RÓŻNOŚCI

Apel kultowych wojowników! Dbajmy o siebie nawzajem! Nośmy maseczki w autobusach i tramwajach

Nowa kampania promuje noszenie maseczek

Nie jest źle z przestrzeganiem przez gdańszczan obowiązku noszenia maseczek ochronnych bądź przyłbic w komunikacji miejskiej.

Potwierdzają to przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, którzy każdego dnia kontrolują miejskie tramwaje i autobusy. Nie jest też jednak idealnie – wciąż zdarzają się osoby bez maseczek. Miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje postanowiła przypominać wszystkim pasażerom o tym obowiązku.

Już w tym tygodniu pasażerów komunikacji miejskiej „witać będą” popularne, kultowe wręcz postacie komiksowe – Kajko i Kokosz. Miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje postanowiła przy ich pomocy promować obowiązek noszenia maseczek ochronnych bądź przyłbic w publicznych pojazdach. Komiksowi bohaterowie będą też przypominać o bezpiecznej i wygodnej możliwości zakupu biletów w aplikacji mobilnej.

– Czasy są niewesołe, dlatego postanowiliśmy skorzystać z pomocy znanych i lubianych postaci z komiksów, stworzonych przez trójmiejskiego autora – mówi Anna Dobrowolska, rzeczniczka Gdańskich Autobusów i Tramwajów. – Liczymy na to, że nasza kampania będzie dobrze przyjęta nie tylko przez dorosłych, ale i dzieci.

Krótkie filmiki promocyjne wyświetlane będą na ekranach LCD znajdujących się w tramwajach. We wszystkich pojazdach pojawią się też plakaty z kultowymi postaciami.

– Ściśle współpracowaliśmy z Fundacją „Kreska” im. Janusza Christy, która posiada wszystkie prawa do wykorzystania postaci Mistrza. Każdy projekt był konsultowany co do najdrobniejszego szczegółu ze znawcami dzieł Janusza Christy – dodaje Anna Dobrowolska.

17 października br. Gdańsk znalazł się w tzw. czerwonej strefie – w związku z wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi w autobusach i tramwajach może podróżować jednocześnie tyle osób, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy czym zajęta może być jedynie połowa miejsc siedzących. W związku z tym w dalszym ciągu obowiązuje zakaz zajmowania oznaczonych miejsc siedzących. Dla przykładu: jeśli dany pojazd jest przystosowany do przewozu 140 osób, to w takim typie pojazdu będą mogły podróżować jednocześnie 42 osoby.

Popularne postacie komiksowe, Kajko i Kokosz, będą przypominać podróżnym o obowiązku zasłaniania ust i nosa. To projekt plakatu (fot. Gdańskie Autobusy i Tramwaje)

Codzienne kontrole napełnień pojazdów

Pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego codziennie obserwują i analizują potoki pasażerskie w autobusach i tramwajach miejskich, by w razie potrzeby wprowadzać kolejne zmiany w ich kursowaniu.

– Wiosną wypracowaliśmy szereg rozwiązań dotyczących tego, jak przewieźć pasażerów w obowiązującym reżimie sanitarnym i bazując na tych doświadczeniach, przygotowaliśmy nową ofertę przewozową – zaznacza Sebastian Zomkowski, Dyrektor ZTM w Gdańsku. – Pojawiły się dodatkowe, „bisowe” kursy na wybranych liniach, na których zaobserwowaliśmy największe napełnienia. Jednocześnie będziemy cały czas monitorować sytuację i analizować dane z bramek zliczających (znajdujących się przy drzwiach autobusowych i tramwajowych – red.), na bieżąco reagując tam, gdzie pasażerów będzie więcej. Bezpieczne przewiezienie pasażerów zgodnie z reżimem sanitarnym dla strefy czerwonej jest dla nas bezwzględnym priorytetem – dodaje.

W wyniku prowadzonych kontroli zdecydowano m.in. o tym, by wprowadzić zmianę w jednym z kursów „bisowych” na linii tramwajowej 8. W tym przypadku chodziło o to, by zapewnić bezpieczny dojazd do stoczni pracownikom z rejonu Przymorza i Zaspy.

Bilety z automatu lub w aplikacji

Ze względów bezpieczeństwa, zarówno kierowców jaki motorniczych, a także samych pasażerów, ponownie wstrzymano sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach. Bilety należy zakupić przed wejściem do autobusu bądź tramwaju z automatów biletowych lub w aplikacjach mobilnych na telefony komórkowe.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button