polsce:

8 lutego 2021, Klub Kwadrat, Kraków
10 lutego 2021, Klub Proxima, Warszawa

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button